/

Nieruchomości
Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie

Miłosz Marek

Miłosz Marek

29.07.2024

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry zdarza się częściej, niż można się tego spodziewać. Warto wiedzieć, jak postępować w takich sytuacjach. Przeczytaj artykuł, żeby dowiedzieć się, kto i w jakich sytuacjach wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu, czego dopilnować tuż po zdarzeniu i jak uzyskać dopłatę w do wypłaty od ubezpieczyciela.

Zalanie mieszkanie przez sąsiada z góry – co zrobić w pierwszej kolejności – schemat działania krok po kroku

Jeśli w mieszkaniu pojawią się pierwsze oznaki zalania, wówczas jego właściciel otrzymuje jasny sygnał, że nie ma ani chwili do stracenia i musi działać szybko.

Warto wiedzieć, o jakich rzeczach należy pamiętać i wykonać w pierwszej kolejności, aby poradzić sobie z problemem sprawnie. Jednocześnie ich realizacja pomoże w otrzymaniu wysokiego odszkodowania za poniesione straty.

Co robić w przypadku zalania mieszkania?

  1. Zmniejsz ryzyko powiększenia szkód – bezwzględnie zacznij od jak najszybszego zatrzymania napływającej wody: ustal źródło wycieku, przyczynę zalania i jak najszybciej skontaktuj się z sąsiadem. Jeśli to będzie niemożliwe, optymalnym działaniem będzie zamknięcie zaworu doprowadzającego wodę, choć w niektórych przypadkach nawet takie działanie może nie wystarczyć.
  2. Zgłoś awarię zarządcy budynku – poinformuj administratora lub zarządcę budynku o zaistniałej sytuacji. W wielu przypadkach doświadczenie pracownika administracji czy przedstawiciela spółdzielni mieszkaniowej może okazać się bezcenne w momencie, kiedy nie można uzyskać pomocy od sąsiada na etapie identyfikacji przyczyny zalania.
  3. Dokumentuj szkody – wszystkie zdjęcia i filmy posłużą jako dowody, które zostaną złożone w celu uzyskania odszkodowania. Ważne, by poza skutkami awarii, w miarę możliwości na zdjęciach znalazła się również przyczyna zalania.
  4. Zabezpiecz ruchome elementy mieszkania – upewnij się, że wszystkie rzeczy w mieszkaniu nie są narażone na dalsze konsekwencje zalania.
  5. Przygotuj protokół zalania mieszkania – sporządzenie dokumentu potwierdzającego zalanie mieszkania będzie kluczowe dla firmy ubezpieczeniowej sąsiada. Jeśli przedstawisz protokół, w którym wymienisz przyczyny zalania, wskażesz sprawcę, adres zalanego mieszkania, imię i nazwisko właściciela mieszkania, skalę skutków zalania, a wszystko potwierdzą odręczne podpisy administratora budynku, poszkodowanego, ewentualnie i sprawcy, wówczas sprawa wypłaty odszkodowania powinna być krótka i jednoznaczna.
  6. Złóż wniosek o odszkodowanie – ubezpieczyciel sam nie wykona pierwszego kroku i samoistnie nie wypłaci odszkodowania. Konieczne jest przystąpienie do procesu likwidacji szkody i zgłoszenie zalania. Można zrobić to bez wychodzenia z domu – poprzez formularz na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca ma wykupioną polisę.
  7. Czekaj na wizytę rzeczoznawcy – w większości przypadków ubezpieczyciel wyśle swojego przedstawiciela na miejsce, aby oszacować wielkość strat.

Dopiero po przejściu tych wszystkich kroków można przejść do naprawienia szkody. Po dokonaniu oględzin ubezpieczyciel może właściwie określić kwotę należnego odszkodowania, dlatego naprawa na wcześniejszym etapie może sprawić, że wypłacone odszkodowanie będzie niższe. Oczywiście zasada nie dotyczy powstrzymania skutków za

Zalanie mieszkanie przez sąsiada z góry jak postępować

Kto ponosi odpowiedzialność za zalanie mieszkania?

Jeśli widzisz zalany sufit, nie w każdym przypadku musi oznaczać to, że winnym powstania szkody jest sąsiad mieszkający na wyższej kondygnacji.

Owszem, w wielu przypadkach to on ponosi za nie odpowiedzialność, kiedy dojdzie np. do awarii pralki czy zmywarki, kiedy pęknie wężyk odprowadzający wodę albo rura w jego mieszkaniu.

Zdarzają się sytuacje, w których do zalania mieszkania dochodzi z winy spółdzielni mieszkaniowej np. ze względu na awarię rury w pionie mieszkaniowym. Wówczas za usunięcie usterki, a także pokrycie kosztów powstałych strat odpowiada zarządca nieruchomości.

Warunki uzyskania odszkodowania za zalanie mieszkania przez sąsiada z góry

Jeśli jesteś w stanie udowodnić, że za zalanie odpowiada sąsiad, wówczas poszkodowanemu należy się wypłata odszkodowania niezależnie od tego, czy właściciel mieszkania na wyższej kondygnacji był ubezpieczony.

Kodeks Cywilny, art. 433. [Wyrzucenie, wylanie, spadnięcie]

Za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z pomieszczenia jest odpowiedzialny ten, kto pomieszczenie zajmuje, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą zajmujący pomieszczenie nie ponosi odpowiedzialności i której działaniu nie mógł zapobiec.

