Zalanie mieszkania może być dopiero początkiem kłopotów, jeśli nie wykonasz odpowiedniego osuszania mieszkania lub całego budynku. Zlekceważenie procesu może grozić kosztownymi naprawami w przyszłości. Przeczytaj, co możesz zrobić po zalaniu, od czego zależy całkowity koszt usług profesjonalistów i jak otrzymać odszkodowanie odpowiedniej wysokości.
Czym jest osuszanie mieszkania po zalaniu?
Jak postępować w przypadku zalania? Proces osuszania mieszkania
Skutki zalania mieszkania. Jak im zapobiegać?
Metody osuszania mieszkania po zalaniu
Jaki sprzęt jest potrzebny do osuszania mieszkania?
Czy warto skorzystać z profesjonalnych usług osuszania mieszkania po zalaniu?
Cennik osuszania mieszkania po zalaniu – co wpływa na koszt osuszania?
Ile kosztuje osuszanie po zalaniu?
Dopłata do odszkodowania za zalane mieszkanie – sprawdź, czy Ci się należy
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czym jest osuszanie mieszkania po zalaniu?
Osuszanie mieszkania to proces usunięcia nadmiaru wilgoci, który powstaje najczęściej w wyniku zalania. W takich przypadkach w pomieszczeniach pojawia się niechciana woda, która wiąże się z występowaniem gwałtownym opadów, pęknięciem rury, czy awarią sieci wodno-kanalizacyjnej.
Proces osuszania domu obejmuje nie tylko pozbycie się wody po zalaniu, ale również obniżenie stopnia zawilgocenia pomieszczeń, aby zapobiec powstaniu grzybów i pleśni. Jeśli do tego dojdzie, straty po zalaniu będą znacznie większe.
Jak postępować w przypadku zalania? Proces osuszania mieszkania
Jeśli w domu lub mieszkaniu pojawił się problem niechcianej wody, jak najszybciej należy ustalić przyczynę zalania. Dopiero kiedy ustalisz źródło wycieku i powstrzymasz dalsze zalewanie, możesz zabrać się za proces osuszania.
Jeśli bezpośrednio przejdziesz do naprawy wszystkich szkód, a nie osuszysz dobrze pomieszczenia – praca i wydane pieniądze mogą pójść na marne, bo wilgoć pojawi się na świeżo pomalowanych ścianach czy położonych tapetach.
Osuszanie mieszkania krok po kroku:
- Oceń sytuację i zadbaj o bezpieczeństwo – jeśli zalanie jest duże, rozważ odłączenie prądu na jakiś czas. Jak najszybciej zlokalizuj źródło wycieku i zadbaj, żeby ilość wody w pomieszczeniu nie zwiększała się.
- Usuń nadmiar wody – o ile to możliwe, usuń wodę ręcznie (przy pomocy wiader i mopów), a jeśli zalanie jest duże – użyj pomp lub specjalnych odkurzaczy pochłaniających wodę. Pamiętaj, szybkie działanie jest kluczowe w tej sytuacji, bo może zapobiec dalszemu wnikaniu wody. Po usunięciu wody ważne jest, aby jak najszybciej przewietrzyć pomieszczenie i włączyć wentylację. Jeśli to możliwe, otwórz okna i drzwi, aby przyspieszyć cyrkulację powietrza.
- Usuń wilgoć z materiałów budowlanych – do całkowitego usunięcia wilgoci np. ze ścian, konieczne będzie dokładne osuszenie elementów, które miały bezpośredni kontakt z wodą podczas zasalania – można je zdemontować, jeśli to możliwe (np. elementy podłogi, tapety, wykładziny) lub osuszać je specjalistycznym sprzętem.
- Usuń pleśń i grzyby – jeśli woda będzie zalegać w pomieszczeniu przez dłuższy czas, może doprowadzić do rozwinięcia się pleśni i grzybów. Jeśli nie pozbędziesz się tego problemu na tym etapie, wówczas będzie on powracał w przyszłości.
- Obniż wilgotność powietrza – zapewnij odpowiednią wentylację, cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i wspieraj je także sprzętem do osuszania.
- Kontroluj cały proces – nie polegaj wyłącznie na tym, co widzisz. Wilgoć może być nadal obecna, nawet jeśli ściany wydają się suche. Poziom wilgotności sprawdzisz przy pomocy higrometru.
- Zgłoś się do firmy ubezpieczeniowej – przygotuj zdjęcia szkody i wypełnij wniosek, aby nadać bieg sprawie i rozpocząć proces ubiegania się o odszkodowanie.
