/

Samochód
Światła w samochodzie – rodzaje, jaka kara za brak

Światła w samochodzie – rodzaje, jaka kara za brak

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

25.10.2022

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Jakie światła samochodowe? Kiedy należy włączyć konkretne światła? Jakie są symbole świateł przeciwmgielnych i jakich świateł należy używać w warunkach niedostatecznej widoczności? Jaka kara za brak odpowiedniego oświetlenia? Poniżej opisujemy wszystkie światła w samochodzie.

Rodzaje świateł w samochodzie

światła w samochodzie oznaczenia

W samochodzie masz dostęp do wielu różnych rodzajów świateł. Jakie pełnią funkcje poszczególne światła? Jakie zastosowanie mają poszczególne światła w aucie? Jak wyglądają ich kontrolki na desce rozdzielczej? Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższej sekcji, która stanowi krótki, ale konkretny opis świateł.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej to te światła, które mają za zadanie towarzyszyć Ci w trakcie codziennej jazdy. Nie każdy samochód jest w nie wyposażony, dlatego w starszych samochodach używa się zamiast nich świateł mijania. Pamiętaj jednak, że światła do jazdy dziennej służą do jazdy w sprzyjających warunkach. Chodzi nam konkretnie o poziom widoczności na drodze. Każdy samochód wyprodukowany w 2011 roku lub później ma na swoim wyposażeniu takie światła, dzięki czemu możliwe jest zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z alternatywą – światłami mijania.

światła auto

Światła mijania

To te światła, z których korzystasz najczęściej. Już sama ich nazwa wskazuje, że są to światła, które służą do mijania się z innymi uczestnikami ruchu drogowego. Kontrolka tych świateł prezentuje się tak samo jak na poniższym obrazku – zielona ikona reflektora i pochylone w dół kreski. Reprezentuje to kierunek, w którym podąża światło przy używaniu tych świateł. Poniżej opisujemy te typy świateł, które mają bardziej zaawansowane zastosowanie niż tylko codzienna jazda w warunkach z dobrą widocznością na drodze.

światła mijania symbol

Światła drogowe

Światła drogowe służą do oświetlania drogi na daleki dystans. Gdybyś korzystał z nich na co dzień, istniałoby ryzyko oślepienia innych uczestników ruchu drogowego. Jest to oczywiście zabronione w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Ustawa przewiduje, że możesz z nich korzystać tylko w razie znacznego obniżenia widoczności. Na nieoświetlonych drogach także możesz, a raczej powinieneś z nich skorzystać. Pamiętaj jednak, aby nie zaszkodzić w ten sposób kierowcom z naprzeciwka. Przy korzystaniu ze świateł drogowych musisz zachować szczególną ostrożność, bo oślepienie innego kierowcy przy ich pomocy może być bardzo niebezpieczne dla bezpieczeństwa was obojga.

światła drogowe

Światła pozycyjne

Światła pozycyjne mają za zadanie oświetlać Twój samochód lub inny pojazd w trakcie postoju. Możesz też ich używać, gdy widoczność na drodze nie jest wystarczająco dobra. Na desce rozdzielczej światła te są oznaczone jako dwa zielone reflektory z kreskami skierowanymi na wprost, w górę i w dół. Pamiętaj, że światła pozycyjne są absolutnie obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu.

światła pozycyjne

Światła postojowe

Światła postojowe pełnią podobną funkcję co światła pozycyjne, ale absolutnie nie można z nich korzystać podczas jazdy. Możesz z nich zatem skorzystać tylko w trakcie postoju, choć i tak lepiej będzie wtedy, jeśli skorzystasz ze świateł pozycyjnych. Co ważne, światła postojowe nie są nawet obowiązkowym wyposażeniem samochodu.

Światła awaryjne

Światła awaryjne to obowiązkowy element wyposażenia samochodu. Co ciekawe, motocykle nie muszą ich mieć na swoim wyposażeniu. Do ich uruchomienia służy dedykowany przycisk, który wygląda tak jak na poniższej grafice – czerwony trójkąt z podwójnym obramowaniem. Służą głównie do oznakowania pojazdu, jeśli dojdzie do jakiejś awarii. Musisz z nich skorzystać w takiej sytuacji zarówno na terenie zabudowanym, jak i na terenie niezabudowanym. Dodatkiem do takiego ich zastosowania jest trójkąt ostrzegawczy, który powinieneś umieścić w odpowiedniej odległości za samochodem.

światła awaryjne

Światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne mają specjalne działanie i są tak umiejscowione na samochodzie, aby mogły spełniać swoją rolę bez zbędnego szkodzenia innym uczestnikom ruchu drogowego. W przypadku świateł przeciwmgielnych musimy jednak zastosować pewne rozróżnienie. Przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowe, a tylne światła przeciwmgielne są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Przednie służą do oświetlania drogi podczas mgły, opadów deszczu lub innych warunków, które mogłyby wskazywać na zasadność wykorzystania właśnie takich świateł. Tylne światła przeciwmgielne stosuje się w przypadku ograniczenia widoczności na drodze poniżej 50 m. światła przednie są oznaczone zielonym symbolem, a światła tylne pomarańczowym.

