Przewalutowanie kredytu we frankach jest dla banku szansą, na nakłonienie kredytobiorcy do zaakceptowania propozycji ugody. Sprawdź, na jakich zasadach odbywa się ten proces oraz jakie alternatywy dla tego rozwiązania są dostępne na rynku. Dowiedz się również, kto najbardziej korzysta na przewalutowaniu pożyczki – bank czy kredytobiorca?
- Przewalutowanie kredytu we frankach – na czym to polega?
- Jakie wady ma przewalutowanie kredytu we frankach?
- Czy przewalutowanie kredytu we frankach niesie za sobą jakieś korzyści?
- Przewalutowanie kredytu we frankach a odfrankowienie umowy
- Przewalutowanie kredytu we frankach czy proces sądowy? Wybierz mądrze!
- FAQ – najczęściej zadawane pytania
Przewalutowanie kredytu we frankach – na czym to polega?
Przewalutowanie kredytu we frankach polega na zmianie niektórych zapisów w umowie kredytowej. Dotyczą one waluty, w której kredytobiorca spłaca zobowiązanie – w tym przypadku przelicza się franki szwajcarskie na polskie złotówki.
Przekształcając kredyty frankowe, bank przelicza aktualne zadłużenie, po kursie z dnia przewalutowania. Dodatkowo zmienia też wskaźnik, wg. którego oblicza się oprocentowanie pożyczki.
Warunkiem przewalutowania kredytu jest podpisanie aneksu do umowy pożyczki. W niektórych przypadkach, za przygotowanie takiego dokumentu, bank pobiera dodatkową prowizję.
Jakie wady ma przewalutowanie kredytu we frankach?
Główną wadą przewalutowania kredytu jest ono równoznaczne z podpisaniem ugody. Niestety, uniemożliwia to ewentualnego wytoczenia procesu sądowego przeciwko bankowi w przyszłości.
Kolejnym problemem, który wiążę się z przewalutowaniem kredytu frankowego, jest znaczne zwiększenie oprocentowania. Spowodowane jest to faktem, że oprocentowanie oblicza się na podstawie dwóch czynników – marży, będącej częścią stałą oprocentowania oraz wskaźnika WIBOR bądź SARON, którego wartość zmienia się co jakiś czas.
Przewalutowanie kredytu frankowego wiążę się z przejściem na WIBOR, a co za tym idzie, znacznym zwiększeniem oprocentowania. Porównując wskaźniki WIBOR i SARON, łatwo wywnioskować, że ten pierwszy jest o wiele większy (dla przykładu WIBOR 3M wynosi 6,09%, podczas gdy SARON 3M wynosi zaledwie 1,69%).
Jeśli chcesz sprawdzić, czy przewalutowanie kredytu jest dla Ciebie opłacalne, z pomocą przychodzi kalkulator frankowicza, którego różne wersje są dostępne w Internecie.
Z racji wzrostu kosztów obsługi pożyczki po przewalutowaniu umowy kredytowej, ogólny koszt kredytu i kwota do spłaty wzrasta. Można więc wysnuć wniosek, że przewalutowanie kredytu frankowego jest dla pożyczkobiorców nieopłacalne.
Czy przewalutowanie kredytu we frankach niesie za sobą jakieś korzyści?
Teoretycznie, przewalutowanie kredytu frankowego niesie za sobą pewne korzyści. Pierwszą z nich jest całkowite zniwelowanie ryzyka walutowego oraz brak konieczności śledzenia zmiany kursu franka szwajcarskiego.
Dodatkową korzyścią, płynącą z przewalutowania umowy kredytowej jest znaczne ułatwienie dokonywania rozliczeń, gdyż kredytobiorca przeprowadza transakcje tylko w złotówkach i nie musi przejmować się przeliczaniem CHF na PLN.
Przewalutowanie kredytu we frankach a odfrankowienie umowy
Oba pojęcia bardzo często stosuje się jako synonimy, choć ich znaczenie jest zupełnie różne. Jakie różnice występują między tymi dwoma terminami?
Przewalutowanie kredytu we frankach odbywa się w drodze mediacji z bankiem i kończy się podpisaniem aneksu do umowy. Dodatkowo, podczas przewalutowania saldo kredytowe przelicza się na podstawie kursu z dnia sporządzenia aneksu, a dodatkowo wzrasta oprocentowanie (ze względu zmiany z SARON na WIBOR).
Odfrankowienie kredytu jest procesem, który wymaga złożenia pozwu przeciw bankowi. Jeśli sąd przychyli się do wniosku kredytobiorcy i uzna klauzule abuzywne za niezgodne z przepisami, wówczas podejmie decyzję, że kredyt powinien być spłacany od początku w złotówkach, a nie we franku szwajcarskim.
W przeciwieństwie do przewalutowania odfrankowienie umowy kredytowej nie zmienia wskaźnika, od którego liczy się oprocentowanie. Skutek jest bardzo korzystny dla kredytobiorcy – dzięki zmianie waluty, znacznie zmniejsza wysokość swojego zobowiązania, a dodatkowo oprocentowanie pozostaje na bardzo niskim poziomie (przynajmniej w porównaniu do kredytu w złotówkach).