- Zabierz się za naprawę szkód – dopiero po spełnieniu tych punktów i wizycie rzeczoznawcy ze strony firmy ubezpieczeniowej następuje optymalny moment na np. odmalowanie pokoju czy położenie nowych tapet.
Jakie znaczenie ma osuszanie mieszkania po zalaniu?
Osuszanie mieszkania ma bardzo duże znaczenie w procesie doprowadzenia mieszkania lub domu do stanu sprzed zalania. Błędnie wykonany proces osuszania lub jego całkowite pominięcie to potencjalne zagrożenie.
W pierwszej kolejności będzie to utrata pieniędzy, które trzeba będzie przeznaczyć na kolejne naprawy – mogą to być kolejne malowania lub położenie tapet, jeśli grzyb i pleśń wyjdą na wierzch, ale zalanie może też doprowadzić do poważniejszych uszkodzeń konstrukcji budynku. Pozostawienie szkodliwych grzybów może spowodować także problemy zdrowotne.

Skutki zalania mieszkania. Jak im zapobiegać?
Po zalaniu właściciel mieszkania zobaczy przede wszystkim zniszczone meble i mienie, które bezpośrednio doświadczyło kontaktu z wodą. Ukryte konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze.
Nadmiar wilgoci będzie sprzyjał rozwojowi pleśni i grzybów. Te będą problemem nie tylko estetycznym (brzydkie ściany), ale również będą zagrażać zdrowiu mieszkańców nieruchomości. Mogą one doprowadzić do różnych chorób układu oddechowego, problemów skórnych i neurologicznych.
W skrajnych przypadkach zalanie może doprowadzić do naruszenia konstrukcji całego budynku poprzez osłabienie ścian, fundamentów, stropów i sufitów czy powstanie odkształceń i pęknięć na ścianach.
Jakie mogą być konsekwencje zalania mieszkania:
- bezpośrednie uszkodzenia np. mebli i ścian przez wodę podczas zalania,
- występowanie pleśni,
- pojawianie się grzybów na ścianach,
- osłabienie ścian, fundamentów, stropów czy sufitów,
- pęknięcia i odkształcenia na ścianach.
Jak można zapobiegać zalaniom mieszkania:
- kontrole i konserwacja instalacji wodno-kanalizacyjnej,
- stosowanie zabezpieczeń przeciwzalaniowych np. zaworów odpływających dopływ wody w przypadku zalania,
- zamykanie zaworów z wodą przy dłuższych nieobecnościach,
- korzystanie z czujników zalania,
- kontrola drożności rynien i dren.
Metody osuszania mieszkania po zalaniu
W zależności od stopnia i rodzaju zalania, firmy zajmujące się osuszaniem będą oferować jego różne metody. Różne warianty mogą zadziałać w zależności od tego, czy np. woda wniknęła głęboko w posadzkę, albo temperatura powietrza zbyt niska lub wysoka.
Jakie metody osuszania mieszkania po zalaniu są najpopularniejsze:
- ogrzewanie i wietrzenie – najprostsza i najpopularniejsza metoda, choć za tym nie idzie jej skuteczność; nie jest możliwa do przeprowadzenia w każdych warunkach; do
- osuszanie kondensacyjne – urządzenie pobiera wilgotne powietrze, ogrzewa je, a skroplona woda pozostaje w zbiorniku maszyny, a do osuszanego pomieszczenia trafia cieplejsze powietrze,
- osuszanie adsorpcyjne – proces, w którym wilgoć jest pochłaniana z powietrza za pomocą specjalnych materiałów,
- osuszanie podposadzkowe – specjalistyczny sprzęt pomaga w usunięciu wody, która dostała się głęboko pod posadzkę i warstwę izolacyjną; jej zaletą jest uniknięcie demontażu posadzki.
Jaki sprzęt jest potrzebny do osuszania mieszkania?
Żadnego z zalań nie należy bagatelizować, bo nawet niewielki problem z wilgocią może przerodzić się w poważne problemy, których usunięcie będzie wielokrotnie kosztowniejsze niż zajęcie się sprawą na wcześniejszym etapie.
W niektórych przypadkach wystarczającym działaniem będzie odpowiednie wywietrzenie pomieszczenia, ale nie zawsze będzie to optymalne rozwiązanie. W takich przypadkach do pracy powinien wkroczyć specjalistyczny sprzęt do osuszania zalanych pomieszczeń.
