/

Samochód
Kontrolki w samochodzie – sprawdź co oznaczają i uniknij stresu

Kontrolki w samochodzie – sprawdź co oznaczają i uniknij stresu

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

31.10.2022

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Kontrolki w samochodzie mogą być dla niektórych osób zagadką. Ich liczba może być nieco przytłaczająca, w zależności od konkretnego modelu samochodu i jego funkcji. Im nowsze masz auto, tym więcej kontrolek będzie w nim dostępnych i tym trudniej będzie Ci się połapać. Z pomocą przychodzi nasz artykuł, w którym wyjaśniamy wszystkie kwestie związane z kontrolkami samochodowymi.

Co oznaczają kontrolki w samochodzie?

Każda kontrolka w samochodzie ma swoje znaczenie. Zanim jednak przejdziemy do omawiania takich szczegółów jak to, co oznaczają poszczególne kontrolki, powinieneś się przyjrzeć ich typom.

Najbardziej podstawowa grupa to kontrolki niebieskie i zielone, których zadaniem jest informowanie. Drugi typ to kontrolki żółte i pomarańczowe – stanowią one grupę informacyjno-ostrzegawczą. Jest jeszcze ostatni rodzaj, czyli czerwone kontrolki na desce rozdzielczej. Ignorowanie ich może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego lepiej szybko podejmij odpowiednie działania, jeśli zobaczysz czerwoną kontrolkę.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Kontrolki w samochodzie – opis

ikonki w samochodzie

Opis kontrolek w samochodzie nie jest dostępny na desce rozdzielczej, co wcale nie dziwi. Zwyczajnie nie ma tam miejsca na takie rzeczy. Na szczęście znaczenie większej części z nich jest dosyć łatwe do odszyfrowania, ponieważ stanowią one dosyć dobrą wizualizację rzeczywistego ostrzeżenie czy też awarii. Nie wszystkie spośród nich mają takie oczywiste znaczenie, dlatego też warto pochylić się nad szczegółowym opisem oznaczenia kontrolek w samochodzie, który prezentujemy poniżej.

Co oznaczają poszczególne niebieskie lub zielone kontrolki w aucie?

Kolory zielony i niebieski raczej kojarzą się pozytywnie. Niebieski może przypominać czyste niebo, choć ten kolor na desce rozdzielczej jest raczej ciemniejszy. Zielony to już możliwość kontynuowania jazdy czy też przejścia przez pasy, a zatem sygnalizacja świetlna. Nie ulega zatem wątpliwości, że są to kolory na ogół kojarzą Ci się z dobrymi rzeczami.

Podobnie jest w przypadku kontrolek. Masz tutaj do czynienia z kontrolkami, których zadaniem jest po prostu informowanie Cię o różnych funkcjach, które są akurat aktywne w Twoim aucie. Nie wiążą się z tym żadne nieprzyjemności.

Oczywiście o ile nie jedziesz z zamiarem skręcenia w lewo, a masz włączony prawy kierunkowskaz. Albo kiedy używasz świateł drogowych o godzinie 12.35 w słoneczny lipcowy dzień. Patrząc na kontrolki bez problemu rozpoznasz, czy uruchomiona w Twoim samochodzie funkcja jest zdecydowanie niedostosowana do warunków, które panują aktualnie na drodze.

zielone kontrolki w samochodzie

Znaczenie pomarańczowych i żółtych kontrolek w aucie

Pomarańczowe i żółte kontrolki w samochodzie to już w większości przypadków zdecydowanie poważniejsza sprawa niż tylko zielone lub niebieskie kontrolki. Znowu sytuacja nieco przypomina sygnalizację świetlną. Światło pomarańczowe ma za zadanie Cię przygotować na jedną z dwóch możliwości: zbliżającą się możliwość kontynuowania jazdy lub też nadchodzącą konieczność zatrzymania się. I dokładnie tak samo działają te kontrolki – są albo informacyjne, albo ostrzegawcze.

Do typowo informacyjnych kontrolek możemy zaliczyć np. włączone ogrzewanie tylnej szyby.

Najczęściej pojawiającą się żółtą kontrolką będzie rezerwa paliwa. Oczywiście pojawienie się tej ikonki nie oznacza, że musisz natychmiast zatrzymać samochód i panikować. Masz jeszcze na tyle dużo paliwa, że na spokojnie dotrzesz do najbliższej stacji benzynowej, nawet jeśli dzieli Cię od niej kilkadziesiąt minut drogi.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

W niektórych samochodach często zapala się też kontrolka silnika, czyli “check-engine”. Ta ikona na desce rozdzielczej jest zaprezentowana jako żółty lub pomarańczowy silnik. Co może powodować zapalenie się tej kontrolki?

