/

Nieruchomości
Zalanie piwnicy wodami gruntowymi. Co robić i jak otrzymać dopłatę?

Zalanie piwnicy wodami gruntowymi. Co robić i jak otrzymać dopłatę?

Miłosz Marek

Miłosz Marek

12.03.2025

Udziel odpowiedzi na pytania

Uzyskaj dodatkowe pieniądze na remont

logo google

4,4/1950 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Zalanie piwnicy wodami gruntowymi to problem, z którym wielu właścicieli domów zmaga się szczególnie wiosną i jesienią. Warto wiedzieć, jakie działania skutecznie zapobiegną problemom, a także co robić, jeśli dojdzie do zalania. Sprawdź również, jak ubiegać się o dopłatę do odszkodowania.

Najczęstsze przyczyny zalania piwnicy wodami gruntowymi

Jednym z najczęstszych powodów zalana piwnicy jest podniesienie się poziomu wód gruntowych. Właściciele domów jednorodzinnych muszą radzić sobie z tym problemem szczególnie w okresie występowania intensywnych opadów deszczów, wiosennych roztopów śniegu oraz podczas powodzi.

Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami występowania takich sytuacji, dzięki czemu, będziesz wiedzieć, na co musisz się przygotować.

Co prowadzi do zalania piwnicy przez wody gruntowe:

  • Niewłaściwa hydroizolacja lub jej brak – jeśli fundamenty budynku nie zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wodami gruntowymi, albo zostanie to zrobione w niewłaściwy sposób lub na zbyt małej powierzchni ścian, wówczas ryzyko zalania znacznie się zwiększy.
  • Brak izolacji poziomej – niewłaściwe zabezpieczenie przed podciąganiem wilgoci z gruntu będzie sprzyjać podsiąkaniu kapilarnemu.
  • Zaniedbania systemu drenażu – nawet posiadanie całej instalacji wokół budynku może nie wystarczyć, jeśli nie będzie ona regularnie konserwowana, sprawdzana i przygotowana na moment, w którym będzie najbardziej potrzebna.
  • Błędy na etapie projektowania budynku – już na etapie planowania należy sprawdzić, jaki poziom wód gruntowych utrzymuje się w miejscu planowanych fundamentów. To pozwoli dobrać materiały budowane i stworzyć odpowiedni system, który będzie zapobiegał zalaniom.
  • Niedostosowanie infrastruktury wokół budynku do ukształtowania terenu – jeśli dom został zbudowany na terenie bez spadów, a konstrukcja budynku nie jest przygotowana do odpowiedniego odprowadzania deszczu, wówczas ryzyko problemów z wodami gruntowymi znacznie wzrasta.

Wiesz już, co może doprowadzić do problemów z wodami gruntowymi przedostającymi się do piwnicy. Kolejnym krokiem jest uświadomienie sobie, w jaki sposób woda może wedrzeć się do nieruchomości.

W jaki sposób wody gruntowe mogą doprowadzić do zalania piwnicy

Jeśli mówimy o zalaniu piwnicy przez wody gruntowe nie mamy na myśli szkód wywołanych przez wody gwałtownie wdzierającej się przez okna. To stopniowy proces, który może być niezauważalny na pierwszy rzut oka. Powiedzenie "kropla drąży skałę" w tym przypadku może być bardzo celne i bolesne.

W jaki sposób woda gruntowa może dostać się do piwnicy:

  • Przesiąkanie wody przez fundamenty – brak odpowiedniego zabezpieczenia fundamentów sprawi, że podnosząca się woda gruntowa będzie przenikać przez ściany i posadzkę i finalnie dostanie się do środka.
  • Niewydolność drenażu – zbyt duża ilość wody może negatywnie wpłynąć na pracę systemu drenażowego, który przez to może nie spełnić swojej roli, co może doprowadzić do zalania piwnicy. Podobnie będzie w przypadkach, gdy funkcjonowanie systemu będzie ograniczone np. przez usterki czy niedrożność.
  • Nieszczelności wokół rur i przepustów – właściciele nieruchomości powinni uważać i bacznie obserwować, co dzieje się wokół miejsc w ścianach fundamentów, gdzie biegną rury kanalizacyjne i wodne. To miejsca, w których woda może dostać się z większą łatwością.
  • Wypór hydrostatyczny – wysoki poziom wód gruntowych może doprowadzić do momentu, w którym dojdzie do takiego wyporu, że zacznie podnosić podłogę piwnicy lub doprowadzi do pęknięcia. Wówczas koszty naprawy po zalaniu będą bardzo wysokie.
  • Podsiąkanie kapilarne – długotrwałe oddziaływanie wody na materiały budowlane może doprowadzić do przenikania wody, prowadząc do zawilgocenia ścian i podłogi. W takich przypadkach trudno ocenić nawet występowanie przecieków.

