Likwidacja szkody komunikacyjnej powinna przebiec bezproblemowo, jeśli opis okoliczności zdarzenia zostanie dokładnie sporządzony. Ten element powinien znaleźć się na każdym oświadczeniu sprawcy kolizji i jest wymagany przez ubezpieczycieli w formularzach zgłoszeniowych. Co w nim zawrzeć, aby otrzymać odszkodowanie?
Jakie są rodzaje zdarzeń drogowych?
Wypadek drogowy
Jest to zdarzenie drogowe, które zaistniało albo miało swój początek na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, w związku ruchem co najmniej jednego pojazdu, w wyniku którego była osoba ranna lub zabita.
Kolizja drogowa
Kolizja drogowa w odróżnieniu od wypadku drogowego pociąga za sobą tylko i wyłącznie straty materialne. Nie ma tu zatem ofiar w ludziach, a jedynie straty materialne, takie jak np. zniszczenie pojazdu.
Katastrofa
O katastrofie mówimy wówczas, kiedy skutkiem zdarzenia drogowego jest zagrożenie dla zdrowia bądź życia albo też mienia w wielkich rozmiarach, w wyniku czego kilka osób ginie, a kilkadziesiąt jest rannych, wypadek ze skutkiem śmierci wielu osób, karambol w którym uczestniczy wiele pojazdów.
Co to jest oświadczenie sprawcy kolizji?
W przypadku stłuczki najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Nie w każdej sytuacji konieczne jest wezwanie policji. Jeśli uczestnicy kolizji są zgodni co do przebiegu zdarzenia to w zupełności wystarczy w/w oświadczenie. Obowiązkowo należy zadzwonić po funkcjonariuszy, jeśli:
- są osoby ranne lub ofiary śmiertelne,
- nie ma jasności co o tego, kto jest winny zdarzeniu,
- sprawca uciekł z miejsca zdarzenia,
- podejrzewamy, że uczestnik zdarzenia jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających,
- sprawca nie ma ważnej polisy OC.
Oświadczenie o szkodzie komunikacyjnej powinno zawierać takie elementy jak: dane osobowe kierowców oraz właścicieli pojazdów, numery rejestracyjne pojazdów, nr polisy oraz nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, miejsce zdarzenia, datę zdarzenia, opis zdarzenia, informację o uszkodzeniach pojazdów, przyznanie się do winy przez sprawcę kolizji, podpisy obu kierowców: sprawcy wypadku/kolizji i poszkodowanego.
Co powinien zawierać opis zdarzenia?
Oczywiście nie istnieje uniwersalny wzór opisu zdarzenia, który uwzględnia wszystkie możliwe scenariusze związane z kolizją czy wypadkiem drogowym. Tutaj najlepszą praktyką jest zatem: “im więcej, tym lepiej”. Można jednak przedstawić ogólny szkic, który wskazuje jakie elementy powinny się znaleźć w opisie zdarzenia.
Data i miejsce zdarzenia
Opis zdarzenia warto rozpocząć od podania dokładnej daty zdarzenia oraz miejsca. Istotna jest godzina zdarzenia - oczywiście można ją podać w przybliżeniu, czyli około godziny … Jeśli chodzi o miejsce zdarzenia to istotna jest nie tylko miejscowość/miasto/ulica, ale i informacja czy zdarzenie miało miejsce na terenie zabudowanym, na skrzyżowaniu czy na parkingu strzeżonym/niestrzeżonym (lub innym miejscu np. plac). Nie bez znaczenia jest także rodzaj nawierzchni (asfaltowa, betonowa, gruntowa, inna) oraz jej stan (sucha, mokra, oblodzona, zaśnieżona, obłocona, inna).
Informacja o pogodzie i widoczności
Dobrze jest zawrzeć informacje o stanie pogody, czyli czy w czasie zdarzenia były opady, mgła itd. Z kolei w przypadku ograniczonej widoczności należy podać, co ją spowodowało np. ostry zakręt, inny pojazd, budynek.
Okoliczności i przebieg zdarzenia
W opisie należy precyzyjnie wskazać wszystkie okoliczności zdarzenia i zaprezentować przebieg zdarzenia. Bardzo ważne mogą być informacje o prędkości: obowiązującej na danym odcinku drogi oraz przybliżonej prędkości pojazdów biorących udział w zdarzeniu.

Jak wykonać szkic sytuacyjny zdarzenia drogowego?
Szkic sytuacyjny powinien wiernie odzwierciedlać sytuację, w której doszło do danego zdarzenia drogowego. Powinien uwzględniać takie elementy jak:
- położenie pojazdów względem osi jezdni,
- sytuację panującą wówczas na drodze,
- rodzaj znaków drogowych oraz ich rozmieszczenie,
- kierunek jazdy pojazdów,
- miejsce zdarzenia drogowego.
Dlaczego opis zdarzenia i szkic sytuacyjny są ważne?
Zbyt ogólnikowe przedstawienie okoliczności kolizji drogowej może być dla towarzystwa ubezpieczeniowego punktem zaczepiania do odmowy wypłaty odszkodowania. Jak pokazuje praktyka ubezpieczyciele coraz częściej w takich przypadkach utrzymują, że z opisu zdarzenia nie wynika, iż mogło dojść do powstania szkód, za które poszkodowany domaga się odszkodowania. Padają nawet oskarżenia o próbę wyłudzenia.
Pominięcie istotnych kwestii ma zatem wpływ na weryfikację zgłoszenia. Dlatego też należy możliwie jak najdokładniej, ale i zwięźle opisać jak doszło do wypadku czy kolizji. Drogę do uzyskania odszkodowania może ułatwić także prawidłowy i dokładny szkic sytuacyjny. Warto przed jego sporządzeniem na spokojnie przeanalizować cały przebieg zdarzenia. Należy pamiętać, że można też wnioskować o odszkodowanie z OC sprawcy w przypadku powstania uszczerbku na zdrowiu - spowodowanego wypadkiem komunikacyjnym.