 • zużyty katalizator
 • awaria systemu wtrysku
 • błąd sondy lambda
 • awaria świec zapłonowych
 • usterka filtra DPF (cząstek stałych)

Tak czy inaczej, zalecamy udać się do mechanika, gdy ujrzysz zapaloną kontrolkę silnika. Może też się zdarzyć tak, że pojawienie się tej kontrolki na desce rozdzielczej wywoła przejście samochodu w tryb awaryjny, przez co straci on częściowo dostęp do mocy silnika. Możesz samemu wyłączyć tę kontrolkę poprzez odpięcie akumulatora i ponowne podłączenie go. Każdy mechanik odradzi Ci takie rozwiązanie – nie wolno bagatelizować kontrolki check-engine bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.

Czasami może Ci się również zdarzyć, że zamkniesz wlew paliwa w nieodpowiedni sposób. Po rozpoczęciu jazdy na desce rozdzielczej wyświetli się ikonka przedstawiająca niepełny obrys samochodu. Jest to zarazem ostrzeżenie, jak i informacja. Wystarczy jednak wysiąść z pojazdu i zamknąć wlew paliwa.

Ważne są też kontrolki ostrzegawcze, których ignorowanie może się dla Ciebie skończyć tragicznie. Najczęściej będzie to wyłączona poduszka powietrzna.

Może się zdarzyć tak, że wyłączysz poduszkę powietrzną na przednim fotelu pasażera, bo będzie tam jechać dziecko. Później Twoim pasażerem będzie już osoba dorosła i niestety zapomnisz na nowo włączyć poduszkę powietrzną.

Drugą z takich sytuacji może być kontrolka awarii systemu ABS. Kontrolka ABS jest bardzo łatwa do rozpoznania, ponieważ została po prostu przedstawiona jako skrót “ABS” ujęty w okrąg. Nie lekceważ takiej awarii, bo może ona doprowadzić do wypadku ze względu na zmienioną jakość prowadzenia pojazdu podczas hamowania.

Niektóre pomarańczowe kontrolki mogą również oznaczać awarię. Pamiętaj, że każda z tych kontrolek wiąże się z obowiązkową wizytą w serwisie lub u mechanika. Nie lekceważ tego. Pomarańczowe kontrolki awaryjne:

 • uszkodzona skrzynia biegów
 • awaria świateł zewnętrznych
 • awaria świec żarowych silnika
 • awaria ESP.

Istnieją oczywiście również inne kontrolki ostrzegawcze, które mogą być dla Ciebie ważne, np lampka ostrzegawcza niskiego poziomu ciśnienia w oponach, wyrażona jako pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem. Najlepiej po prostu przyjrzyj się poniższej infografice, na której zgromadziliśmy zdecydowaną większość istotnych kontrolek ostrzegawczych.

 żółte kontrolki w samochodzie

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie?

W przypadku ostatniej grupy kontrolek znowu możemy zastosować analogię w stosunku do świateł drogowych. Czerwone światło niejako zmusza Cię do do zatrzymania się. Czerwone kontrolki w samochodzie zmuszają Cię do – o ile to możliwe – natychmiastowego podjęcia odpowiedniego działania.

Być może zastanawiasz się, czy wszystkie czerwone kontrolki dotyczą zawsze awarii w samochodzie. Otóż nie. Wydaje nam się, że każdemu kierowcy zdarzyły się sytuacje, w których ich pasażerowie nie zamknęli drzwi. W takiej sytuacji również zaświeci się czerwona lampka ostrzegawcza niezamkniętych drzwi z symbolem samochodu z otwartymi drzwiami.

Co ważne, kontrolka ta dotyczy również klapy bagażnika!

Podwójny czerwony trójkąt to oczywiście włączone światła awaryjne, o których szerzej pisaliśmy w artykule światła w samochodzie. Pamiętaj, że możesz z nich korzystać tylko w uzasadnionych przypadkach.

Innym przykładem czerwonej kontrolki ostrzegawczej jest symbol człowieka z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Jej znaczenie również jest bardzo proste do odszyfrowania, choć początkowo mogłoby się wydawać absurdalne – to po prostu niezapięte pasy bezpieczeństwa.

Istnieją też dwie czerwone kontrolki z wykrzyknikiem. Pierwsza z nich to lampka sygnalizacyjna układu hamulcowego, która jest umieszczona w okręgu i może mieć dwa różne znaczenia. Pierwsze z tych znaczeń to awaria układu hamulcowego, a drugie to aktywny hamulec ręczny.

