/

Finanse
Jak sprawdzić ile zostało kredytu do spłaty?

Jak sprawdzić ile zostało kredytu do spłaty?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

13.12.2023

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty? Dużo zależy od tego, w którym banku masz zaciągnięty kredyt. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć, jaka dokładnie kwota kredytu została Ci do spłaty, to będzie to nieco bardziej skomplikowana kwestia. W tym artykule wyjaśniamy, jak sprawdzić obie te wartości w możliwie najprostszy sposób. Pokazujemy też, w jaki sposób można pozbyć się kosztów kredytu dzięki sankcji kredytu darmowego.

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłaty?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile Ci zostało kredytu do spłaty, to przyda Ci się harmonogram spłaty kredytu hipotecznego lub harmonogram spłaty rat kredytu gotówkowego. W harmonogramie spłaty kredytu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące dotychczasowej spłaty kredytu, a także rozkład dalszych rat, czyli kwotę do spłaty w ramach każdej z nich oraz termin spłaty.

W praktyce wygląda to tak, że bank musi udostępnić Ci harmonogram spłaty. Niekiedy wysyła go w formie papierowej, ale zazwyczaj taki harmonogram możesz sprawdzić z poziomu swojej bankowości elektronicznej. To wygodny sposób, dzięki któremu harmonogram możesz mieć zawsze pod ręką. 

Jeżeli masz zaciągnięty kredyt w Alior Banku, to informacje o swoim kredycie możesz sprawdzić w aplikacji mobilnej Alior Mobile, podobnie inne banki udostępniają takie aplikacje. Znajdziesz w nich wiele przydatnych informacji dotyczących Twojego kredytu.

Jak uzyskać harmonogram spłat?

Informację odnośnie pozostałej liczby rat lub pozostałej na ten moment kwoty do spłaty znajdziesz bez problemu w swojej bankowości internetowej. Oczywiście musisz mieć świadomość, że w przypadku kredytu ze zmienną stopą oprocentowania kwota pozostała do spłaty może się diametralnie zmienić. W przypadku kredytu ze stałą stopą zmiany powinny być jedynie kosmetyczne, a nawet nie musi do nich dojść. 

Nie zmieni się natomiast liczba rat pozostałych do spłaty. Wszystkie informacje, w tym daty spłat i kwoty rat, będą widoczne w harmonogramie. Jak uzyskać harmonogram spłaty kredytu? Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim możesz złożyć do banku wniosek o wydanie Ci harmonogramu spłaty. Bank musi to zrobić bezpłatnie i w dowolnie wybranym przez Ciebie czasie. Forma harmonogramu również musi być dostosowana do Twojego wyboru.

Art.  37.  [Harmonogram spłaty kredytu]

1.  W przypadku umowy o kredyt konsumencki zawartej na czas określony, przez cały czas jej obowiązywania, konsument ma prawo do otrzymania, na wniosek, w każdym czasie bezpłatnie harmonogramu spłaty.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kredyt-konsumencki-17713510/art-37

Sprawdź swój kredyt i dowiedz się, czy możesz go spłacać bez kosztów

Wielu kredytobiorców zastanawia się, ile rat zostało do całkowitej spłaty zobowiązania. Oczywiście jest to ważna kwestia, bo pozwala sprawdzić, jak przez jak długi czas domowy budżet będzie jeszcze obciążony comiesięcznymi spłatami wobec kredytodawcy.

Ustawodawca zaprojektował i wcielił w życie art. 45 Ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nim możliwa stała się tzw. sankcja kredytu darmowego, która pozwala na spłacanie kredytu bez wynagrodzenia dla banku. Nawet jeśli okaże się, że jesteś już bardzo blisko spłacenia kredytu, to i tak możesz zyskać sporą kwotę pieniędzy dzięki sankcji kredytu darmowego. 

Nie wiedziałam, że mogę spłacać kredyt bez dodatkowych kosztów, ale uświadomili mi to pracownicy Helpfind, gdy starałam się o zwrot prowizji bankowej za poprzedni kredyt. Dostałam sporą rekompensatę po kilku dniach, a na dodatek teraz rata kredytu zmniejszyła się o połowę. Wszystko załatwili sprawnie i profesjonalnie, więc polecam.

