Ugoda z bankiem PKO BP – wybierz rozsądnie i uważaj na pułapki
Ugoda z bankiem PKO BP może być bardzo niekorzystna
Warunki ugody PKO BP są podobne dla większości kredytobiorców
Sam wniosek o ugodę z bankiem PKO BP nie oznacza, że nie możesz się wycofać
Ugoda frankowa PKO BP to coś, nad czym należy się poważnie zastanowić przed podjęciem decyzji. Możesz na tym wiele stracić, a decyzji niestety nie da się już cofnąć, bo w ramach ugody zrzekasz się dalszych roszczeń wobec PKO BP. Sprawdź, co warto wiedzieć o ugodach z tym bankiem i dowiedz się, czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania w sprawie kredytu frankowego.
PKO BP ugody – co trzeba wiedzieć?
W 2023 roku PKO BP był jednym z banków w Polsce, który aktywnie proponował ugody frankowe. Poniżej wymieniamy podstawowe informacje na temat tego procederu.
Liczba ugód
W ciągu roku 2023 PKO BP zawarł ponad 20 tysięcy ugód z Frankowiczami, czyli osobami posiadającymi kredyty indeksowane do franka szwajcarskiego.
Liczba pozwów
Mimo dużej liczby ugód od początku 2019 roku bank został pozwał już przez ponad 30 tysięcy Frankowiczów, co wskazuje na trwającą sytuację prawną i konflikty między bankiem a niektórymi kredytobiorcami. Głównie tymi, którym zależy na odzyskaniu możliwie najwyższej kwoty.
Postawa Kredytobiorców
Czy wiesz, że większość Frankowiczów w PKO BP pozostaje bierna i kontynuuje spłatę kredytu, licząc na systemowe rozwiązanie problemu? Niestety nie ma perspektyw na takie rozwiązanie, co jest związane ze zbyt dużymi kwotami należności frankowych.
Rezerwy i kwoty kredytów
Bank PKO BP przygotował rezerwy na kwotę 8 miliardów złotych na poczet przegranych spraw frankowych. Wcześniej udzielił kredytów frankowych na kwotę przeszło 24 miliardów złotych. Jak widać, bank zakłada, że większość kredytobiorców odpuści batalię sądową i zgodzi się na ugody lub całkowicie odpuści temat, gdy kredyt będzie już spłacony.
Korzyści dla Banku
Ugody frankowe w 2023 roku wciąż są korzystne przede wszystkim dla banku PKO BP oraz innych banków. Choć kredyt frankowy przewalutowywany jest na kredyt złotowy, to jego oprocentowanie zmienia się z LIBOR na WIBOR, co może prowadzić do wzrostu raty z powodu wyższej stopy procentowej.
Ryzyko dla Kredytobiorców
Oprocentowanie WIBOR jest wyższe od LIBOR, co może skutkować znaczącym wzrostem raty, zwłaszcza gdy stopy procentowe rosną. To oznacza, że pomimo przewalutowania kredytu, kredytobiorcy mogą doświadczyć znacznego obciążenia finansowego.
Ugoda PKO BP – jak działa?
Proces ugody frankowej w PKO BP polega na przeliczeniu salda zadłużenia z kredytów udzielonych w frankach szwajcarskich na złotówki, przy założeniu, że kredyty te początkowo zostały udzielone w polskich złotych. Oprocentowanie zostało oparte na formule WIBOR plus historyczna marża, stosowana w okresie zawierania ugody. Bank porównywał łączną kwotę rat hipotecznego kredytu w złotówkach z tym, co Kredytobiorca faktycznie spłacił zgodnie z harmonogramem kredytu w frankach szwajcarskich. Celem tego było określenie ewentualnej nadpłaty lub niedopłaty.
W większości przypadków po kilkunastu latach spłaty kredytobiorcy pozostaje nadpłata, która jest umarzana. Pozostałe zadłużenie jest następnie rozkładane na raty, oprocentowane na podstawie stawki WIBOR. Obecnie stawka WIBOR jest o około 4 procent wyższa niż stawka SARON, która określa poziom oprocentowania kredytów udzielanych w frankach szwajcarskich. Po przeliczeniu na złote, może to skutkować wyższymi ratami.
Dodatkowo od niedawna PKO BP oferuje opcję zmiany kredytu na złotowy z oprocentowaniem stałym przez pięć lat. Przed zawarciem ugody w przypadku kredytów frankowych w PKO BP, przeprowadza się mediacje za pośrednictwem Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Komu opłacają się ugody frankowe PKO BP – Tobie czy bankowi?
