/

Samochód
PZU zgłoszenie szkody – proces krok po kroku, dopłata do odszkodowania

PZU zgłoszenie szkody – proces krok po kroku, dopłata do odszkodowania

Miłosz Marek

Miłosz Marek

27.02.2025

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1950 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Miałeś wypadek lub kolizję, a sprawca ma wykupioną polisę OC w PZU? A może masz AC wykupione u tego ubezpieczyciela i chcesz zgłosić szkodę, którą można zlikwidować z tej polisy? Na taką sytuację przygotowaliśmy obszerny poradnik, który pokaże Ci, jakie możliwości zgłoszenia szkody oferuje firma. Wybierz najlepszą opcję, a następnie sprawdź, czy ubezpieczyciel nie zaniżył Twojego odszkodowania.

Jakie są metody zgłoszenia szkody w PZU?

Po udziale w kolizji masz prawo ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy kolizji lub zgłosić sprawę do własnego ubezpieczyciela, jeśli chcesz wykorzystać wykupioną polisę autocasco.

W PZU możesz zgłosić szkodę na kilka sposobów. Firma zachęca do skorzystania ze swojej strony internetowej i przekonuje, że to najszybszy sposób na dokonanie zgłoszenia. Pozostawia jednak możliwość wyboru i ma gotowe także inne warianty jak zgłoszenie w oddziale firmy, telefonicznie czy przez e-mail.

W jaki sposób możesz zgłosić szkodę na pojeździe w PZU:

  • online – przez formularz na stronie ubezpieczyciela,
  • wysyłając e-mail,
  • przez czat wideo,
  • za pomocą SMS,
  • osobiście – w oddziale PZU,
  • w serwisie mojePZU.

Niezależnie od sposobu zgłoszenia i przypadku – warto zająć się sprawą jak najszybciej. Im szybciej PZU przyjmie zgłoszenie, tym szybciej właściciel pojazdu otrzyma odszkodowanie.

PZU zgłoszenie sprawy z OC sprawcy lub AC – w jakim terminie?

Jeśli doszło do kolizji nie z Twojej winy, a do PZU zgłaszasz się jako gwaranta polisy sprawcy, masz bardzo dużo czasu na podjęcie stosownych kroków, aby otrzymać odszkodowanie. W standardowym toku postępowania masz na to aż 3 lata od zdarzenia, a termin może zostać wydłużony nawet do 20 lat, jeśli do kolizji lub wypadku doszło w wyniku przestępstwa.

Tyle czasu nie będziesz mieć w przypadku zarejestrowaniu szkody AC. Sprawy ulegną przedawnieniu już po przekroczeniu daty 7 dni od dnia następującego po powstaniu szkody. O kradzieży lub aktach wandalizmu na swoim pojeździe poinformuj niezwłocznie po ich zauważeniu – w tym przypadku masz tylko 24 godziny.

Terminy, których należy przestrzegać w PZU w przypadku zgłoszenia szkody:

  • szkoda z OC sprawcy – do 3 lat od zdarzenia,
  • szkoda z AC – do 7 dni, liczone od dnia następnego po zdarzeniu,
  • sprawy kradzieży lub akty wandalizmu likwidowane z AC – do 24 godzin od momentu ich zauważenia.

Aby maksymalnie usprawnić proces zgłoszenia szkody, przygotuj dokumenty, które będą wymagane przez PZU.

Jakie dokumenty musisz przygotować do zgłoszenia szkody w PZU?

Proces zgłoszenia szkody to nie tylko poinformowanie o zaistnieniu sytuacji, ale również udokumentowanie jej ubezpieczycielowi. PZU, oraz każda inna firma, poprosi o kilka dokumentów, aby potwierdzić zdarzenie.

Co przygotować do zgłoszenia szkody:

Jeśli zgłaszasz szkodę w PZU, nie musisz przesyłać dokumentów od razu, jednak znacznie przyspieszy to całą procedurę. W przypadku, gdy nie masz plików do załączenia – zwróć uwagę, czy masz wszystkie niezbędne informacje do złożenia wniosku, których nie podasz z pamięci.

