/

Nieruchomości
Opis szkody zalania mieszkania – jak napisać, na co zwrócić uwagę

Opis szkody zalania mieszkania – jak napisać, na co zwrócić uwagę

Miłosz Marek

Miłosz Marek

06.06.2024

Zalanie mieszkania to najczęściej występująca szkoda na nieruchomości. Może powstać przez nieuwagę sąsiada czy też przez warunki atmosferyczne. Nieodłącznym elementem wniosku o odszkodowanie jest opis szkody. W tym artykule przeczytasz, jak przygotować się na wypadek zalania pod kątem przygotowania wniosku do firmy ubezpieczeniowej.

Zalanie mieszkania – jak postępować po zdarzeniu?

Zalanie mieszkania to powszechny problem, zarówno dla mieszkańców bloków, jak i domów jednorodzinnych. Może dojść do niego na skutek nieumyślnego pozostawienia otwartych zaworów, jako następstwo warunków atmosferycznych czy w wyniku awarii technicznej pionów kanalizacyjnych.

Warto przygotować się, na działania w przypadku zalania mieszkania, aby już po wystąpieniu szkody nie popełnić kosztownych błędów.

Przede wszystkim, warto rozważyć zakup polisy mieszkaniowej u firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie mieszkania to wydatek rzędu 200-300 złotych w skali roku, a może on uchronić przed finansowymi konsekwencjami np. zalania sąsiada.

Etapy postępowania po zalaniu mieszkania

 1. Ustalenie przyczyny zalania mieszkania. Widzisz pierwsze oznaki zalania mieszkania? Działaj! Zlokalizuj źródło awarii i nie pozwól na dalsze szkody. Zabezpiecz wartościowe rzeczy, nie pozwól, aby woda dostała się na kolejne kondygnacje nieruchomości.
 2. Poinformowanie zarządcy budynku. Ten punkt dotyczy mieszkańców bloków i kamienic. Zarządca budynku powinien dowiedzieć się o zalanym mieszkaniu. Administracja budynku będzie nieoceniona w przypadku, gdy zalanie mieszkania nastąpi np. z winy nieobecnego sąsiada z piętra wyżej. Dodatkowo obecność np. administratora będzie istotna w momencie, kiedy pokrycie szkód odbywać się będzie z polisy spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej, jak również przy ustaleniu przyczyny zalania.
 3. Fotograficzne lub filmowe udokumentowanie skutków zalania mieszkania. Niezbędne do wypłaty środków z polisy mieszkaniowej.
 4. Sporządzenie protokołu szkód. Gdy mieszkanie zostanie zalane, należy przygotować dokument, który poświadczy o zaistniałej sytuacji. Szczegółowe informacje o jego przygotowaniu znajdują się w kolejnych akapitach artykułu.  
 5. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela. Firmy ubezpieczeniowe najczęściej pozostawiają trzy warianty zgłoszenia szkody: telefonicznie, mailowo lub przez formularz online na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Wybierz najlepszą opcję dla siebie.
 6. Likwidacja szkody. Dopiero po obejrzeniu nieruchomości przez rzeczoznawcę i zgłoszeniu szkody można przystąpić do jej likwidacji.
zalanie mieszkania co robić

Opis szkody zalania mieszkania – jak go napisać?

Jeśli chcesz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela poprzez formularz na stronie internetowej, na pewnym etapie składania wniosku niezbędne będzie zamieszczenie opisu powstania szkody.

Dla przykładu, w formularzu firmy ubezpieczeniowej Allianz można znaleźć informację, że konieczne będzie podanie wymiarów pomieszczenia, wielkości uszkodzeń, jakich elementów stałych dotyczy bądź jaki sprzęt został uszkodzony (wtedy podać także model i markę sprzętu).

Im bardziej szczegółowy opis samego zdarzenia, jak i szkody, tym lepiej. Przy rozbudowanym opisie rzeczoznawca wysłany przez ubezpieczyciela będzie miał kompleksową wiedzę i nie pominie żadnego elementu przy szacowaniu rozmiarów szkody.

Przykładowy opis szkody

W wyniku zalania mieszkania przez sąsiada doszło do uszkodzenia sufitu w pomieszczeniu o wymiarach 6m x 5 m. Na suficie pojawiła się wilgotna plama o nieregularnym kształcie o wielkości 1,5m x 2m. Trzy dni po wystąpieniu szkody, po częściowym samoistnym osuszeniu, w miejscu zalania powstały widoczne pęcherze, sama obszar plamy nie zmniejszył się.

Opis szkody zalania mieszkania – o tym pamiętaj:

 • wymiar pomieszczenia,
 • wielkość uszkodzenia,
 • obserwacje szkody w kolejnych dniach – jak zmieniła się wielkość szkody od dnia wystąpienia do dnia składania wniosku,
 • uszkodzone elementy,
 • uszkodzony sprzęt (podanie marki i modelu).