Do pokrycia kosztów naprawy nie jest w tym przypadku konieczne ubezpieczenie mieszkania. Potrzebna będzie polisa OC w życiu prywatnym.

Aby otrzymać odszkodowanie za zalanie mieszkania przez sąsiada, musisz wiedzieć, do jakiej firmy ubezpieczeniowej musisz się udać. Przy spisywaniu protokołu zalania mieszkania porozmawiaj z właścicielem drugiego mieszkania i poproś o numer polisy oraz informację, w której firmie wykupiono polisę.

Jeśli sąsiad jest winny zalania mieszkania, a nie posiada ubezpieczenia, nie oznacza to, że zwalnia go to z odpowiedzialności. W przypadku braku stosownej polisy musi pokryć wyrządzone szkody z własnej kieszeni.

Proces dochodzenia roszczeń po zalaniu mieszkania przez sąsiada mieszkającego piętro wyżej

W celu uzyskania należnego odszkodowania musisz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej. Im szybciej to zrobisz, tym prędzej otrzymasz wypłatę odszkodowania na swoje konto, dlatego nie warto zwlekać z decyzją.

Jakie informacje musisz podać podczas zgłoszenia szkody zalania mieszkania:

  • adres zalanego mieszkania oraz dane kontaktowe jego właściciela,
  • przyczyny zalania mieszkania, okoliczności powstania szkody,
  • wielkość szkód: powstałe plamy na ścianach, jakie sprzęty zostały uszkodzone (model, marka),
  • dane osobowe ubezpieczonego: imię, nazwisko, numer polisy, ew. numer telefonu i adres e-mail,
  • data zalania mieszkania,
  • dogodna forma kontaktu.

Firma ubezpieczeniowa ma 30 dni na rozpatrzenie zgłoszenia łącznie z przelaniem pieniędzy na konto poszkodowanego w momencie, gdy nie znajdzie przeciwwskazań do odrzucenia wniosku. Jeśli zgłaszający zalane mieszkanie nie otrzyma odpowiedzi w tym terminie, wówczas uznaje się, że sprawę rozstrzygnięto na jego korzyść, a od terminu upłynięcia odpowiedzi dodatkowo naliczane są odsetki za zwłokę w wypłacie odszkodowanie.

Jak uzyskać najwyższe odszkodowanie po zalaniu mieszkania przez sąsiada?

Niestety, sprawy zalanych mieszkań w większości przypadków kończą się wypłatą zbyt niskich odszkodowań. Według Helpfind do zaniżeń dochodzi nawet w 96% wszystkich spraw.

Powodem są zaniżenia znajdujące się w kosztorysach. Firmy potrafią pominąć niektóre usterki, wpisać nierynkowe ceny za roboczogodziny fachowców, którzy mają usunąć szkody czy też podają zbyt niskie ceny materiałów służących do naprawy. To tylko wybrane przykłady.

Pierwsza wypłata od ubezpieczyciela w danej sprawie to tzw. bezsporna kwota odszkodowania, do której poszkodowany ma prawo bez zwracania się na drogę sądową ani niewymagająca podpisania ugody.

Jeśli zgłaszający szkodę wykaże, że w kosztorysie znalazły się zaniżenia, ubezpieczyciel powinien przelać kolejne pieniądze. Proces można przeprowadzić samodzielnie, jednak bez specjalistycznej wiedzy taka kalkulacja może zostać szybko odrzucona przez towarzystwo.

Praktyczniejszym i szybszym sposobem jest przekazanie swojej sprawy do Helpfind, lidera na rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce. Specjaliści bezpłatnie przeanalizują dokumenty, na podstawie których wypłacono pieniądze, a następnie potwierdzą, czy doszło do zaniżenia. Jeśli tak, zaproponują także kwotę, jaką mogę przelać na konto w ciągu 14 dni roboczych za możliwość zajęcia się sprawą.

Jak to możliwe? Dzięki umowie cesji wierzytelności. Helpfind w ten sposób kupuje możliwość poprowadzenia sprawy i uzyskania odszkodowania. Cała odpowiedzialność procesowa przechodzi na stronę firmy, a poszkodowany podczas zalania mieszkania ma już zagwarantowane pieniądze. Wynik rozprawy w żaden sposób nie zmieni jego sytuacji, a tym bardziej nie zmieni kwoty wypłaconej dopłaty.

Najczęściej zadawanie pytania

Jakie są najczęstsze przyczyny zalania mieszkania przez sąsiada?

Z zalaniem mieszkania najczęściej trzeba radzić sobie po pęknięciu rur w ścianach oraz awariach sprzętu AGD – takiego jak pralka czy zmywarka. Problemem potrafią być także zapchana kanalizacja oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia podczas gwałtownych deszczów.

Gdzie zgłosić, że sąsiad mnie zalewa?

W pierwszej kolejności porozmawiaj z sąsiadem. Dalej, poinformuj spółdzielnię mieszkaniową lub zarządcę budynku. Na samym końcu zgłoś się do ubezpieczyciela, który wypłaci odszkodowanie za powstałą szkodę.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Odszkodowanie za skutki gradobicia dla nieruchomości

06.09.2024

7 min

Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?

Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....

Nieruchomości

Zalałem mieszkanie sąsiada nie mam ubezpieczenia – co robić

31.07.2024

8 min

Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?

Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....

Nieruchomości

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry

29.07.2024

9 min

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie

Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line