Te dane będą potrzebne do zgłoszenia wniosku:

  • numer polisy,
  • numer VIN,
  • data pierwszej rejestracji pojazdu,
  • numer konta.

PZU zgłoszenie szkody przez formularz internetowy – proces zgłoszenia online krok po kroku

PZU zachęca do zgłaszana szkody przez formularz internetowy, przedstawiając tę metodą jako najszybszą i najwygodniejszą dla użytkowników. Proces można przeprowadzić we własnym tempie i stopniowo uzupełniać dane. Co ważne, pliki nie muszą być wgrane natychmiast – jeśli nie masz kompletu dokumentów i tak możesz działać. Firma przypomni o konieczności dołączenia ich później.

Przygotowaliśmy poradnik, który krok po kroku pokaże Ci wszystkie etapy, jakie należy przejść, aby zgłosić szkodę online w PZU i otrzymać swój numer sprawy.

Jak zgłosić szkodę na pojeździe w PZU online – instrukcja krok po kroku:

  1. Otwórz stronę PZU.
  2. W prawym górnym rogu wybierz zakładkę "szkody i świadczenia".
PZU SA – zgłoszenie szkody pierwszy krok
  1. Spośród możliwości wybierz opcję "zgłoś szkodę".
  2. Wybierz, czego dotyczy zgłoszenie – w tym przypadku będzie to pojazd.
PZU zgłoś szkodę – jakie zgłoszenie
  1. Określ, z czyjego ubezpieczenia zgłaszasz sprawę – własnego (AC) czy sprawcy (OC), a następnie zaznacz zgodnie z wyborem.
  2. W obu przypadkach uzupełnij dane o: datę i godzinę zdarzenia, numer rejestracyjny pojazdu sprawcy oraz numer polisy sprawcy (tylko szkoda OC).
zgłoszenie szkody PZU – OC czy AC
  1. Określ, jak doszło do zdarzenia – wybierz jedną z dostępnych możliwości i przejdź dalej.
zgłoszenie szkody jakie zdarzenie
  1. Określ swoją rolę w zdarzeniu – wybierz kto jest właścicielem pojazdu, kto nim kierował.
  2. Wpisz swoje dane – imię, nazwisko, PESEL i nr rejestracyjny pojazdu, który brał udział w zdarzeniu.
proces zgłoszenia szkody w PZU
  1. Dokończ wprowadzenie danych – podaj także swój adres, numer telefonu, e-mail. Dodatkowo wyraź zgody: na przesyłanie SMS-em, mailem lub innymi środkami komunikacji elektronicznej przez PZU i firmy współpracujące przy obsłudze szkody, a także potwierdź zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
  2. Wskaż, kto ubezpiecza sprawcę zdarzenia.
  3. Uzupełnij dane pojazdu poszkodowanego – markę, model i rok produkcji.
  4. Podaj szczegóły dotyczące kolizji – podaj miejsce zdarzenia i dokładnie opisz jego przebieg. Następnie odpowiedz na pytania: czy na miejscu była policja, czy pojazd był holowany, czy chcesz wynająć pojazd zastępczy, czy uszkodzony pojazd jest już w warsztacie, czy któryś z uczestników trafił do szpitala.
PZU zgłoszenie szkody – jakie dane o kolizji lub wypadku są potrzebne
  1. Wybierz z listy, jakie elementy samochodu zostały uszkodzone – występuje podział na dwie kategorie: przód i lewy bok oraz tył i prawy bok.
opis szkody przy zgłoszeniu
  1. Zgodnie z prawdą zadeklaruj, czy masz zdjęcia uszkodzonego pojazdu. Dodatkowo podaj jego VIN i datę pierwszej rejestracji. Ubezpieczyciel poprosi również o numer konta oraz podanie sugestii kwoty odszkodowania, która pokryje koszty naprawy.
zgłoszenie szkody – propozycja wypłaty świadczenia
  1. W kolejnym kroku możesz, ale nie musisz załączyć dokumenty, których PZU wymaga do rozliczenia szkody, czyli oświadczenie sprawcy lub notatkę policyjną. Nie przerywaj procesu, jeśli nie masz przygotowanych plików – będzie można je dosłać później.

