Zgłoszenie szkody przez poszkodowanego w wyniku zalania mieszkania jest jego obowiązkiem. Tylko wtedy ubezpieczenie mieszkania zadziała i możliwa będzie wypłata odszkodowania. Nie czekaj, bo masz niewiele czasu na kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym. Dowiedz się, jak zgłosić szkodę zalania mieszkania, co będzie potrzebne do otrzymania pieniędzy i w jakich przypadkach należy się wysoka dopłata do odszkodowania.
- Przygotowanie do zgłoszenia szkody zalania mieszkania w Warcie
- Proces zgłaszania szkody zalania mieszkania Warta
- Zgłoszenie szkody – mieszkanie/dom u ubezpieczyciela Warta. Instrukcja postępowania krok po kroku
- Ocena i likwidacja szkody zalania mieszkania Warta. Ile trzeba czekać na decyzję Warty?
- Czy odszkodowanie za zalanie mieszkania w Warcie może być zaniżone?
- Jak zgłosić się po dopłatę do zaniżonego odszkodowania za zalanie mieszkania w Warcie?
- Najczęściej zadawane pytania dotyczące zgłoszenia szkody zalania mieszkania
Przygotowanie do zgłoszenia szkody zalania mieszkania w Warcie
Poszkodowany w przypadku zalania mieszkania nie ma czasu do stracenia. W pierwszej kolejności musi zadbać, aby nie narazić się na większe straty. Po znalezieniu źródła wycieku wody powinien przejść do osuszania pomieszczenia, ale nie do naprawy i likwidacji szkód.
W pierwszej kolejności musi wykonać zdjęcia potwierdzające wystąpienie szkody oraz poczekać na ewentualną wizytę rzeczoznawcy z ramienia firmy ubezpieczeniowej. Sporządzenie protokołu szkód pomoże w konkretnym stworzeniu kosztorysu ich likwidacji, co będzie podstawą do wypłaty odszkodowania.
Jeśli do zalania doszło przez działanie osób trzecich, czyli np. sąsiada mieszkającego na wyższym piętrze, warto niezwłocznie po opanowaniu zalania sporządzić oświadczenie osoby odpowiedzialnej.
Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody?
Warta już na samym początku formularza zgłaszania szkody podkreśla, co będzie potrzebne do złożenia poprawnego wniosku. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby przejść cały proces krok po kroku.
Zanim zaczniesz wypełniać formularz przygotuj:
- polisę ubezpieczeniową,
- szkic/plan pomieszczeń oraz wielkość uszkodzeń,
- oświadczenie sprawcy zalania lub protokół zalania mieszkania,
- numer rachunku bankowego
- istotne w sprawie informacje
- dane zarządcy,
- numer konta, dane banku,
- oświadczenie sprawcy,
- zdjęcia szkody powstałe w wyniku zalania.
Jak wykonać zdjęcia szkód po zalaniu mieszkania?
Warta przygotowała podpowiedzi, w jaki sposób wykonać fotografie, aby były najbardziej użyteczne dla firmy podczas wyceny szkód. Przede wszystkim należy robić je przy odpowiednim świetle – jeśli to potrzebne, użyj flesza w aparacie.
Zadbaj, aby powstałe uszkodzenia były dobrze wyeksponowane. Jeśli trudno będzie je dostrzec, wówczas istnieje groźba, że rzeczoznawca ich nie dostrzeże, co spowoduje obniżenie wartości wypłaconego odszkodowania.
Zdjęcia po zalaniu wymagane przez Wartę:
- przynajmniej dwa ujęcia z przeciwległych kątów pomieszczenia,
- zdjęcia ogólne szkody – zacieki, miejsca zalania,
- zdjęcia uszkodzonych ruchomości – z oddali i przybliżenia
Jakie informacje należy zebrać przed zgłoszeniem szkody?
Zarezerwuj kilka minut na wypełnienie zgłoszenia, bo Warta poprosi o szczegółowe odniesienie się do całej sytuacji. Nie wszystkie zdarzenia kwalifikują się na skorzystanie z ubezpieczenia, dlatego firma będzie sprawdzać wszystko krok po kroku.
Podczas wypełnienia formularza niezbędnie będzie:
- podanie przyczyny zalania mieszkania,
- okoliczności powstania szkody,
- szacunkowy koszt likwidacji skutków zalania mieszkania,
- ewentualnie: dane osobowe świadków zdarzenia.
Szczególnie ważny będzie opis szkody zalania mieszkania, dlatego przygotuj szczegółową odpowiedź, wymierz wszystko dokładnie i fotografuj.
Proces zgłaszania szkody zalania mieszkania Warta
Pamiętaj, że proces zgłaszania szkody musi odbyć się szybko. Masz tylko 3-7 dni (w zależności od zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczenia) na podjęcie działania. Jeśli przekroczysz ten termin, firma ubezpieczeniowa nawet nie rozpatrzy Twojego zgłoszenia.
Zalane mieszkanie możesz zgłosić w Warcie na dwa sposoby:
- telefonicznie pod numerem 502 308 308 (w tygodniu w godzinach 7-21, a w soboty 8-16) lub
- przez formularz internetowy dostępny na stronie ubezpieczyciela.
Jak prawidłowo zgłosić szkodę mieszkaniową?
Mając do dyspozycji wszystkie niezbędne informacje, postępuj z instrukcjami zawartymi w formularzu. Przygotuj się odpowiednio do tego procesu, kompletując dane, dokumentację, niezbędne informacje i zdjęcia szkody.