Do osuszenia mieszkania i usuwania wilgoci mogą być potrzebne:
- osuszacze powietrza (np. osuszacze kondensacyjne lub adsorpcyjne),
- maty osuszające,
- wentylatory,
- nagrzewnice,
- pompy do odprowadzania wody,
- ozonatory,
- mierniki wilgotności.
Zakup tych wszystkich urządzeń wiązałby się z ogromnym kosztem, dlatego bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wypożyczenie go lub skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która jednocześnie oceni, jakie działania są potrzebne, jaki sprzęt będzie do tego najlepszy i przeprowadzi proces, wykorzystując swoje doświadczenie.
Czy warto skorzystać z profesjonalnych usług osuszania mieszkania po zalaniu?
Profesjonalne osuszanie wilgoci to pomysł wart rozważenia, tym bardziej że po zakwalifikowaniu szkody przez firmę ubezpieczeniową, poszkodowanemu może przysługiwać także zwrot kosztów za usługi, które doprowadziły do likwidacji szkody (w zależności od polisy).
Osoby, które mierzą się z konsekwencjami zalań, często rezygnują z wykonania profesjonalnego osuszania ze względu na wysokie koszty. Jeśli należność za usługi jest główną przeszkodą, warto zastanowić się, czy można pozwolić sobie na kolejne straty, które tym razem wynikną ze złego osuszenia mieszkania po zalaniu.
Jednocześnie fachowe doradztwo pozwoli na oszczędzenie czasu, nerwów i w konsekwencji też pieniędzy. Do przeprowadzenia pełnego osuszania potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt, a samo jego wypożyczenie będzie dopiero połową sukcesu.
Cennik osuszania mieszkania po zalaniu – co wpływa na koszt osuszania?
Skorzystanie z usług profesjonalnego osuszania nie będzie tanie, ale pozwoli uniknąć kolejnych kłopotów po zalaniu w przyszłości. Wiele osób odstrasza cena, przez co próbują działać na własną rękę. Warto mieć świadomość, co wpływa na kosz takich działań.
Co wpływa na koszt osuszania po zalaniu:
- szybkość reakcji na zalanie – im szybsze wykrycie i podjęcie działań, tym większa szansa, że straty uda się ograniczyć, a co za tym idzie – koszt osuszania będzie mniejszy; jeśli poszkodowany nie zareaguje szybko – czas osuszania piwnicy, pomieszczenia czy ścian może się wydłużyć, a co za tym idzie – koszt będzie wyższy;
- metoda osuszania – w zależności od szkód wyrządzonych przez wodę może być konieczne zastosowanie różnych metod osuszania; im bardziej zaawansowane działania są potrzebne, tym wyższa może być cena usługi;
- zakres uszkodzeń – tego czynnika nie można oszacować na pierwszy rzut oka, bo kluczowy będzie również fakt, jak bardzo woda przeniknęła w głąb podłóg, ścian czy nawet izolacji – im większa skala problemu, tym metody niezbędne do działania będą bardziej kosztowne;
- jakość wody, która zalała mieszkanie – inne działania będą podjęte, kiedy do zalania dojdzie przez wyciek z rur z czystą wodą, a większych nakładów będzie wymagać osuszanie po cofnięciu się kanalizacji;
- wielkość powierzchni do osuszenia – zależność jest prostsza – im większy obszar do osuszenia, tym większy będzie koszt;
- rodzaj zalanych powierzchni – jeśli do zalania dojdzie w pomieszczaniach, które mają wiele materiałów, które szybko absorbują wilgoć (np. drewno, gips), wówczas proces osuszania będzie dłuższy i bardziej kosztowny;
- warunki w miejscu zalania – lepsza cyrkulacja powietrza umożliwia szybsze prowadzenie procesu; wpływ mają także aktualna temperatura, wilgotność powietrza i wentylacja.
Trzeba również pamiętać, że wydatkiem nieuwzględnionym w cenniku firmy zajmującej się osuszaniem budynku będzie koszt energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia wszystkich niezbędnych urządzeń.
Ile kosztuje osuszanie po zalaniu?
Pytanie, ile kosztuje osuszanie po zalaniu, pojawia się często, ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Powyżej wymieniono, ile zmiennych na to wpływa.
Na podstawie dostępnych w sieci cenników, można wnioskować, że koszt osuszania po zalaniu waha się w przedziale 1000-8000 złotych. Taka duża rozpiętość wynika głównie z wielkości osuszanej powierzchni i tego, jak wiele specjalistycznego sprzętu będzie niezbędne do działania.