Niestety ugoda frankowa PKO PB opłaca się przede wszystkim kredytodawcy, czyli bankowi. Dlaczego tak jest? Ma to związek z tym, że bank w ten sposób zagwarantuje sobie, że nie będziesz się z nim procesować. Musisz wiedzieć, że ugody są oferowane tylko tym Frankowiczom, którzy mają kredyty w trakcie spłaty. Jest to związane z tym, że bank chce dalej zarabiać na Twoim kredycie, wprowadzając warunki ugody.
W dalszym ciągu będziesz spłacać zobowiązania, a raty zmniejszą się tylko nieznacznie. Dla Ciebie jest to tylko nieznacząca korzyść.
Pobierz bezpłatny poradnik dotyczący ugód frankowychZamiast tego możesz zdecydować się na zawarcie ugody sądowej. Potrwa to nieznacznie dłużej, ale zapewni Ci znacznie większe korzyści. Warto się tym zainteresować, bo to bardzo atrakcyjna oferta dla zdecydowanej większości Frankowiczów. Nie zyskasz tyle co na odfrankowieniu czy unieważnieniu, ale potrwa to znacznie krócej, prawdopodobnie tylko kilka miesięcy.
Ugody PKO BP opinie – czy warto sugerować się tym, co mają do powiedzenia inni Frankowicze?
Opinie innych Frankowiczów mogą być godne sprawdzenia, ale niestety nie zawsze będziesz w stanie zweryfikować, czy takie osoby rzeczywiście miały zaciągnięty kredyt we franku szwajcarskim. Nie sprawdzisz też, czy taka osoba rzeczywiście zawarła ugodę z bankiem, ani tego, jakie korzyści jej to zapewniło.
Nie warto zatem sugerować się opiniami, których nie można zweryfikować. Zdaj się na to, jakie warunki zaproponował Ci bank i porównaj to z kosztami, jakie przedstawi kancelaria frankowa. W ten sposób podejmiesz właściwą decyzję, wybierając najkorzystniejsze rozwiązanie.
Ugoda frankowa PKO BP – jakie ryzyko ze sobą niesie?
Ugoda frankowa PKO BP wiąże się ze sporym ryzykiem. Wśród najważniejszych czynników stanowiących zagrożenie dla Frankowicza można wyróżnić zarówno kwestie dotyczące oprocentowania, jak i samego procesu zawierania ugody.
- Ugoda bankowa to elastyczne rozwiązanie, bazujące na osiągnięciu kompromisu między stronami.
- Kompromis, czyli umiejętność arbitrażu, jest kluczowy w procesie negocjacyjnym, gdzie poszukiwane jest wspólne rozwiązanie.
- Proces negocjacji warunków kredytowych może być wymagający, a niektórzy podejście do niego mają dość swobodne.
- Pracownicy banku, dzięki swojej codziennej praktyce, doskonalą umiejętności negocjacyjne.
- Ważne jest zrozumienie, że osiągnięcie korzystnych warunków kredytowych nie jest łatwym zadaniem.
- Czasami warto skorzystać z pomocy specjalisty, który może przygotować nas do rozmów lub działać jako nasz reprezentant.
- Świadome postawienie na pewną kartę i skorzystanie z doświadczenia profesjonalisty może przynieść korzyści podczas negocjacji.
- Stałe oprocentowanie przy zawieraniu ugody wcale nie musi oznaczać, że zyskasz, bo trudno przewidzieć, jak będą wyglądać stopy procentowe w przyszłości.
Jak to działa?
Zgłaszasz swoją sprawę do Helpfind
Dzięki temu możemy się z Tobą skontaktować
Czekasz na kontakt z naszym doradcą
Skontaktujemy się z Tobą nie później niż w ciągu 48 h w dni robocze
Przeprowadzamy analizę Twoich dokumentów
Sprawdzamy, czy możemy Ci pomóc uzyskać odszkodowanie powypadkowe za uraz lub dopłacamy do Twojej szkody na pojeździe
Rozpoczynamy procedurę
W przypadku dopłaty pieniądze dostaniesz nawet w ciągu 48 h, od zaakceptowania i podpisania dokumentów
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii19.11.2024
10 min
Ubezpieczenie pomostowe – czym jest i jak odzyskać środki?
Ubezpieczenie pomostowe – tymczasowa ochrona dla banku, obowiązująca do wpisu hipoteki w księdze wieczystej....
Finanse
15.11.2024
10 min
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) – czym jest, komu pomoże?
Kredytobiorcy w potrzebie mogą liczyć nawet na 120 tysięcy złotych wsparcia. Sprawdź, jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców....
Finanse
14.11.2024
11 min
Kredyt konsumpcyjny – czy warto się o niego ubiegać?
Dzięki kredytowi konsumpcyjnemu sfinansujesz wydatki prywatne niezwiązane z działalnością gospodarczą....
Finanse
Unieważnienie umowy kredytowej w CHF
Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.
Porównanie aż 120 kancelarii frankowych
Oszacowanie salda po odfrankowieniu
Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy
Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line