Pani Monika, Klientka Helpfind

Wystarczy, że bank sporządził umowę kredytową według wzorca, który zawierał pewne nieprawidłowości lub też pracownik banku źle obliczył oprocentowanie kredytu albo ewentualnie podał błędną kwotę kredytu, tj. np. różniącą się chociażby o kilkadziesiąt złotych względem realnej otrzymanej przez Ciebie kwoty pożyczki.

Jeśli doszło do takiej sytuacji, to kredyt może być przez Ciebie spłacany bez kosztów, a zatem bank powinien wypłacić Ci rekompensatę. Chcesz sprawdzić, czy Twoja umowa kredytowa się kwalifikuje? Prześlij dokumenty do analizy i dowiedz się, czy możesz zyskać sporą kwotę w ramach SKD. 

Koszty, które powinien Ci zwrócić bank w ramach rekompensaty, to m.in.:

Do analizy będzie potrzebna Twoja umowa kredytowa, a także pierwotny harmonogram spłaty kredytu lub najnowszy harmonogram, jeśli nie posiadasz pierwotnego, oraz raport BIK.

Oczywiście są też inne sposoby, żeby obniżyć ratę kredytu, ale najbardziej krozystna jest właśnie sankcja kredytu darmowego. Warto skorzystać, więc prześlij swoją umowę do bezpłatnej analizy.

jak obniżyć ratę kredytu

iPKO harmonogram spłaty kredytu

Masz zaciągnięty kredyt w PKO Banku Polskim? W takim razie możesz sprawdzić stan swojego kredytu, w tym liczbę rat pozostałych do spłaty, w aplikacji desktopowej iPKO lub w aplikacji mobilnej IKO. 

Wejdź w zakładkę Moje Produkty, a następnie wybierz kategorię kredyty i pożyczki

Zobaczysz wszystkie zaciągnięte przez Ciebie kredytu, więc musisz wybrać ten konkretny, który Cię interesuje. Dalej znajdziesz tam harmonogram spłaty kredytu, w którym możesz sprawdzić szczegółowe informacje o każdej racie. Jeśli klikniesz pole zobacz więcej, to ujrzysz infromacje o wysokości kredytu, oprocentowaniu pożyczki i kwocie kapitału, która została jeszcze do spłacenia.  Jeśli interesuje Cię obniżenie rat kredytu, to koniecznie sprawdź, co to jest sankcja kredytu darmowego PKO BP.

Harmonogram spłaty kredytu Pekao SA

W przypadku kredytu zaciągniętego w Pekao SA również możesz skorzystać z bankowości elektronicznej, gdy chcesz sprawdzić harmonogram spłaty. Do wyboru masz stronę internetową Pekao24 lub aplikację mobilną PeoPay

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, należy wejść w sekcję Produkty, w której musisz wybrać podstronę kredyty. Dalej wystarczy sprawdzić informacje o konkretnym kredycie. Jeśli masz kredyt gotówkowy, to istnieje szansa, że możliwa będzie sankcja kredytu darmowego Pekao SA, dzięki której wysokość Twoich rat znacząco spadnie.

Alior bank jak sprawdzić raty?

Jak sprawdzić ile zostało rat Alior Bank? Wystarczy, że pobierzesz w tym celu Alior harmonogram spłat w bankowości internetowej Alior Online lub w aplikacji mobilnej banku.

Konkretnie należy wybrać opcję szczegóły produktu na stronie internetowej banku. 

Informacje o zadłużeniu, w tym liczbie rat i kwocie do spłaty, możesz też uzyskać w aplikacji Alior Mobile, w oddziale banku lub podczas rozmowy z Wirtualną Asystentką. Jeśli masz zaciągnięty kredyt gotówkowy w Aliorze, to być może w Twoim przypadku jest dostępna również sankcja kredytu darmowego Alior Bank, dzięki której można otrzymać sporą rekompensatę od banku.

mBank jak sprawdzić raty kredytu?

Informacje możesz uzyskać stacjonarnie, w oddziale banku. Wygodną opcją jest również skorzystanie z aplikacji mobilnej mBank lub ze strony internetowej banku. Proces wygląda bardzo podobnie jak w przypadku wcześniej omówionych banków. Jeśli Twoja umowa kredytowa zawiera błędy, to być może przysługuje Ci sankcja kredytu darmowego mBank, dzięki której dostaniesz sporą rekompensatę od banku.

Credit agricole jak sprawdzić raty?