    Nie oznacza to jednak, że będzie można ominąć zupełnie ten punkt – bez potwierdzenia dokumentami ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
dodawanie dokumentów w procesie zgłaszania szkody PZU
  1. Po kliknięciu przycisku "dalej" zgłoszenie zostanie wysłane, a do sprawy zostanie przypisany numer – otrzymasz potwierdzenie na podany adres e-mail.

Podczas zgłoszenia nie będzie konieczne ani wymagane dodane zdjęć szkody – o te PZU poprosi w wiadomości–podsumowaniu zgłoszenia. Znajdzie się tam nie tylko instrukcja odnośnie do fotografii, ale także samodzielnego sprawdzenia kwoty odszkodowania.

PZU zgłoszenie szkody przez infolinię – jaki numer?

PZU nie zamyka się na inne sposoby zgłoszenia szkody. Dalej popularną metodą jest załatwienie sprawy telefonicznie. Miej świadomość, że takie postępowanie zajmie Ci sporo czasu – spójrz na poszczególne kroki poradnika w wersji online – wszystkie wpisywane dane będziesz dyktować konsultantowi, a na koniec i tak konieczne będzie np. wysłanie zdjęć szkody.

Infolinia PZU jest dostępna przez cały tydzień, 24 godziny na dobę. Zgłosić szkodę możesz pod numerami:

  • 801 102 102,
  • 22 566 55 55.

Za połączenie zostanie pobrana opłata zgodna z taryfą operatora. Proces zgłoszenia będzie kompletny, kiedy Twojej sprawie zostanie nadany numer. Pilnuj, żeby otrzymać potwierdzenie.

Zgłoszenie szkody w PZU przez e-mail

Jeśli wyślesz e-mail na adres [email protected], możesz rozpocząć proces zgłoszenia szkody. PZU nie podaje szczegółów, co powinno zawierać zgłoszenie – im więcej informacji i danych, tym precyzyjniejsza będzie odpowiedź ze strony przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej.

Dopóki nie poprosi Cię o to firma, nie wysyłaj dokumentów, które mogą zawierać Twoje dane osobowe. Poczekaj na instrukcje ze strony PZU. Sprawa nie zakończy się na jednej wiadomości do ubezpieczyciela.

Zgłoszenie szkody do PZU przez czat wideo

Zgłoszenie szkody przez chat wideo z przedstawicielem PZU to jedna z nowych możliwości wsparcia dla kierowców. W taki sposób możesz otrzymać wsparcie asystenta lub asystentki podczas składania wniosku, który będzie czuwać nad poprawnością zgłoszenia.

Postępuj zgodnie z poradami specjalisty lub specjalistki. Na rozmowę przygotuj dokumenty i dane omawiane wcześniej, a cały proces pójdzie szybko i sprawnie.

Jak skontaktować się z PZU przez czat wideo?

  1. Wejdź na stronę pzu.pl.
  2. W prawym górnym rogu wybierz zakładkę "kontakt i pomoc".
  3. Przejdź na dół strony, gdzie wymienione są formy możliwego kontaktu.
  4. Kliknij przycisk "przejdź na czat".
  5. Wybierz temat rozmowy (samochód).
  6. Podaj, czy chcesz porozmawiać o zgłoszeniu szkody, obsłudze już istniejącej sprawy czy zakupie ubezpieczenia.
  7. Podaj swoje imię.
  8. Poczekaj na odpowiedź konsultanta lub konsultantki.

PZU – zgłoszenie szkody przez SMS

PZU możesz powiadomić przez wysłanie wiadomości tekstowej ze swojego telefonu. Wystarczy przesłać SMS o treści SZKODA pod numer 4102. To jednak nie kończy sprawy.

Po takim zgłoszeniu przedstawiciel PZU oddzwoni, umówi się na dogodny termin rozmowy i przyjmie zgłoszenie. Konieczne będzie podanie wszystkich szczegółów zdarzenia, numerów wymaganych dokumentów i wgranie zdjęć. Konsultant może poinformować o innych wariantach zgłoszenia.

