Chcesz zgłosić szkodę w Proamie? Dowiedz się, jak przebiega cały proces – od przekazania zgłoszenia, po kontakt z likwidatorem oraz wypłatę odszkodowania.
Zgłoszenie szkody w Proama – w jaki sposób można to zrobić?
Dokumentacja potrzebna do zgłoszenia szkody komunikacyjnej w Proama
Jak zgłosić szkodę telefonicznie w Proamie?
Jak zgłosić szkodę online w Proamie?
Jak sprawdzić status szkody w Proama?
Proces likwidacji szkody w Proamie – jak przebiega?
Co zrobić, jeśli Proama odmówi wypłaty odszkodowania?
Niskie odszkodowanie za szkodę komunikacyjną? Helpfind może Ci pomóc w otrzymaniu dopłaty
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Zgłoszenie szkody w Proama – w jaki sposób można to zrobić?
Towarzystwo ubezpieczeniowe Proama to firma, która działa na polskim rynku od 2011 roku. Należy do międzynarodowej grupy Generali, czyli jednego z największych ubezpieczycieli w Europie.
Dla swoich klientów (zarówno indywidualnych, jak i dla małych firm) oferuje szeroki zakres ubezpieczeń, obejmujących polisy komunikacyjne (AC, OC, NNW), ubezpieczenia nieruchomości oraz produkty związane z ochroną życia i zdrowia.
Jakie szkody możemy zgłosić w Proamie?
- szkody majątkowe – np. zalanie mieszkania, pożary oraz włamania.
- szkody komunikacyjne – z OC sprawcy, z AC, a także NNW (kradzieże, stłuczki, uszkodzenia auta),
- szkody osobowe – związane z doznaniem uszczerbku na zdrowiu.
W jaki sposób zgłosimy szkody w Proamie?
- telefonicznie – pod numerem 815 815 815,
- online – wypełniając formularz dostępny na stronie.
Na każdym etapie likwidacji szkody klient ma zapewniony kontakt z ubezpieczycielem. Może śledzić status szkody i w razie wątpliwości zwrócić się po pomoc do doradcy.
Co więcej, osoby, które wykupiły pakiet assistance, mogą liczyć na pomoc w takich sytuacjach, jak awaria samochodu, kolizja drogowa oraz brak możliwości kontynuowania jazdy. W zależności od wariantu polisy dostępne są usługi holowania pojazdu lub wypożyczenia auta zastępczego.
Dokumentacja potrzebna do zgłoszenia szkody komunikacyjnej w Proama
Aby proces zgłoszenia szkody w Proama przebiegł sprawnie, warto wcześniej przygotować właściwą dokumentację. Do zgłoszenia szkody potrzebne będą m.in. dane dotyczące zdarzenia, pojazdu, uczestników oraz polisy.
Jak wygląda dokładna lista dokumentacji?
- dowód rejestracyjny pojazdu,
- oświadczenie sprawcy (w przypadku szkody OC),
- dane osobowe uczestników zdarzenia,
- protokół policyjny (jeśli został sporządzony),
- dokumentacja fotograficzna uszkodzeń,
- raporty i rachunki (jeśli posiadane).
Zanim zgłosimy naszą szkodę, warto również przygotować szacunkową wartość poniesionych strat oraz umowę kupna-sprzedaży – może być potrzebna w późniejszym etapie likwidacji.
Jak zgłosić szkodę telefonicznie w Proamie?
Zgłoszenie szkody w Proama można zrealizować telefonicznie, dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela. To dobre rozwiązanie dla osób, preferujących bezpośredni kontakt.
Zgłoszenie szkody w Proama telefonicznie, jak przebiega?
- Zadzwoń na infolinię Proamy (nr. 815 815 815), infolinia jest dostępna od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00-17:00.
- Przygotuj niezbędne informacje (szczegóły z miejsca zdarzenia, dane osobowe uczestników zdarzenia, oświadczenie sprawcy, dokumentacja fotograficzna, dowód rejestracyjny pojazdu).
- Podczas rozmowy podaj konsultantowi wszystkie dane dotyczące szkody (numer polisy, z której szkoda ma zostać zlikwidowana, imię i nazwisko, adres, PESEL oraz e-mail).
- W trakcie rozmowy uzyskasz indywidualny numer sprawy, a na adres e-mail zostaną przesłane dokumenty, które musisz przesłać w celu zgłoszenia szkody i przeprowadzenia procesu likwidacji.
Jak zgłosić szkodę online w Proamie?
Zgłoszenie szkody online w Proama to wygodna opcja dla osób, które chcą zająć się załatwieniem sprawy samodzielnie i bez konieczności dzwonienia na infolinię.
Jak przejść przez proces zgłoszenia szkody online?
- W pierwszej kolejności, wejdź na stronę https://www.proama.pl. Znajdziesz tam zakładkę "likwidacja szkód".

