/

Nieruchomości
Protokół zalania mieszkania – wzór dokumentu z omówieniem

Protokół zalania mieszkania – wzór dokumentu z omówieniem

Miłosz Marek

Miłosz Marek

29.07.2024

W przypadku zalania mieszkania kluczowa jest szybkość działania. Najpierw przy ustaleniu przyczyn zdarzenia i zahamowaniu dalszego powstawaniu strat, a następnie przy składaniu wniosku o należne odszkodowanie. Złożenie wniosku do firmy ubezpieczeniowej z pewnością ułatwi protokół zalania mieszkania. Przygotuj się na każdą możliwość i dowiedz się, co musi zawierać taki dokument. Z artykułu dowiesz się, co powinien zawierać protokół i zobaczysz jego wzór.

Czym jest protokół zalania mieszkania?

Protokół zalania mieszkania to dokument, który jest potwierdzeniem wystąpienia zdarzenia, w którym wymienia się przyczyny, skutki oraz sprawcę zalania. Podpisany przez właściciela mieszania oraz zarządcę lub administratora budynku pomoże uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.

Protokół zalanie nie ma ustalonej jednolitej formy. Kluczowe są informacje o zaistniałej sytuacji po dokonaniu oględzin (najlepiej w obecności świadków).

Co należy zrobić przed przygotowaniem protokołu zalania mieszkania?

Zanim przejdziesz do przygotowania dokumentu, w którym przedstawisz wszystkie szczegóły, upewnij się, że nic nie zagraża Twojemu mieszkaniu.

Przede wszystkim ustal, z jakiego powodu mieszkanie zostało zalane – czy ma to związek z działaniami sąsiadów, wystąpiła usterka, za którą odpowiada zarządca budynku, czy sytuacja to następstwo warunków atmosferycznych.

Jeśli do zdarzenia doszło w bloku, w pierwszej kolejności należy zgłosić zalanie mieszkania do wspólnoty mieszkaniowej lub administracji budynku. Pomoc zarządcy budynku może okazać się bezcenna przy ustaleniu przyczyny zalania mieszkania.

Po zgłoszeniu szkody, kiedy właściciel mieszkania ma pewność, że jego ruchomości są już bezpieczne, można przejść do dokumentowania strat. Najpierw wykonując zdjęcia i filmy, które również będą potrzebne przy składaniu wniosku o odszkodowanie, a później spisując protokół strat.

O likwidacji szkody powinien myśleć dopiero po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela i wizycie rzeczoznawcy. Jeśli firma nie zdecyduje się wysłać swojego przedstawiciela, wówczas można rozpocząć proces szybciej. Działanie przed przybyciem rzeczoznawcy może skończyć się wypłatą zbyt niskiego odszkodowania, jeśli rzeczoznawca nie zobaczy skali dokonanego zniszczenia.

o czym należy pamiętać przed spisaniem protokołu zalania mieszkania

Kiedy potrzebny jest protokół zalania mieszkania?

Protokół zalania mieszkania będzie niezwykle przydatny podczas zgłaszania się po odszkodowanie. Należnie, czy będzie to własna polisa właściciela czy wniosek trafi do firmy ubezpieczeniowej sąsiada winnego zalania. Podpisany dokument to deklaracja przebiegu zdarzenia oraz szkód wynikających z jego przebiegu.

Protokół po zalaniu mieszkania jest ważny i rozpatrywany przez firmy ubezpieczeniowe wyłącznie z podpisami uczestników i świadków, czego powinien dopilnować właściciel mieszkania.

W zależności od przebiegu likwidacji szkody może okazać się, ze sporządzony dokument nie będzie konieczny do wyjaśnienia sprawy, natomiast jego przygotowanie z pewnością w niczym nie przeszkodzi, a kolejna szansa na jego spisanie, niż tylko tuż po zalaniu, może się nie przydarzyć.

Protokół zalania mieszkania wzór dokumentu – instrukcja krok po kroku

Kiedy masz pewność, że przyczyny zalania zostały usunięte, a mieszkaniu nic już nie grozi, możesz przystąpić do przygotowania protokołu.

Jak sporządzić protokół zalania mieszkania – wzór:

  1. W prawym górnym rogu kartki wpisz nazwę miejscowości oraz datę sporządzania dokumentu.
  2. Podaj datę, miejsce zdarzenia, adres zalanego mieszkania (ulica, numer domu, lokalu) oraz imię i nazwisko właściciela mieszkania.
  3. Opisz szkody wynikające z zalania mieszkania.
  4. Podaj przyczynę zalania.
  5. Określ, kto jest odpowiedzialny za zalanie mieszkania.
  6. Sporządź listę załączników, które ewentualnie będą uzupełniać dokument.
  7. Jeśli na miejscu byli inni świadkowie, niech ich dane również znajdą się w protokole, aby mogli w przyszłości poświadczyć o zaistniałej sytuacji.
protokół zalania mieszkania PDF do pobrania

Ile jest czasu na przygotowanie protokołu zalania mieszkania i złożenie wniosku do firmy ubezpieczeniowej?

Na zgłoszenie szkody zalania mieszkania poszkodowany ma 3-7 dni od momentu wystąpienia zdarzenia, dlatego nie może ociągać się z przygotowaniem wniosku oraz złożeniem odpowiednich dokumentów.