Przewalutowanie kredytu we frankach czy proces sądowy? Wybierz mądrze!
Zaakceptowanie propozycji przewalutowania kredytu frankowego wiąże się z podpisaniem ugody z bankiem, a ugoda z bankiem powoduje, że kredytobiorca może tylko stracić. W ostatnich latach frankowicze coraz częściej wnoszą do sądu wnioski, których celem jest unieważnienie kredytu frankowego.
Rzecz jasna, duża część z nich korzysta z usług kancelarii prawnych, których główną działalnością jest pomoc dla frankowiczów. Współpraca z firmami tego typu zapewnia odpowiednie wsparcie prawne, reprezentowanie kredytobiorcy przed sądem w sprawie odfrankowienia lub unieważnienia kredytu.
Warto też wspomnieć, że banki bardzo boją się wytaczania przeciw nim spraw. Powód jest prosty – w około 90% przypadków, sąd przychylił się do wniosku kredytodawcy i jego pełnomocnika, przez co bank traci znaczną część dochodów.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Czym jest przewalutowanie kredytu we frankach?
Przewalutowanie kredytu we frankach to proces, w którym zmienia się bardzo istotny zapis w umowie kredytowej. Dotyczy on waluty pożyczki, którą zmienia się z franka szwajcarskiego na polskie złotówki.
Bank przelicza aktualne saldo po kursie z dnia przewalutowania, a sam proces składa się z dwóch etapów – zgłoszeniem się kredytobiorcy do banku oraz podpisaniem aneksu do umowy kredytowej.
Z czym wiąże się przewalutowanie kredytu frankowego?
Przewalutowanie kredytu frankowego najczęściej wiąże się ze wzrostem miesięcznych rat oraz całkowitej kwoty do spłaty. Spowodowane jest to nie tylko pomnożeniem salda przez cenę franka szwajcarskiego, ale i zmianą wskaźnika, które determinuje wysokość oprocentowania. Mowa tu o przejściu z SARON na WIBOR, co nierzadko oznacza podniesienie opłat odsetkowych o kilka procent.
Dla przykładu: aktualny SARON 3M wynosi zaledwie 1,69% podczas gdy WIBOR 3M 6,09%, więc oprocentowanie zwiększy się o około 4,4%. Można więc wysnuć wniosek, że przewalutowanie kredytu jest dla pożyczkobiorcy nieopłacalne.
Jakie są alternatywy dla przewalutowania kredytu frankowego?
W ciągu wielu lat walki z bankami, kancelarie prawnicze, do spółki z kredytobiorcami, znalazły już kilka alternatywnych ścieżek dla przewalutowania kredytu we frankach. Najczęściej wykorzystywanymi są unieważnienie lub odfrankowienie umowy kredytowej.
Jeśli nie chcesz podpisywać ugody, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych prawników, specjalizujących się w pomocy frankowiczom. Oferują oni pełnomocnictwo w sprawach sądowych, odpowiednie przeprowadzenie postępowania dowodowego, a ich działania w 90% kończą się sukcesem.
Źródła:
1. pzadwokaci.pl
2. adwokat-weglowski.pl
3. pledzewicz.pl
Patryk Marzec
Redaktor
Redaktor, trudniący się głównie tematyką szkód na pojeździe oraz kredytów bankowych. W Helpfind zajmuje się tłumaczeniem trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego, na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięPoprzedni artykuł
Szkoda komunikacyjna a brak sprawcy. Czy można coś zrobić?
Następny artykuł
Odfrankowienie kredytu – na czym polega i kiedy się opłaca?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii10.09.2024
9 min
Jak obliczyć ratę kredytu – praktyczny poradnik, czy da się obniżyć
Jeśli planujesz zaciągnięcie pożyczki, dobrze wiedzieć, w jaki sposób obliczana jest rata kredytu hipotecznego lub gotówkowego....
Finanse
26.08.2024
5 min
Co banki proponują Frankowiczom w 2024 roku?
Ugoda czy proces z bankiem? Dowiedz się, jakie opcje mają Frankowicze 2024 roku? Przeczytaj artykuł....
Finanse
07.08.2024
13 min
Klauzule abuzywne w umowach kredytowych – zagrożenia dla kredytobiorcy
Jeśli znajdziesz klauzule abuzywne w swojej umowie, możesz unieważnić kredyt i sporo oszczędzić....
Finanse
Unieważnienie umowy kredytowej w CHF
Sprawdzimy, która oferta kancelarii frankowych będzie dla Ciebie najlepsza.
Porównanie aż 120 kancelarii frankowych
Oszacowanie salda po odfrankowieniu
Oszacowanie salda po unieważnieniu umowy
Droga sądowa to nawet pięciokrotnie większy zysk niż ugoda
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line