Jak wygląda zgłoszenie szkody w oddziale PZU?

Sprawę zgłoszenia szkody możesz załatwić osobiście w jednym z ponad 3300 oddziałów PZU w całej Polsce.

Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli zabraknie któregoś z nich, może być konieczna kolejna wizyta, a w najlepszym wypadku przesłanie dokumentów mailowo lub pocztą, a zapewne tego chce uniknąć osoba, która decyduje się na osobiste stawienie się w placówce ubezpieczyciela.

Jak zgłosić szkodę w PZU osobiście?

  1. Znajdź najbliższy oddział PZU w swojej okolicy – pełna lista ponad 3300 punktów dostępna jest na stronie pzu.pl.
  2. Skompletuj niezbędne dokumenty – protokół z miejsca zdarzenia, dokumentację fotograficzną szkody i dowód rejestracyjny.
  3. Postępuj zgodnie z radami konsultanta lub konsultantki podczas wizyty w oddziale i wypełniania wniosku zgłoszenia.
  4. Zadbaj o potwierdzenie dokonania zgłoszenia i nadania sprawie numeru.

Zgłoszenie szkody przez serwis mojePZU

MojePZU jest kontem użytkownika w całym portalu PZU, które pozwala zarządzać posiadanymi polisami, ubezpieczeniami i produktami oferowanymi przez firmę. Stanowi także centrum komunikacji między użytkownikiem a przedstawicielami PZU.

W mojePZU nie tylko zgłosisz szkodę, ale również sprawdzisz, na jakim etapie znajdują się Twoje pozostałe sprawy. Korzystając z mojePZU przyspieszysz proces – nie padną pytania o dane, które są już uzupełnione w profilu.

Jak wygląda proces likwidacji szkody w PZU?

Zgłoszenie szkody to pierwszy z etapów jej likwidacji. Po poinformowaniu PZU o zaistniałej sytuacji firma rozpocznie analizę przypadku. Na podstawie nadesłanych zdjęć oraz ewentualnej wizyty rzeczoznawcy PZU dokona oględzin i oszacuje straty.

W zależności od wielkości uszkodzeń i innych czynników możesz otrzymać do wyboru dwie metody likwidacji: kosztorysową (wypłata gotówki) lub bezkosztową (odstawienie samochodu do warsztatu). Po wyborze firma wyda swoją decyzję.

Proces likwidacji szkody:

  1. Zgłoś szkodę do PZU.
  2. Poczekaj na oględziny wykonywane przez rzeczoznawcę delegowanego przez PZU.
  3. Wybierz metodę likwidacji szkody.
  4. Odbierz decyzję PZU.

Ile czasu ma PZU na wypłatę odszkodowania?

Termin wypłaty odszkodowania jest określony przez prawo. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Fundusz Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Konsumenckich termin to 30 dni od momentu zawiadomienia o szkodzie.

W ustawie zapisano możliwe odstępstwa od tego przepisu. Jeśli szkoda wymaga dłuższej analizy, zakład ubezpieczeniowy ma obowiązek poinformować o tym fakcie odpowiednio wcześniej, przedstawić argumentację i podjąć decyzję nie później niż 90 dni od momentu złożeniu zawiadomienia.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK

Art 14. [Postępowanie likwidacyjne]
1. Zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie.

Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ubezpieczenia-obowiazkowe-ubezpieczeniowy-fundusz-gwarancyjny-i-17041156

PZU odszkodowania – jak otrzymać wysoką kwotę? Bezpłatna pomoc

Masz szansę uzyskać wyższe odszkodowanie od ubezpieczyciela, jeśli zgłosisz się po dopłatę do odszkodowania. Jak to możliwe? Niestety, jak wynika z wewnętrznych danych firmy Helpfind, większość kosztorysów posiada zaniżenia. Mogą to być – zbyt niskie stawki za roboczogodziny mechaników, zastosowanie cen części zamiennych zamiast oryginalnych czy pominięcie niektórych uszkodzeń w kosztorysie.