Skutki zalania piwnicy wodami gruntowymi

Woda w piwnicy mimo braku uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu będzie jasnym sygnałem, że problemem są wody gruntowe. W takich przypadkach woda najczęściej nie leje się strumieniami, ale to nie powinno uśpić czujności właścicieli. Zlekceważenie sytuacji może doprowadzić do poważnych i kosztownych konsekwencji.

Czym może skutkować zalanie piwnicy wodami gruntowymi:

  • Uszkodzenia rzeczy znajdujących się w piwnicy – książki, dokumenty, ubrania i inne rzeczy przechowywane w piwnicy w wyniku zalania mogą zostać zniszczone i nie nadawać się do ponownego użytku.
  • Rozwój grzybów i pleśni – wilgotne środowisko będzie idealne dla rozwoju pleśni i grzybów. Mikroorganizmy nie tylko wpłyną na estetykę, ale mogą pokrzyżować prace remontowe do tego stopnia, że będzie trzeba wykonywać je ponownie.
  • Korozja materiałów budowlanych – woda przedostające się przez mikrouszkodzenia może prowadzić do stopniowego niszczenia ścian czy fundamentów. Takie działanie znacząco osłabia trwałość budynku i może być przyczyną poważniejszych uszkodzeń.
  • Uszkodzenia konstrukcji budynku – w najczarniejszym scenariuszu problem wody w piwnicy dotyka także ściany nośne lub istotne elementy konstrukcji, na których opiera się cały dom. Na szczęście takie przypadki zdarzają się rzadko, ale pokazują, że nie wolno lekceważyć żadnej sytuacji, bo konsekwencje mogą być opłakane!

Zalewanie piwnicy wodami gruntowymi – jak wygląda proces usuwania wody?

Najważniejszą przy osuszaniu mieszkania po zalaniu jest szybkie działanie. Jeśli w piwnicy pojawi się woda, trzeba zrobić wszystko, żeby jak najszybciej znaleźć źródło problemu i zlikwidować je.

W następnej kolejności zadbaj o minimalizację strat – usuń wodę ręcznie lub przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Cały proces skrupulatnie dokumentuj, żeby mieć podstawy do ubiegania się o odszkodowanie od ubezpieczyciela.

W dalszej kolejności zadbaj o odpowiednia cyrkulację powietrza, wywietrzenie piwnicy po zalaniu, a w niektórych przypadkach także o dezynfekcję. Takie działanie będzie zapobiegnie rozwojowi grzybów i pleśni.

Jak zapobiegać zalaniom piwnicy wodami gruntowymi?

Problem zalewania piwnicy wodami gruntowymi pomoże rozwiązać działanie na etapie projektowania budynku. Po pierwsze może wykluczyć działanie w miejscach ze szczególnie wysokim poziomem wód gruntowych i nieodpowiednim nachyleniem terenu.

Jeśli nie będzie to możliwe, wówczas warto od razu zaplanować rozwiązania dotyczące systemu drenażowego, systemów odwadniających czy nawet wykopanie rowów odwadniających.

W większości przypadków wystarczy odpowiednia hydroizolacja fundamentów, żeby rozwiązać problem zalewania piwnicy. Właściwe wykonanie izolacji poziomej i pionowej będzie kluczowe w walce z przesiąkaniem wody do budynku.

Czy warto skorzystać z pomocy specjalistów w usunięciu wody z piwnicy?

Warto rozważyć współpracę z profesjonalistami po zalaniu piwnicy. W takim przypadku naturalne wysychanie budynku może nie wystarczyć. Usunięcie wody może wydawać się prostym zadaniem, ale warto pamiętać, że kluczową czynnością do wykonania po zalaniu będzie osuszenie piwnicy.

Szybkie wypompowanie wody, a następnie dokładne osuszenie piwnicy będzie kluczem do pozbycia się zarówno występującego problemu, jak i poważnych konsekwencji w przyszłości.

Pominięcie tego procesu lub niewłaściwe działania w jego trakcie mogą doprowadzić do zagnieżdżenia się pleśni i grzybów. Te mogą zniweczyć całą pracę podczas remontu, a w skrajnych przypadkach także wspierać występowanie chorób czy doprowadzić do poważnego naruszenia konstrukcji budynku. Współpraca ze specjalistami to także gwarancji użycia profesjonalnego sprzętu do osuszania – pomp, osuszaczy czy kondensatorów.