Pamiętaj, że w przypadku posiadania polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie, firma powinna (przy odpowiednim ubezpieczeniu) pokryć koszty doprowadzenia nieruchomości do stanu sprzed zalania – to dotyczy również skorzystania z usług profesjonalistów, którzy przeprowadzą proces osuszania. Tym bardziej że zaniedbanie tego procesu może doprowadzić do kolejnych strat.
Dopłata do odszkodowania za zalane mieszkanie – sprawdź, czy Ci się należy
Jeśli w ostatnich trzech latach Twoja nieruchomość została zalana, masz szansę na otrzymanie dopłaty do odszkodowania. Jak to możliwe? Niestety, w wielu przypadkach firmy ubezpieczeniowe przygotowują kosztorysy, a następnie wypłacają kwoty nieadekwatne do skali zniszczeń i poniesionych kosztów na naprawę.
Zaniżone odszkodowanie widać na pierwszy rzut oka już w momencie, kiedy poszkodowany porównuje koszty poniesione na usługi osuszania oraz remont. Jeśli w końcowym rozrachunku zapłacił więcej, niż otrzymał od towarzystwa ubezpieczeniowego, można być przekonanym, że poszkodowanemu należy się dopłata do odszkodowania za zalanie mieszkania.
Mogłoby się wydawać, że taki proces będzie skomplikowany i długotrwały, jednak przy wyborze odpowiedniego partnera możesz zyskać pieniądze, a jednocześnie oszczędzić czas i nerwy. Zgłoś się do Helpfind ze swoją decyzją ubezpieczyciela, a pomożemy w Twojej sprawie. Bezpłatnie sprawdzimy, czy doszło do zaniżenia, pomożemy zdobyć niezbędne dokumenty od ubezpieczyciela, a jeśli potwierdzimy, że firma ubezpieczeniowa wypłaciła za mało – prześlemy propozycję dopłaty, jaką wypłacimy na Twoje konto w ciągu 7 dni roboczych od momentu załatwienia formalności.
Dzieje się tak dzięki zastosowaniu cesji wierzytelności – weźmiemy na siebie odpowiedzialność procesową i poprowadzimy sprawę. W tym czasie będziesz się już cieszyć pieniędzmi na swoim koncie.
Jak postępować, aby otrzymać dopłatę do odszkodowania od Helpfind:
- Wypełnij formularz na naszej stronie.
- Prześlij dokumenty do bezpłatnego sprawdzenia.
- Poczekaj wynik analizy i kontakt ze strony Helpfind.
- Zaakceptuj ofertę i ciesz się pieniędzmi nawet w ciągu 7 dni roboczych.
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Ile kosztuje osuszanie ścian po zalaniu?
Ostateczny koszt jest zależny od kilku czynników – skali zalania, metody usuwania wilgoci oraz powierzchni do osuszenia. Koszt powinien zamknąć się w przedziale 1000-8000 złotych.
Jak długo trwa osuszanie domu po zalaniu?
Pełne osuszanie domu po zalaniu może trwać 1-3 tygodnie.
Czy osuszacz można zostawić włączony na noc?
Tak, osuszacz można zostawiać na noc i jest to nawet wskazane dla szybszego zakończenia procesu. Trzeba jednak przypilnować, żeby długotrwała praca nie doprowadziła do przepełnienia zbiornika na wodę.


Miłosz Marek
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy się
Poprzedni artykuł
Nieumyślne uszkodzenie mienia – co zrobić, jakie są konsekwencje?

Następny artykuł
Wycena szkody po pożarze – jak przebiega i co warto wiedzieć?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii17.08.2022
16 min
Zalanie mieszkania – kiedy przysługuje odszkodowanie i jak je uzyskać?
Zalanie mieszkania może być spowodowane przez różne podmioty. Wyjaśniamy, od kogo i jak uzyskać odszkodowanie za taką szkodę oraz omawiamy osuszanie....
Nieruchomości
29.07.2024
9 min
Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie
Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....
Nieruchomości
14.02.2025
11 min
Woda w piwnicy po opadach – co robić? Przyczyny, rozwiązania, odszkodowanie
Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemem wody w piwnicy po opadach. Sprawdź, kiedy otrzymasz odszkodowanie....
Nieruchomości
Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości
Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.
Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia
Dopłacamy w 7 dni roboczych od dopełnienia formalności
Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł
Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line