Zgłoszenie szkody samochodu to zbiór czynności, których wykonanie jest niezbędne, by otrzymać odszkodowanie, zarówno z OC sprawcy kolizji lub wypadku, jak i własnego AC. Jak zgłosić szkodę auta? Kiedy i jak należy to zrobić, by dostać wysoką kwotę rekompensaty za szkodę pojazdu? Na te, i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Kiedy należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?
Zgłoszenie szkody u swojego ubezpieczyciela czy sprawcy? Procesy likwidacji szkody, mogą się różnić się ze względu na sprawcę i rodzaj zdarzenia drogowego, w którym doszło do powstania uszkodzeń. Jeśli samochód uległ zniszczeniu w wyniku kolizji lub wypadku, ale sprawcą był inny kierowca, wówczas należy zgłosić szkodę do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, w którym to sprawca ma wykupioną polisę OC.
W przypadku, gdy to my spowodowaliśmy kolizję lub wypadek, możliwość uzyskania odszkodowania istnieje tylko wtedy, gdy ma się wykupione AC pojazdu. Towarzystwa ubezpieczeniowe ograniczają też możliwość wypłaty rekompensaty za szkody, w przypadku udowodnienia:
- rażącego niedbalstwa (np. brak zaciągniętego hamulca ręcznego przy parkowaniu na wzniesieniu) lub znacznego przyczynienia się do powstania szkody,
- umyślnego spowodowania kolizji bądź wypadku,
- jazdy pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
- zbiegnięcia z miejsca kolizji/wypadku,
- spowodowania wypadku przez osobę nieuprawnioną do prowadzenia pojazdów.
Jeśli do szkody doszło w wyniku kradzieży pojazdu lub jego elementów, wówczas, obowiązkiem osoby, chcącej zgłosić ten fakt, jest złożenie zawiadomienia na policję oraz zgłoszenie się do Zakładu Ubezpieczeń, w którym ma wykupione ubezpieczenie AC.
Zgłoszenia szkody powinno dokonać się jak najszybciej – im wcześniej poszkodowany załatwi wszystkie formalności, tym prędzej otrzyma odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu. Według zasad, zawartych w większości OWU, poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody z OC sprawcy.
W przypadku, gdy do szkody doszło przez wspomnianą już kradzież pojazdu lub jego elementów – poszkodowany ma obowiązek zgłosić ten fakt w ciągu maksymalnie 12 godzin od wizyty na Policji.
Jak zgłosić szkodę auta?
Zadając pytanie: jak zgłosić szkodę PZU, Allianz, Generali czy Warcie, należy kierować się poniższą instrukcją:
- W przypadku, gdy do uszkodzenia pojazdu doszło w wyniku kolizji, lub wypadku, poszkodowany ma 3 lata na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela OC. Jeśli szkoda powstała w wyniku przestępstwa, okres ten wydłuża się do 20 lat.
- Następnie należy ustalić dane Towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca zdarzenia ma wykupioną polisę OC. Jeśli do szkody doszło w wyniku stłuczki, należy obowiązkowo przygotować oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – jest to jeden z najważniejszych dokumentów, uprawniających do wypłaty rekompensaty za szkodę (w przypadku wypadków drogowych jest to notatka policyjna).
- Następną czynnością, którą należy wykonać, by otrzymać odszkodowanie, jest przygotowanie formularza zgłoszenia szkody, w którym powinny się znaleźć:
- data i miejsce powstania szkody,
- dane uczestników kolizji oraz dane pojazdów, biorących udział w zdarzeniu,
- dane osobowe świadków zdarzenia,
- informacje na temat polisy OC sprawcy,
- szczegółowy opis zdarzenia,
- podpis poszkodowanego.
Można także korzystać ze zgłoszenia szkody wzór pisma, który jest często dostępny na stronie internetowej firmy ubezpieczeniowej.
- Kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody Warta bądź u innego ubezpieczyciela. Można tego dokonać przez telefon lub na stronie internetowej Towarzystwa Ubezpieczeniowego.
- Ostatnim krokiem jest wysłanie pełnej dokumentacji, wraz z fotografiami uszkodzonego pojazdu oraz notatką policyjną/oświadczeniem sprawcy kolizji drogowej za pomocą poczty, przez Internet. Można również dostarczyć je osobiście do jednego ze stacjonarnych punktów ubezpieczycieli
Ile trwa likwidacja szkody pojazdu?
Działania ubezpieczyciela w zakresie likwidacji szkody regulują nie tylko Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ale i polskie prawo, a dokładniej Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku.
Stanowi ona, że ubezpieczyciele mają obowiązek poinformować poszkodowanego o przyjęciu zgłoszenia maksymalnie 7 dni od informacji o powstaniu szkody.
Na wypłatę odszkodowania Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają 30 dni od zgłoszenia, z wyjątkiem tych spraw, w których trudno ustalić, kto jest odpowiedzialny za powstanie szkody – wówczas ubezpieczyciel ma maksymalnie 90 dni na wypłatę rekompensaty za uszkodzenie pojazdu.
Ubezpieczyciel zaniżył odszkodowanie – co można zrobić w takiej sytuacji?