- Po kliknięciu w zakładkę wybierz rodzaj ubezpieczenia, które Cię interesuje. W tym przypadku będzie to samochód.

- Kliknij w link "Formularz www zgłoszenie szkody komunikacyjnej".

- Wypełnij formularz, podając niezbędne dane (dane kontaktowe, numer polisy, datę i godzinę zdarzenia).

- Prześlij wszystkie wymagane dokumenty wraz z wypełnionym formularzem (dowód rejestracyjny, dane osobowe uczestników zdarzenia, oświadczenie sprawcy, dokumentacja fotograficzna).
- Po przesłaniu formularza otrzymasz numer identyfikacyjny szkody na numer telefonu lub adres e-mail.
Warto wiedzieć, że osoby ubezpieczone w Proama mają także dostęp do Portalu PROAMA (https://portal.proama.pl), który umożliwia klientom zarządzanie polisami, zgłaszanie szkód oraz korzystanie z usług dodatkowych, takich jak: assistance.

Jak sprawdzić status szkody w Proama?
Aby sprawdzić status szkody w Proama, możesz skorzystać z kilku dostępnych opcji:
- Portal internetowy – zaloguj się na [email protected] i sprawdź status swojej szkody, klikając w odpowiednią zakładkę.

- Kontakt telefoniczny – zadzwoń na infolinię pod numer 815 815 815 i poproś o informacje o statusie swojej szkody.
- Kontakt mailowy – możesz także skontaktować się z likwidatorem mailowo, wysyłając wiadomość na adres [email protected].
Proces likwidacji szkody w Proamie – jak przebiega?
Proces likwidacji szkody w Proamie rozpoczyna się od momentu jej zgłoszenia (telefonicznie lub online). Kiedy ubezpieczyciel przyjmie zgłoszenie, sprawa zostaje zarejestrowana i przekazana do dalszego rozpatrzenia.
W zależności od rodzaju szkody, klient zgłaszający sprawę może być poproszony o przesłanie dodatkowej dokumentacji, ten etap może również obejmować wyznaczenie rzeczoznawcy, który zajmie się oceną rozmiaru szkody.
Kiedy wszystkie niezbędne dane zostaną już zebrane, Proama podejmuje decyzje o przyznaniu lub o odmowie wypłaty odszkodowania. W przypadku pozytywnej decyzji środki są przekazywane bezpośrednio na konto klienta lub pocztą.
Warto wiedzieć, że jeżeli klient korzysta z polisy OC i nie chce skontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy, może skorzystać z tzw. bezpośredniej likwidacji szkody, wtedy formalności załatwia Proama.
Co zrobić, jeśli Proama odmówi wypłaty odszkodowania?
Odmowa przyznania odszkodowania przez Proama może wynikać z kilku powodów – np. z braku odpowiedzialności cywilnej sprawcy lub niedostarczenia właściwej dokumentacji. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim dokładnie zapoznać się z decyzją, dokonaną przez ubezpieczyciela i jego uzasadnieniem.
W przypadku wątpliwości mamy możliwość złożenia odwołania (najlepiej w formie pisemnej) razem z argumentami lub dokumentami, które mogą wpłynąć na zmianę podjętej decyzji.
Jeżeli mimo odwołania, nadal nie dojdzie do otrzymania odszkodowania, osoba ubezpieczona może skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego lub złożyć skargę do KNF (Komisji Nadzoru Finansowego). Ostatecznie, w sytuacji, kiedy inne sposoby zawiodą – możliwe jest także skierowanie sprawy do sądu.
Niskie odszkodowanie za szkodę komunikacyjną? Helpfind może Ci pomóc w otrzymaniu dopłaty
Zdarzenia, takie jak wypadki drogowe oraz kolizje generują wiele zagrożeń i problemów dla kierowców. Każda osoba, która została poszkodowana w wyniku ich wystąpienia, ma pełne prawo do tego, aby otrzymać należne odszkodowanie. Nie zawsze jednak, kwota rekompensaty jest zadowalająca. Jaki jest tego powód?
Zaniżanie odszkodowań przez firmy ubezpieczeniowe to bardzo częsta praktyka. Wynika przede wszystkim z dążenia do minimalizacji kosztów lub zaniżania stawek za roboczogodziny. Jeśli ta sytuacja dotyczy Ciebie – w Helpfind mamy sposób na to, jak Ci pomóc.

Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy, wejdź na naszą stronę internetową i wypełnij formularz kontaktowy, a potem prześlij swój kosztorys do bezpłatnej analizy. Po stwierdzeniu przez naszych specjalistów, że dopłata jest możliwa, zaproponujemy Ci ofertę odkupu Twojej szkody. Jeżeli ją zaakceptujesz, pieniądze otrzymasz na konto nawet w 48h od podpisania dokumentów.
Ten proces jest możliwy dzięki cesji wierzytelności, która umożliwia nam przejęcie odpowiedzialności w Twojej sprawie i załatwienie wszystkich formalności z ubezpieczycielem. Co więcej, kwota, którą od nas otrzymasz, nie zmieni się, bez względu na wynik rozprawy.
Co musisz zrobić, aby uzyskać dopłatę do odszkodowania od Helpfind?
- Wypełnij formularz na stronie Helpfind.pl.
- Wyślij kosztorys do bezpłatnej analizy.
- Poczekaj na kontakt ze strony naszych specjalistów, a także na decyzję o dopłacie.
- Jeśli decyzja będzie pozytywna, pieniądze dostaniesz nawet w 48 godzin od podpisania przez Ciebie dokumentów.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czy dokumentacja medyczna jest potrzebna w przypadku zgłaszania szkody komunikacyjnej w Proama?
Dokumentacja medyczna nie jest wymagana przy każdej szkodzie komunikacyjnej. Będzie za to potrzebna w przypadku szkody osobowej – wtedy, kiedy doszło do uszczerbku na zdrowiu (obrażeń ciała, urazów psychicznych lub innych konsekwencji zdrowotnych).
Jakie są formy wypłaty odszkodowania w Proama?
W Proama odszkodowanie można otrzymać na dwa sposoby: przez przelew bankowy na wskazane konto oraz za pomocą przekazu pocztowego realizowanego przez Pocztę Polską. Możliwe jest również upoważnienie innej osoby do odbioru odszkodowania w naszym imieniu.
Czy termin zgłoszenia szkody w Proama ma wpływ na wysokość wypłacanego odszkodowania?
Termin zgłoszenia szkody w Proama nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość odszkodowania, ale szybkie zgłoszenie i sporządzenie kompletnej dokumentacji, przyspieszą proces likwidacji, dzięki czemu klient szybciej otrzyma odszkodowanie. Zgodnie z przepisami, Proama ma 30 dni od daty zgłoszenia na wydanie decyzji i wypłatę środków, o ile nie wystąpią dodatkowe okoliczności.


Dominika Krysiak
Na bieżąco śledzi oraz analizuje sytuację Frankowiczów w Polsce. Stara się poruszać te problemy oraz tematy, które najbardziej interesują osoby posiadające kredyt w helweckiej walucie. Prywatnie miłośniczka górskich wędrówek i dobrego amerykańskiego kina.
Poznajmy sięartykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii02.04.2025
14 min
Sygnalizacja świetlna w praktyce: rodzaje, znaczenie i nowoczesne technologie
Sygnalizacja świetlna to coś więcej niż tylko kolorowe światła. Dowiedz się więcej na jej temat....
Samochód
01.04.2025
12 min
Zgubienie dowodu rejestracyjnego – gdzie się zgłosić, jak wyrobić wtórnik?
Zgubiłeś dowód rejestracyjny? Zobacz, jakie masz obowiązki, co grozi za brak dokumentu i jak szybko uzyskać nowy egzemplarz....
Samochód
01.04.2025
13 min
Ile można wypłacić z bankomatu – zobacz limit dla swojego banku
Sprawdź, ile możesz wypłacić z bankomatu w 2025 roku. Poznaj limity i zasady wypłat....
Finanse
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line