Zalane mieszkanie protokół – co musi zawierać, kiedy jest potrzebny

Protokół zalania nieruchomości jest potrzebny do potwierdzenia powstania szkody. Właściciel mieszkania posiada dokument, który posłuży mu do ubiegania się odszkodowania za zalanie mieszkania od firmy ubezpieczeniowej sprawcy.

Przygotowany protokół powinien być krótki, ale zawierać najważniejsze dane, które jednoznacznie określą poszkodowanego oraz sprawcę zalania.

Co powinien zawierać protokół zalania mieszkania:

 • dane właściciela mieszkania,
 • adres zalanego mieszkania,
 • przybliżoną godzinę zdarzenia (jeśli da się to ustalić),
 • prawdopodobną bądź ustaloną przyczynę zalania,
 • opis wyrządzonych szkód,
 • wskazanie prawdopodobnego winnego zalania mieszkania,
 • dane osobowe świadków zdarzenia (i ew. dane kontaktowe),
 • odręczny podpis właściciela mieszkania i administratora/zarządcy budynku.
 • ew. załączniki.
zalanie mieszkania protokół wzór

Jak sprawdzić, czy ubezpieczyciel wypłacił odpowiednią kwotę odszkodowania za zalanie domu?

Niestety w wielu przypadkach odszkodowanie wypłacone przez firmę ubezpieczeniową jest zbyt niskie i wystarcza na pokrycie strat jedynie w niewielkim stopniu. To jasny znak dla poszkodowanego, że powinien starać się o dopłatę do otrzymanej kwoty.

Jeśli nie masz zawartej ugody z firmą ubezpieczeniową już po wypłacie bezspornej kwoty odszkodowania, możesz wnioskować o wyższą rekompensatę. Pobierz wzór odwołania od decyzji ubezpieczyciela po zalaniu mieszkania i złóż go do firmy, jeśli chcesz zająć się sprawą w pojedynkę.

Jeśli Twoje mieszkanie zostało zalane, a nie chcesz zajmować się sprawą samodzielnie, zgłoś się do Helpfind, lidera branży dopłat do odszkodowań online w Polsce.

Bezpłatnie przeanalizujemy dokumenty przesłane przez towarzystwo ubezpieczeniowe i z pomocą naszego rzeczoznawcy wycenimy szkody, aby oszacować poziom zaniżeń. Następnie zaproponujemy kwotę dopłaty i prześlemy ją na konto w ciągu kilku dni – to będzie koniec sprawy.

To możliwe dzięki zastosowaniu cesji wierzytelności, czyli procesowi przeniesienia własności. W tym przypadku to możliwość ubiegania się przez firmę roszczenia o dopłatę za zbyt niskie odszkodowanie. W momencie podpisania umowy i przyjęcia pieniędzy, poszkodowany podczas zalania nie musi przejmować się kolejnymi etapami sprawy – Helpfind bierze na siebie dalszą odpowiedzialność procesową.

jak otrzymać dopłatę do ubezpieczenia po zalaniu mieszkania

Najczęściej zadawane pytania

W jakim czasie trzeba zgłosić zalanie mieszkania?

W zależności od firmy ubezpieczeniowej termin to od 3 do 7 dni od powstania szkody. Przeczytaj ogólne warunki umowy, aby mieć pewność.

Z czyjej polisy zgłosić zalane mieszkanie?

Zgłoś się do ubezpieczyciela osoby lub podmiotu, który gwarantuje polisę winnego zalania.

Zalanie mieszkania sąsiadowi bez własnej polisy ubezpieczeniowej OC. Jakie konsekwencje?

Jeśli nie posiadasz polisy mieszkaniowej, a dojdzie do zalania sąsiada, musisz zapłacić za likwidację szkody z własnej kieszeni.

Czy mogę wypłacić odszkodowanie z polisy własnej i sąsiada jednocześnie?

Odszkodowania można ubiegać się wyłącznie od jednego ubezpieczyciela.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
odszkodowanie za zalanie sufitu

11.06.2024

9 min

Zalany sufit odszkodowanie – czyja polisa pokryje naprawę, jak otrzymać dopłatę

Sąsiad zalał sufit Twojego mieszkania? Zyskaj pewność, że otrzymasz odpowiednią kwotę odszkodowania. Sprawdź, czy należy Ci się dopłata....

Nieruchomości

jak napisać opis szkody po zalaniu mieszkania

06.06.2024

8 min

Opis szkody zalania mieszkania – jak napisać, na co zwrócić uwagę

Dowiedz się, jak opisać szkody po zalaniu we wniosku o odszkodowanie do ubezpieczyciela....

Nieruchomości

szkoda na mieniu odszkodowanie

06.06.2024

7 min

Szkoda na mieniu – czym jest, kto wypłaci odszkodowanie

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaka sytuacja powinna zakończyć się wypłaconym odszkodowaniem dla poszkodowanego przy szkodzie na mieniu....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line