Takie sytuacje powodują, że osoba zgłaszająca się po odszkodowanie otrzymuje zbyt niską kwotę. Z pomocą lidera branży dopłat do odszkodowań online masz szansę otrzymać dodatkowe pieniądze.

dopłata do ubezpieczenia OC lub AC – analiza kosztorysu PZU

Wystarczy, że prześlesz otrzymany od ubezpieczyciela kosztorys naprawy auta, na podstawie którego wypłacono odszkodowanie. Zespół naszych specjalistów zapozna się z dokumentem i sprawdzi, czy wyceny zostały wykonane prawidłowo. Jeśli doszło do zaniżenia odszkodowania, wówczas przedstawimy Ci konkretną ofertę – kwotę, którą przelejemy na konto w ciągu nawet 48 godzin w dni robocze po dopięciu formalności.

Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki zastosowaniu cesji wierzytelności. W taki sposób przejmiemy odpowiedzialność procesową i samodzielnie będziemy rozmawiać z firmą ubezpieczeniową o ponownej wycenie szkody. Ty w tym czasie już dawno będziesz cieszyć się pieniędzmi od nas.

Zastanów się nad naszą propozycją – możesz tylko zyskać.

Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania od Helpfind:

  1. Wypełnij formularz na stronie Helpfind.
  2. Prześlij do sprawdzenia kosztorys naprawy otrzymany od ubezpieczyciela.
  3. Poczekaj na wynik analizy i kontakt ze strony Helpfind.
  4. Zaakceptuj ofertę dopłaty od Helpfind i ciesz się pieniędzmi na koncie nawet w ciągu 48 godzin roboczych od zamknięcia wszystkich formalności.

Najczęstsze pytania dotyczące zgłoszenia szkody w PZU

Jakie są terminy zgłoszenia szkody?

Na zgłoszenie szkody masz odpowiednio: 3 lata – w przypadku ubezpieczenia OC, 7 dni – dla polisy AC, 24 godziny – po kradzieży lub akcie wandalizmu.

Co zrobić w przypadku kradzieży lub wandalizmu?

Zanim zgłosisz się do ubezpieczyciela, poinformuj o zdarzeniu policję. Protokół od służb będzie niezbędny przy składaniu zgłoszenia. Następnie bezzwłocznie poinformuj o zdarzeniu firmę ubezpieczeniową – masz tylko 24 godziny.

Jak sprawdzić status szkody już po jej zgłoszeniu?

PZU nadaje każdej sprawie indywidualny numer szkody. Dzięki niemu sprawdzić, na jakim jest etapie. Zrobisz to online (serwis mojePZU), poprzez rozmowę czatem wideo lub w rozmowie telefonicznej z przedstawicielem.

Jak anulować zgłoszenie szkody w PZU?

Jeśli z jakiegoś powodu zechcesz anulować zgłoszenie szkody, możesz skorzystać z infolinii PZU, wysłać mail na adres [email protected], porozmawiać o sprawie z przedstawicielami firmy w placówce czy sprawdzić dostępne opcje w mojePZU.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
sygnalizacja świetlna

02.04.2025

14 min

Sygnalizacja świetlna w praktyce: rodzaje, znaczenie i nowoczesne technologie

Sygnalizacja świetlna to coś więcej niż tylko kolorowe światła. Dowiedz się więcej na jej temat....

Samochód

pozew o odszkodowanie

27.11.2023

15 min

Pozew o odszkodowanie za uszkodzony samochód – czy warto?

Masz uszkodzony samochód i chcesz złożyć pozew? Sprawdź, jak go przygotować i dowiedz się, czy warto się tego podejmować....

Samochód

Jak zgłosić szkodę auta?

03.08.2023

9 min

Jak zgłosić szkodę auta, by dostać wysokie odszkodowanie?

Jak zgłosić szkodę auta, by otrzymać odszkodowanie? Sprawdź, jak i kiedy to zrobić, by otrzymać wysoką rekompensatę za uszkodzenie pojazdu!...

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line