Jeśli posiadasz odpowiednią polisę, niezależnie od wybranej metody osuszania, możesz ubiegać się o pokrycie kosztów przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania za zalanie piwnicy?

Jeśli posiadasz odpowiednią polisę ubezpieczeniową, możesz ubiegać się o odszkodowanie w przypadku zalanej piwnicy. Towarzystwo powinno zwrócić Ci koszt zarówno usunięcia szkody, jak i doprowadzenia piwnicy do stanu sprzed zdarzenia.

Jeśli wypłacone pieniądze nie pokryły tych kosztów, odszkodowanie mogło zostać zaniżone. W takiej sytuacji możesz zgłosić się po dopłatę do odszkodowania. Co kryje się pod tym terminem? Helpfind, lider rynku dopłat do odszkodowań online w Polsce, bezpłatnie przeanalizuje dokumenty Twojej sprawy, a następnie wskaże, czy możliwe jest ubieganie się o dodatkowe środki od ubezpieczyciela.

Jeśli to będzie możliwe, wówczas zaproponujemy Ci kwotę, za którą odkupimy możliwość dalszego zajęcia się sprawą. Na mocy cesji wierzytelności przejmiemy odpowiedzialność procesową i zajmiemy się sprawą bezpośrednio. W tym czasie poszkodowany nie będzie się już niczym przejmować, bo otrzyma środki w ciągu 7 dni roboczych od dopełnienia wszystkich formalności.

Jak otrzymać dopłatę do odszkodowania za zalanie piwnicy z Helpfind:

  1. Wypełnij formularz na naszej stronie.
  2. Prześlij dokumenty otrzymane od firmy ubezpieczeniowej do bezpłatnego sprawdzenia.
  3. Poczekaj na kontakt ze strony Helpfind i wyniki analizy.
  4. Zaakceptuj ofertę i ciesz się pieniędzmi nawet w ciągu 7 dni roboczych od podpisania dokumentów i dostarczenia ich do firmy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Skąd wiadomo, że to wody gruntowe zalewają piwnicę?

Sygnałami, że to akurat wody gruntowe są winne zalania piwnicy będą: pojawianie się mokrych plam czy kałuż po długich opadach, brak awarii instalacji wodno-kanalizacyjnej czy sezonowe powtarzanie się problemu wiosną lub jesienią.

Jakie są główne przyczyny zalania piwnicy wodami gruntowymi?

Do głównych przyczyn zalania piwnic przez wody gruntowe zaliczamy błędy w wykonaniu warstwy hydroizolacyjnej, źle działający drenaż czy błędy już na etapie projektowania budynku.

Co robić, jeśli piwnica już jest zalana?

Po zalaniu piwnicy usuń wodę, zidentyfikuj i zlikwiduj źródło wycieku. Następnie przejdź do osuszenia pomieszczenia i przygotuj dokumentację dla firmy ubezpieczeniowej. Dopiero po wyraźnym sygnale od firmy zajmij się naprawą uszkodzeń.

Czy ubezpieczenie pokryje zalanie piwnicy wodami gruntowymi?

Niekażde ubezpieczenie pokryje straty i koszty naprawy. Odpowiedź na to pytanie kryje się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) przedstawionych podczas podpisywania umowy z firmą ubezpieczeniowa.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
zalana piwnica

28.11.2023

12 min

Zalana piwnica – ile można dostać odszkodowania?

Twoja piwnica została zalana? Dowiedz się, od kogo możesz dostać odszkodowanie w związku z taką sytuacją....

Nieruchomości

woda w piwnicy po opadach

14.02.2025

11 min

Woda w piwnicy po opadach – co robić? Przyczyny, rozwiązania, odszkodowanie

Dowiedz się, jak poradzić sobie z problemem wody w piwnicy po opadach. Sprawdź, kiedy otrzymasz odszkodowanie....

Nieruchomości

zalanie mieszkania

17.08.2022

16 min

Zalanie mieszkania – kiedy przysługuje odszkodowanie i jak je uzyskać?

Zalanie mieszkania może być spowodowane przez różne podmioty. Wyjaśniamy, od kogo i jak uzyskać odszkodowanie za taką szkodę oraz omawiamy osuszanie....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy w 7 dni roboczych od dopełnienia formalności

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line