Pozostając jeszcze w tematyce układu hamulcowego, zaciągnięty hamulec ręczny wywoła ukazanie się czerwonej litery P w okręgu na Twojej desce rozdzielczej. Będzie ona otoczona łukami z lewej i z prawej strony – tak samo jak przy kontrolce oznaczającej awarię systemu hamulcowego.

Druga lampka ma wykrzyknik umieszczony w trójkącie i stanowi po prostu sygnalizator ogólny. Radzimy nie bagatelizować tej kontrolki i jak najszybciej udać się do serwisu w celu ustalenia przyczyn awarii.

Idąc już dalej w kierunku kontrolek typowo awaryjnych, dosyć często możesz się spotkać z niewłaściwym poziomem naładowania akumulatora. Na desce rozdzielczej pojawi się wtedy czerwona kontrolka akumulatora.

Jeśli nie dbasz o regularne wymienianie oleju silnikowego, to możesz się spotkać z jego brakiem. W takiej sytuacji na desce rozdzielczej zobaczysz symbol przedstawiający czerwony dozownik oleju. Jeśli nie wymienisz go szybko, to narazisz swój silnik na poważne uszkodzenia.

czerwone kontrolki w samochodzie

Dlaczego nie należy ignorować czerwonej kontrolki?

Jakie kontrolki absolutnie nie powinny być przez Ciebie ignorowane? Powiedzmy sobie szczerze – jeśli zobaczysz na desce rozdzielczej jedną z niżej wymienionych kontrolek, powinieneś natychmiast zaprzestać jazdy i zjechać na pobocze. W ostateczności możesz spróbować na własne ryzyko dojechać do najbliższego zakładu mechanicznego.

 • Awaria klocków hamulcowych
 • awaria systemu ABS
 • awaria układu elektroniki
 • awaria poduszki powietrznej.

Spójrz chociażby na znaczenie, jakie ma kontrolka awarii poduszki powietrznej. W przypadku nawet pozornie niegroźnego wypadku taka awaria może przynieść tragiczne skutki. Weź to pod uwagę i udaj się w tej sprawie do mechanika.

Lampka sygnalizacyjna wysokiej temperatury płynu chłodzącego, czyli inaczej kontrolka temperatury cieczy chłodzącej to również bardzo poważna sprawa. Jeśli chcesz się jej dokładnie przyjrzeć, to najlepiej spójrz na poniższą infografikę, a z pewnością rozpoznasz ją przy najbliższej okazji i podejmiesz stosowne działania.

No właśnie – jak należy się zachować, gdy zaświeci się właśnie ta kontrolka? Powinieneś bezwzględnie się zatrzymać, bo może to spowodować poważne konsekwencje. Tak samo jest w przypadku problemów z olejem silnikowym – gdy jego stan jest niski lub też sam olej ma nieodpowiednie ciśnienie.

Podsumowanie

 • Znaczenie kontrolek w aucie jest określane głównie przez odpowiadający im kolor
 • Zielona lub niebieska kontrolka ma Cię informować o tym, że konkretna funkcja samochodu jest w danym momencie aktywna
 • Pomarańczowa lub żółta kontrolka może oznaczać problem, który wymaga jak najszybszego rozwiązanie, ale może też być czysto informacyjna. Czasami żółta kontrolka informuje o zbliżającej się awarii
 • Czerwona kontrolka zawsze oznacza zakaz kontynuowania jazdy, ale przyczyną takiego stanu rzeczy może być różna. Czasami wystarczy zamknąć drzwi lub zwolnić hamulec ręczny, a czasami dochodzi do poważnej awarii, która wymaga pomocy specjalisty

FAQ

Jak długo można jeździć z “check-engine”?

Najlepiej od razu udać się do mechanika. Pamiętaj też, żeby nie ufać tym specjalistom, którzy zalecają Ci po prostu odłączyć akumulator, aby w ten sposób wyłączyć kontrolkę check engine.

Dlaczego nigdy nie należy ignorować czerwonej kontrolki?

Czerwone kontrolki zawsze oznaczają zakaz kontynuowania jazdy. Jeśli nie zastosujesz się do tego zalecenia, możesz stwarzać zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Czy mogę jeździć z zapaloną kontrolką rezerwy?

Tak, możesz. Pamiętaj jednak, aby zatankować na najbliższej stacji benzynowej lub zdobądź paliwo od któregoś z uczestników ruchu, jeśli będzie skłonny Ci go użyczyć.

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line