Zgłoszenie szkody – mieszkanie/dom u ubezpieczyciela Warta. Instrukcja postępowania krok po kroku
Krok 1, informacje o zdarzeniu
Przedstaw, z czyjego ubezpieczenia zgłaszasz szkodę (własnego czy sprawcy), kiedy do niej doszło (data, godzina), wpisz numer polisy (lub zaznacz, że go nie znasz).
Krok 2, szczegóły zdarzenia
Podaj dokładny adres powstania szkody (miejscowość, ulica, nr domu), opisz co się stało, wybierz z listy, kto odpowiada za uszkodzenia.
Krok 3, dane poszkodowanego
Wybierz z listy, kto jest właścicielem uszkodzonego majątku (zgłaszający / inna osoba / firma), kto jest osobą kontaktową, podaj dane odbiorcy odszkodowania – przede wszystkim numer konta bankowego i dane właściciela
Krok 4, dane szkody
Podaj jakie elementy zostały uszkodzone.
Następnie podaj wymiary pomieszczeń, które zostały zalane razem z orientacyjną powierzchnią zalania. Wybierz rodzaj wykończenia ścian i sufitu. Podaj orientacyjną kwotę potrzebną na usunięcie szkody.
Krok 5, dane sprawcy
Podaj dane sprawcy: imię, nazwisko, numer telefonu, adres, adres e-mail, PESEL.
Krok 6, dokumenty i załączniki
Dodaj oświadczenie ubezpieczonego (sprawcy), zdjęcia uszkodzeń oraz inne dokumenty, które ułatwią proces rozpatrywania zgłoszenia.
Ocena i likwidacja szkody zalania mieszkania Warta. Ile trzeba czekać na decyzję Warty?
Warta ma obowiązek rozpatrzyć sprawę w ciągu 30 dni liczonych od momentu zgłoszenia szkody. Jeśli w tym czasie zgłaszający nie otrzyma odpowiedzi, wówczas według prawa, zgłoszenie zalania zostaje rozstrzygnięte na korzyść zgłaszającego, a firma ma dodatkowo obowiązek wypłacić także odsetki za opóźnienie w wypłacie.
W ciągu 30 dni ubezpieczyciel powinien zagwarantować wypłatę bezspornej części świadczenia, czyli takiej części odszkodowania, do której niepotrzebna jest ugoda miedzy stronami, ani tym bardziej proces sądowy. Jeśli na tym etapie zgodzisz się na ugodę, wówczas nie masz szans na dopłatę do odszkodowania w przypadku wystąpienia zaniżeń.
Czy odszkodowanie za zalanie mieszkania w Warcie może być zaniżone?
Niestety, istnieją sytuacje w których wypłacone odszkodowania za zalanie mieszkania mogą być zaniżone. Wówczas zgłaszający szkodę nie otrzyma tylu pieniędzy, ile gwarantuje mu to jego umowa.
Co może wpłynąć na występowanie zaniżeń w przedstawionym przez ubezpieczyciela kosztorysie likwidacji szkody? To między innymi:
- przedstawienie w kosztorysie materiałów gorszej jakości,
- odrzucenie części powstałych szkód jako takie, które nie powstały w wyniku zalania,
- nieadekwatne stawki za roboczogodziny fachowców,
- nieuwzględnienie prac koniecznych do wykonania.
Jeśli nie zgodzisz się na ugodę z firmą ubezpieczeniową, masz szansę na otrzymanie dopłaty do odszkodowania.
Jak zgłosić się po dopłatę do zaniżonego odszkodowania za zalanie mieszkania w Warcie?
Możesz samodzielnie szukać podstaw w swojej umowie ubezpieczenia i kosztorysie, zgłosić odwołanie, ale znacznie łatwiejszym sposobem na otrzymanie dopłaty do odszkodowania za zalanie mieszkania to zgłoszenie się do Helpfind, lidera rynku online w tym segmencie w Polsce.
Firma potrzebuje następujących dokumentów, aby zająć się Twoją sprawą:
- decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego o przyznaniu odszkodowania,
- polisa ubezpieczeniowa mieszkania,
- kosztorys prac naprawczych.
Jeśli w kosztorysie występują zaniżenia, poszkodowany ma pełne prawo domagać się dopłaty do otrzymanej już kwoty.
Prześlij swój kosztorys do Helpfind, a zespół doświadczonych specjalistów zajmie się Twoją sprawę. Oszacujemy, czy w sporządzonym dokumencie doszło do zaniżeń. Jeśli tak – zaproponujemy kwotę, która trafi na Twoje konto w ciągu 14 dni roboczych od podpisania umowy.
To możliwe dzięki cesji wierzytelności. W taki sposób sprzedasz prawa do zajęcia się sprawą firmie, który przejmie całą odpowiedzialność procesową i będzie mogła rozpocząć proces przeciw ubezpieczycielowi. W tym momencie wynik rozprawy sądowej będzie dla Ciebie drugorzędny, bo pieniądze dawno będą już na Twoim koncie i rezultat toczącej się sprawy tego nie zmieni.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zgłoszenia szkody zalania mieszkania
Co zrobić, gdy sąsiad jest odpowiedzialny za zalanie?
Zatrzymaj wyciek wody, a następnie przygotuj wspólnie oświadczenie sprawcy zalania, które wykorzystasz we wniosku do firmy ubezpieczeniowej gwarantującej jego polisę.
Jakie są sposoby zgłoszenia zalania mieszkania w Warcie?
Możesz zgłosić zalanie mieszkania telefonicznie lub poprzez formularz na stronie internetowej ubezpieczyciela.
Miłosz Marek
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięartykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii06.09.2024
7 min
Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?
Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....
Nieruchomości
31.07.2024
8 min
Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?
Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....
Nieruchomości
29.07.2024
9 min
Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie
Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....
Nieruchomości
Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości
Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.
Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia
Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze
Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł
Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line