Ubezpieczyciele niemalże zawsze wypłacają zbyt niską kwotę odszkodowania, bez względu na to, czy dotyczy ono szkody osobowej, czy szkody na pojeździe. Na szczęście, każdy poszkodowany, ma możliwość odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Wycena szkody odwołanie nie może być jednak złożone w przypadku zawarcia ugody.
Teoretycznie, można zrobić to samodzielnie, choć takie rozwiązanie ma sporo minusów. Jeśli osoba, której wypłacono zbyt niską kwotę rekompensaty za szkody, nie jest rzeczoznawcą samochodowym (lub nie chce korzystać z jego usług), bardzo ciężko będzie mu dowieść swoich racji i wywalczyć wyższe odszkodowanie. Konieczne będzie przygotowanie odwołania, w którym wykaże się, jakie błędy popełnił rzeczoznawca przy sporządzaniu kosztorysu, a samo odszkodowanie zostało zaniżone
Zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z usług firmy odszkodowawczej, takiej jak Helpfind. Oferujemy całkowicie darmową analizę Twojej sprawy, a w przypadku, gdy wykaże ona, że odszkodowanie zostało zaniżone (a jest tak w 90% przypadków), zaproponujemy Ci dopłatę do odszkodowania, w zamian za sprzedaż szkody OC lub AC.
Po akceptacji naszej oferty otrzymasz na swoje konto bankowe, umówioną kwotę dopłaty w ciągu maksymalnie 5 dni roboczych.
Tak było w przypadku Pani Alicji, której pojazd uległ poważnemu uszkodzeniu w wyniku wymuszenia pierwszeństwa przez innego kierowcę. Po złożeniu odpowiedniej dokumentacji kobieta otrzymała na swoje konto odszkodowanie w wysokości 2 tysiące złotych, co rzecz jasna, nie pokryłoby kosztu wszystkich koniecznych napraw.
Mając przed sobą perspektywę pisania odwołań oraz ewentualnej sprawy sądowej, zdecydowała się ona na współpracę z Helpfind. Po otrzymaniu wszystkich pism od ubezpieczyciela nasi specjaliści doszli do wniosku, że ubezpieczyciel zaniżył kwotę odszkodowania o kilka tysięcy złotych.
Po rozmowie z naszym konsultantem, Pani Alicja zdecydowała się na zaakceptowanie naszej oferty, dzięki czemu otrzymała dopłatę do odszkodowania w zaledwie 5 dni po podpisaniu stosownych dokumentów, co umożliwiło jej pełną naprawę samochodu.
Co więcej, każdy z naszych klientów może być pewien, że nie zwrócimy się do niego o zwrot wypłaconych środków, nawet w przypadku przegranej sprawy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Ile mam czasu na zgłoszenie szkody?
W przypadku, gdy szkoda jest efektem kolizji lub wypadku, niebędącego przestępstwem, poszkodowany ma maksymalnie 3 lata na zgłoszenie szkody. Jeśli szkoda powstała w wyniku zdarzenia, kwalifikującego się jako przestępstwo (lub było z nim powiązane), szkodę należy zgłosić w ciągu 20 lat od dnia zdarzenia.
Czy otrzymam odszkodowanie, jeśli sprawca nie miał ubezpieczenia OC?
Tak, bez względu na to czy sprawca zdarzenia ma ważną polisę OC, czy nie, poszkodowanemu przysługuje wypłata rekompensaty za szkodę. W przypadku, gdy sprawca nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, odszkodowanie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
Gdzie zgłosić szkodę auta?
Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku lub kolizji drogowej, którą spowodował inny kierowca, to musisz zgłosić szkodę do jego ubezpieczyciela OC. W przypadku, gdy to Ty jesteś winowajcą, jedyną szansą na uzyskanie odszkodowania, będzie zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela, w którym wykupiłeś autocasco.
Źródła:
Patryk Marzec
Redaktor
Redaktor, trudniący się głównie tematyką szkód na pojeździe oraz kredytów bankowych. W Helpfind zajmuje się tłumaczeniem trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego, na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięPoprzedni artykuł
Zaniżenie odszkodowania za pożar budynku – jak tego uniknąć?
Następny artykuł
Zgłoszenie sprzedaży auta – gdzie i jak to zrobić w 2023 roku?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii03.12.2024
15 min
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) – czym jest i jak może pomóc?
UFG to istotne wsparcie dla polskich kierowców. Zobacz, jak może Ci pomóc i co należy do jego obowiązków....
Samochód
28.11.2024
13 min
Pomoc w uzyskaniu odszkodowania – bezpłatna analiza
Helpfind to lider rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce. Bezpłatnie pomożemy w Twojej sprawie....
Samochód
21.08.2024
11 min
Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak je otrzymać?
Dowiedz się, komu przysługuje odszkodowanie za wypadek samochodowy. Pamiętaj o dopłacie, którą możesz otrzymać....
Samochód
Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe
Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu
Bezpłatna analiza dokumentacji
Brak opłat wstępnych
Jesteśmy niezależnym ekspertem
Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line