To, ile dni ma poszkodowany, określają ogólne warunki ubezpieczenia dołączone do polisy mieszkaniowej i trzeba ich bezwzględnie przestrzegać. Nie można liczyć, że firma ubezpieczeniowa zgodzi się na jakiekolwiek ustępstwo, dlatego niedostosowanie się do terminu jest niemal równoznaczne z odmową wypłaty odszkodowania.

Protokół zalania mieszkania – czy zawsze jest potrzebny?

W zależności od rozwoju sprawy i ustaleń między stronami protokół zalania mieszkania może okazać się zbędny, ale to nie oznacza, że nie warto poświęcić kilku minut na przygotowanie dokumentu. Wprost przeciwnie – należy kierować się zasadą, że lepiej przygotować się na zapas, niż później żałować, że straciło się szansę na zabezpieczenie swoich interesów.

Za takowe należy uznać sporządzenie protokołu szkód. Podpisany dokument przez poszkodowanego, sprawcę, ewentualnie również przez zarządcę budynku czy administratora budynku, zawierający dokładny przebieg zdarzenia, przyczyny zalania mieszkania będą potwierdzeniem zdarzenia, który będzie nie do podważenia i przyda się szczególnie w przypadku zmiany wersji wydarzeń przez sprawcę.

Co dalej po przygotowaniu protokołu zalania mieszkania?

Mając przygotowany protokół zalania mieszkania, można przejść do kolejnego etapu procesu, czyli zgłoszenia szkody do firmy ubezpieczeniowej.

Jeśli poszkodowany nie posiada ubezpieczenia, nie zwalnia go to ze wzięcia finansowej odpowiedzialności za poczynione szkody. Wówczas koszty likwidacji szkody musi pokryć z własnej kieszeni, dlatego warto posiadać polisę ubezpieczeniową na wypadek takich sytuacji.

Najczęściej do nadania biegu sprawie wystarczy wypełnienie formularza na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego. Innymi sposobami są listowne złożenie wymaganej dokumentacji oraz telefoniczne zgłoszenie szkody.

Możesz sprawdzić, jak wygląda proces zgłoszenia szkody zalania mieszkania u poszczególnych firm:

Czy odszkodowanie za zalanie mieszkania może być zaniżone?

Niestety, zaniżenia odszkodowań za zalane mieszkanie to bardzo często spotykana sytuacja, która prowadzi do sporych strat poszkodowanych. Jeśli dojdzie do zaniżenia, wówczas wypłacona kwota odszkodowania może nie wystarczyć nawet na likwidację powstałych szkód bez dokładania z własnej kieszeni.

Najczęstsze przyczyny wypłaty zaniżonego odszkodowania przez ubezpieczyciela to zaniżenie cen roboczogodzin fachowców, którzy mają usunąć skutki zalania, pominięcie niektórych kosztów w sporządzonym kosztorysie czy zbyt niska wycena komponentów potrzebnych do usunięcia szkód.

Według danych Helpfind do zaniżeń dochodzi w przypadku nawet 96% kosztorysów w sprawach odszkodowań za zalanie mieszkania.

Jaki jest najprostszy sposób na dopłatę do zaniżonego odszkodowania za zalanie mieszkania?

Po dopłatę do wypłaconego odszkodowania zgłoś się do Helpfind, lidera rankingu firm odszkodowawczych 2024, który na tle konkurencji wyróżnia się szybkością działania i zapłatą z góry.

Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz kontaktowy i prześlesz zdjęcia potwierdzające skalę szkód, które wynikają z zalania, a nasi specjaliści zajmą się sprawą. Oszacują, czy w Twojej sprawie doszło do zastosowania zaniżeń, które negatywnie wpłynęły na wypłatę odszkodowania.

Jeśli tak się stało, firma przedstawi, jaką kwotę dopłaty może zaproponować. Po zaakceptowaniu oferty, pieniądze trafią na Twoje konto w ciągu 14 dni roboczych. Jak to możliwe? Dzięki podpisaniu umowy cesji wierzytelności. Na jej mocy przeniesiesz swoje prawa do ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela na Helpfind, który samodzielnie zajmie się prawną batalią z firmą ubezpieczeniową. Pozbywasz się całego ryzyka procesowego, a pieniędzy wypłaconych w ramach umowy nikt Ci już nie zabierze.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie dane muszą znaleźć się w protokole zalania mieszkania?

W dokumencie muszą pojawić się dane właściciela mieszkania, dane sprawcy, wskazane źródło awarii i szczegółowy opis powstałej szkody.

Jak przygotować opis szkody zalania mieszkania wymagany w protokole?

Jeśli chcesz otrzymać jak największą wypłatę odszkodowania, nie możesz pominąć żadnych szczegółów w kontekście opisu szkody. Zwróć uwagę na umiejscowienie mokrych plam, ich wielkość oraz kształt.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Odszkodowanie za skutki gradobicia dla nieruchomości

06.09.2024

7 min

Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?

Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....

Nieruchomości

Zalałem mieszkanie sąsiada nie mam ubezpieczenia – co robić

31.07.2024

8 min

Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?

Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....

Nieruchomości

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry

29.07.2024

9 min

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie

Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line