światła przeciwmgielne

Światła odblaskowe

Światła odblaskowe również są obowiązkowe. Z tyłu muszą być w kolorze czerwonym, a z przodu samochodu muszą być białe. Dla samochodów o długości powyżej 6 m prawo przewiduje też trzeci rodzaj świateł odblaskowych – te muszą być umieszczone z boku pojazdu i świecić na żółto. Zadaniem świateł odblaskowych jest informowanie kierowców o położeniu Twojego samochodu z dużej odległości – aż 150 m w dobrych warunkach.

Światła hamowania

Światła hamowania są są też czasami nazywane światłami stop. Mają czerwony kolor i są umieszczone z tyłu pojazdu. W zależności od konkretnego modelu samochodu mogą uruchamiać się jedynie po zastosowaniu podstawowego hamulca lub też w przypadku stosowania hamulca ręcznego. Te światła są obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu, przyczepy, ciągnika, motocykla lub motoroweru.

Światła cofania

Są to białe światła z tyłu pojazdu, choć często zdarza się tak, że jest to tylko jedna lampa. Ich zadaniem jest po prostu sygnalizowanie manewru cofania. Są obowiązkowe w przypadku samochodów i przyczep, ale motocykle nie muszą ich mieć na wyposażeniu.

Światła obrysowe

Te światła nie są wymagane we wszystkich samochodach. Ważna jest szerokość danego pojazdu. Jeżeli wynosi od 1,8 metra, to wtedy można je zainstalować, ale nie jest to konieczne. Są jednak wymagane w przypadku samochodów ciężarowych o szerokości powyżej 210 cm. Ich zadaniem jest po prostu zwiększanie widoczności samochodu na drodze.

Kierunkowskazy

Kierunkowskazy są też potocznie nazywane migaczami. Pierwsza nazwa odnosi się do ich zastosowania, bo służą one do sygnalizowania zamiaru skręcenia w prawo lub w lewo. Druga z kolei odnosi się do sposobu, w jaki światła te sygnalizuję ów zamiar – migają. Europejski standard wymaga, aby były one pomarańczowe.

kierunkowskazy

Wewnętrzne światła w pojeździe

Światła wewnętrzne również w pewien sposób wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Nie jest to może tak wyraźna poprawa, ale nie pozostaje bez znaczenia. W starszych samochodach do świateł wewnętrznych możemy zaliczyć chociażby podświetlenie deski rozdzielczej samochodu (przy pomocy małych żarówek). W nowszych mają one zazwyczaj formę wyświetlaczy LED, dlatego też nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Nadal mamy jednak do czynienia z oświetleniem kabiny i bagażnika. Czasami również schowki mają swoje oświetlenie.

Światła mijania czy do jazdy dziennej – których musisz używać?

Jakie światła w aucie podczas jazdy dziennej? Na jakich światłach się jeździ? To zależy. W niektórych sytuacjach nie masz wyboru i musisz przez cały czas korzystać ze świateł mijania, które nie są szczególnie energooszczędne. Możesz jednak zastąpić światła mijania (krótkie) światłami drogowymi, jeśli Twój samochód jest w nie wyposażony. Światła dzienne automatycznie przełączą się na światła mijania, jeśli wjedziesz do lasu, tunelu lub innego miejsca z nieco gorszą widocznością. Ile jest świateł mijania? W większości samochodów są dwa światła mijania, które stanowią parę i znajdują się z przodu pojazdu. Pamiętaj też, że przy włączonych światłach dziennych światła pozycyjne z tyłu samochodu nie są aktywne. Miej to na uwadze i zmień światła na światła mijania, jeśli widoczność na drodze się pogorszy.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Światła drogowe – kiedy można ich używać?

Światła drogowe są inaczej nazywane światłami długimi ze względu na kąt padania światła z ich reflektorów. O ile światła mijania mają reflektory skierowane w dół, tak w przypadku świateł drogowych są one skierowane na wprost. Mogą oślepić kierowców jadących z naprzeciwka. W związku z tym korzystanie ze świateł drogowych jest możliwe tylko i wyłącznie od zmierzchu do świtu lub na nieoświetlonej drodze. Musisz jednak zachować ostrożność, aby nie oślepić innych kierowcó lub pieszych i natychmiast je wyłączyć, jeśli zaistnieje takie ryzyko. Podczas bardzo mocno zmniejszonej widoczności (do 50 m) powinieneś też uruchomić tylne światła przeciwmgielne.

Kiedy stosować światła pozycyjne?

Świateł pozycyjnych musisz używać podczas postoju w warunkach niekorzystnych dla widoczności. Oczywiście tylko wtedy, kiedy zatrzymujesz się w miejscu, które nie jest specjalnie do tego przeznaczone (np. parking). W ten sposób zapewnisz sobie oświetlenie pojazdu oraz poinformujesz uczestników ruchu drogowego o położeniu swojego samochodu. W niekorzystnych warunkach znacząco zwiększa to bezpieczeństwo na drodze.