Credit Agricole ile rat zostało do spłaty? Jeśli masz kredyt w tym banku i chcesz się tego dowiedzieć, to możesz skorzystać ze strony internetowej Credit Agricole lub aplikacji mobilnej. 

Jak sprawdzić, ile rat zostało do spłaty Credit Agricole w aplikacji? Wejdź w zakładkę moje produkty, dalej w kredyty i kliknij w konkretny kredyt, który Cię interesuje. Możesz też skorzystać z infolinii lub udać się do oddziału banku. Jeśli chcesz obniżyć swoje raty w tym banku, to z pewnością zainteresuje Cię sankcja kredytu darmowego Credit Agricole.

Santander Consumer Bank jak sprawdzić ile zostało rat?

Jak pozyskać Santander harmonogram spłat i tym samym jak sprawdzić ile rat zostało do spłaty w Santander? Jeśli chcesz sprawdzić, ile rat zostało w santander w przypadku Twojego kredytu, to masz kilka opcji.

Najlepiej wejdź na stronę internetową banku i wybierz kolejno opcje kredyt oraz Warunki spłaty kredytu. Możesz też oczywiście udać się do placówki banku, jeśli chcesz w taki sposób sprawdzić raty w Santander. Przy okazji wizyty w banku możliwa będzie też sankcja kredytu darmowego Santander, jeśli Twoja umowa zawiera błędy.

Jak sprawdzić ile zostało mi kredytu do spłaty Bank Millennium?

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłaty Millennium? Najwygodniejszą opcją będzie skorzystanie z aplikacji Millenet. Tam wystarczy, że wybierzesz zakładkę Moje finanse, w której znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Możesz też skorzystać ze strony internetowej banku, porozmawiać z konsultantem przez telefon lub udać się do oddziału stacjonarnego banku. Jeśli uważasz, że Twoje raty są zbyt wysokie, to dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie sankcja kredytu darmowego Millennium, która jest możliwa w przypadku umów zawierających błędy lub braki.

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłaty BNP Paribas?

Chcesz uzyskać BNP Paribas harmonogram spłat? W takim razie najwygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z aplikacji mobilnej GO24

W aplikacji musisz wybrać zakładkę Moje finanse, a dalej Kredyty. Znajdziesz tam szczegółowe informacje o wszystkich zaciągniętych kredytach. Możesz wybrać opcję harmonogram spłaty, żeby dowiedzieć się, ile rat zostało Ci do spłacenia.

Kto może zmienić swój kredyt w darmowy?

Zastanawiasz się, czy możesz w niedalekiej przyszłości spłacać swój kredyt zupełnie za darmo? Być może jest taka szansa. Wyślij do nas swoją umowę o kredyt konsumencki. My sprawdzimy, czy możesz spłacać go bez RRSO, co znacząco zmniejszy całkowity koszt kredytu

Do sankcji kwalifikują się kredyty:

  • na kwotę nieprzekraczającą 255 550 zł (lub równowartości w innej walucie),
  • niezabezpieczone lub zabezpieczone czymś innym niż nieruchomością,
  • podpisane po 17 grudnia 2011 roku,
  • zaciągnięte przez osobę prywatną,
  • spłacane bez zaległości,
  • w trakcie spłaty lub spłacone nie dawniej niż rok temu (lub nie później niż rok od czasu zwrotu prowizji).

Jeśli znajdziemy w Twojej umowie kredytowej jakikolwiek błąd, to będziemy mogli procesować Twoją sprawę. Dostaniesz od nas konkretną rekompensatę, a po wygraniu sprawy będziesz spłacać swoje zobowiązanie bez jakichkolwiek kosztów, więc raty drastycznie się zmniejszą.

Patrycja Szczepaniak, ekspertka ds. sankcji kredytu darmowego w firmie Helpfind

Podsumowanie

  • Najwygodniejszy sposób na sprawdzenie, ile zostało kredytu do spłaty, to skorzystanie z bankowości mobilnej.
  • Możesz też udać się do oddziału banku, żeby sprawdzić, ile zostało rat kredytu do spłaty.
  • Jeśli masz kredyt konsumencki w trakcie spłaty, to możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego. Kwalifikuje się aż 9 na 10 kredytów.

Źródła

Ustawa o kredycie konsumenckim

Prawo bankowe

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie

Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!

Kredyty gotówkowe

Kwota do 255 550,00 PLN

Kredyty po 17.01.2014 r.

Rok od zamknięcia kredytu

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line