Kiedy używać świateł awaryjnych?

Światła awaryjne musisz wykorzystać, gdy zatrzymasz się w takim miejscu, które nie przewiduje możliwości zatrzymywania pojazdów. Niektórzy kierowcy używają też świateł awaryjnych do wyrażenia wdzięczności w stosunku do innych uczestników ruchu. Pamiętaj, że nie można używać świateł awaryjnych podczas holowania.

Mandat za brak świateł 2022

Jaki mandat za brak świateł? To zależy od pory dnia. Za brak świateł w ciągu dnia zapłacisz jedynie 100 zł, a do Twojego konta zostaną przypisane 2 punkty karne. W nocy lub w tunelu wysokość mandatu wzrośnie dwukrotnie – aż do 200 zł, tak samo dwukrotnie zwiększa się wartość punktów karnych za takie zachowanie ľ będą to 4 punkty.

Mandat możesz też dostać za brak świateł dziennych, mijania lub drogowych na wyposażeniu auta – kara wynosi 100 zł oraz 4 punkty karne.

Jeśli dostaniesz mandat za brak świateł, to funkcjonariusze najpewniej sprawdzą też inne elementy wyposażenia twojego auta. Aktualnie maksymalna wartość mandatu wynosi aż 6000 zł. Wcześniej policjantów obowiązywał limit w wysokości 500 zł, a zatem najwyższa możliwa wysokość kary wzrosła aż 12-krotnie. Możesz uniknąć mandatu w prosty sposób – zapewnij pełną sprawność swojego samochodu i włącz światła.

Jak ustawić światła w samochodzie?

Regulacja świateł powinna zostać przeprowadzona w taki sposób, aby światła Twojego samochodu odbijały się w reflektorach samochodu jadącego przed Tobą. Zwróć szczególną uwagę na to, czy trójkąty świetlne tworzone przez Twoje reflektory są na równej wysokości. Jeśli nie są, musisz dokonać korekty.

Możesz ręcznie wyregulować światła Po lewej stronie deski rozdzielczej znajduje się specjalne pokrętło, które pozwoli Ci zmienić położenie reflektorów. Są 4 stopnie regulacji i każdy z nich powinieneś wykorzystywać w innej sytuacji.

 • Pozycja zero – jesteś jedyną osobą w samochodzie lub masz pasażera na przednim siedzeniu
 • Pozycja pierwsza – w samochodzie są 4 osoby lub 5 osób, a bagażnik jest pusty
 • Pozycja druga – w samochodzie znajdują się zarówno pasażerowie, jak i bagaże
 • Pozycja trzecia – bagażnik jest załadowany, ale nie masz pasażerów

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Prawo o ruchu drogowym – jazda w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza

Prawo o ruchu drogowym zawiera 2 artykuły, które traktują o używaniu świateł w samochodzie. Pierwszy z nich to Art. 29., który informuje, że jako kierujący pojazdem możesz użyć sygnału świetlnego, jeśli musisz ostrzec kogoś przed niebezpieczeństwem. jednakże ustawa precyzuje też dwa ograniczenia z tym związane. Po pierwsze, nie możesz nadużywać sygnału świetlnego. Po drugie, nie możesz używać ostrzeżeń świetlnych w warunkach, w których mogłoby to spowodować oślepienie innych kierowców.

Drugie zapis, Art. 30., traktuje o jeździe w czasie ograniczonej widoczności. Jest on szczególnie ważny, bo pokazuje Ci, co jest od Ciebie wymagane w przypadku poruszania się w takich warunkach. Co zatem musisz zrobić?

 1. Masz obowiązek zachować szczególną ostrożność
 2. Musisz włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie, możesz też włączyć oba te rodzaje świateł jednocześnie
 3. Jeżeli wyprzedzasz na obszarze niezabudowanym podczas mgły, to musisz wtedy dawać innym uczestnikom ruchu krótkie sygnały dźwiękowe
 4. Światła musisz mieć włączone również podczas zatrzymania, niezależnie od jego przyczyny
 5. Jeżeli widoczność jest ograniczona na odległość mniejszą niż 50 m, to możesz wtedy skorzystać również z tylnych świateł przeciwmgielnych, ale tylko dopóki widoczność się nie zwiększy

Podsumowanie

 • W czasie jazdy dziennej zazwyczaj wymagane są światła do mijania lub światła do jazdy dziennej
 • Uważaj, żeby nie korzystać ze świateł drogowych, gdy sytuacja tego nie wymaga
 • Mandaty za brak świateł oscylują w granicach 100–200 zł

FAQ

Jakie są światła w samochodzie?

W samochodzie jest wiele różnych rodzajów świateł: mijania, do jazdy dziennej, awaryjne, przeciwmgielne (tylne i przednie), obrysowe, odblaskowe, pozycyjne, postojowe i kierunkowskazy

Jak włączać światła w samochodzie?

Światła do codziennej jazdy powinni się włączyć samoczynnie przy uruchomieniu samochodu. Inne musisz włączyć przy użyciu przeznaczonych do tego przycisków.

Źródła

Prawo o ruchu drogowym

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line