/

Nieruchomości
Zgłoszenie zalania mieszkania Allianz - jak otrzymać wysokie odszkodowanie?

Zgłoszenie zalania mieszkania Allianz - jak otrzymać wysokie odszkodowanie?

Miłosz Marek

Miłosz Marek

18.07.2024

Uzyskaj dopłatę za szkodę na nieruchomości

logo google

4,4/1459 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Zgłoszenie szkody zalania mieszkania w Allianz nie jest trudnym procesem. Wystarczy przygotować dokumenty i postępować krok po kroku według prostej instrukcji. Przeczytaj, jak wygląda proces zgłoszenia zalania i w jaki sposób otrzymać wysokie odszkodowanie.

W jaki sposób zgłosić zalanie mieszkania do Allianz?

Allianz umożliwia zgłoszenie zalania mieszkania na kilka sposobów:

  • bezpośrednio poprzez formularz na stronie www,
  • przez serwis Mój Allianz,
  • wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: [email protected],
  • telefonicznie pod numerem +48 224 224 224,
  • listownie, wysyłając zgłoszenie na adres TUiR Allianz Polska S.A.

Najprostszym sposobem na zgłoszenie zalania mieszkania w Allianz jest wypełnienie formularza na stronie internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak firma pozostawia sporą dowolność w tym zakresie.

Proces zgłoszenia szkody zalania mieszkania poprzez formularz na stronie Allianz krok po kroku

  1. Wybierz rodzaj zgłaszanej szkody.
  2. Podaj, czy uszkodzeniu uległa nieruchomość, ruchomość, czy obie jednocześnie. Zaznacz, czy uszkodzeniu uległo także mienie innej osoby.
  3. Opisz przyczyny zalania mieszkania, okoliczności powstania szkody, wielkość szkód i dokładnie wypisz (model, marka), jakie sprzęty zostały uszkodzone.
  4. Wskaż datę zalania mieszkania.
  5. Podaj dane osobowe ubezpieczonego: imię, nazwisko, numer polisy mieszkaniowej w Allianz, numer telefonu i adres e-mail.
  6. Wskaż dogodną formę kontaktu: mailowy lub telefoniczny.
  7. Wyraź zgodę na elektroniczne przesyłanie dokumentów, a następnie potwierdź swoje zgłoszenie.
zgłoszenie szkody zalania allianz

Po takim zgłoszeniu szkody klient Allianz otrzymuje osobisty link do Asystenta Szkody. Tam zostanie poinformowany, jak wykonać zdjęcia zalania oraz jakie dokumenty będzie potrzebował ubezpieczyciel, żeby odpowiednio wycenić szkodę i podać konkretną kwotę, która trafi na konto poszkodowanego.

Zgłoszenie szkody zalania w Allianz – wzór dokumentu z omówieniem

Na swojej stronie internetowej Allianz przygotowało tradycyjny wniosek do wypełnienia w przypadku zgłoszenia szkody w mieszkaniu lub domu niezależnie od przyczyny, więc nadaje się również po zalaniu mieszkania.

Wypełniony wniosek można przesłać na adres mailowy ubezpieczyciela lub listem do głównej siedziby firmy.

Poszczególne sekcje do wypełnienia to:

  1. Kto został poszkodowany? – imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, telefon, e-mail, informacje o prawach poszkodowanego do mieszkania/domu, jeśli nie jest jego właścicielem.
  2. Kto jest sprawcą szkody? – imię i nazwisko lub nazwa sprawcy (np. sąsiad, firma remontowa), adres zamieszkania lub siedziba, telefon, e-mail.
  3. Kiedy i gdzie doszło do zdarzenia? – data, godzina, miejsce.
  4. Co się wydarzyło? – jak najdokładniejszy opis zdarzenia ze wskazaniem, jak sprawca dokonał szkody, czy poszkodowane zostały inne osoby, czy winne szkodzie były warunki atmosferyczne.
  5. Uszkodzone lub utracone mienie – lista uszkodzonych lub utraconych ruchomości domowych – podanie rodzaju/typu/marki, liczby, daty zakupu i wartości według poszkodowanego (na dzień nastąpienia szkody).
  6. Kogo powiadomiono o powstaniu szkody? – zaznaczenie w formularzu, czy sprawę zgłoszono na policję, do prokuratury, straży pożarnej, administracji budynku lub innej instytucji.
  7. Odszkodowanie – informacje o polisie, wcześniejszych odszkodowaniach, numer rachunku bankowego, na które mają zostać przekazane pieniądze z odszkodowania i dane właściciela konta, jeśli nie jest to poszkodowany.
  8. Załączniki – lista dokumentów dołączonych do zgłoszenia.
  9. Postanowienia końcowe – data przygotowania zgłoszenia oraz czytelny podpis.

Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody zalania mieszkania w Allianz?

Jeśli zgłaszasz zalanie mieszkania z własnej polisy, potrzebne będzie zebranie niezbędnych informacji aniżeli dokumentów. Na stronie Allianz możemy przeczytać, że potrzebne będą przede wszystkim zdjęcia uszkodzonego mienia, szkic zalanych pomieszczeń z wymiarami, rozmiary zacieków, informacje o materiałach użytych do wykończeń oraz informacje o numerze konta bankowego, na które chcesz otrzymać przelew od firmy.

Więcej formalności będzie trzeba załatwić w przypadku zgłaszania zalania przez osoby trzecie, gdzie likwidacja szkody odbywa się z OC sprawcy.

Wówczas potrzebne będą: dokument, który potwierdzi odpowiedzialność za szkodę (np. potwierdzenie przez sprawcę, administratora), dokument, który potwierdzi własność lub prawo do odbioru odszkodowania (akt notarialny, rachunek za prąd itp.) oraz rzeczy wymagane także przy zgłaszaniu zalania z własnej polisy mieszkaniowej – numer rachunku bankowego, zdjęcia szkody, szkic i wymiary pomieszczeń, a także wielkość zacieków i rodzaj materiałów, którym wykończono wnętrze.

W obu przypadkach Allianz zastrzega możliwość poproszenia o inne, dodatkowe dokumenty, jeśli będą one potrzebne do likwidacji szkody.

Ile jest czasu na zgłoszenie zalania mieszkania w Allianz?

W zależności od indywidualnych zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczenia, poszkodowany ma 3-7 dni na zgłoszenie zalania od wystąpienia zdarzenia.

Właściciel mieszkania musi ściśle pilnować terminów, bo firma ubezpieczeniowa nie zawaha się nawet przez moment, żeby odmówić wypłaty odszkodowania.

Kiedy otrzymam odszkodowanie za zalanie mieszkania od Allianz?

Allianz, tak jak każdy inny ubezpieczyciel, ma 30 dni na wypłatę bezspornej części świadczenia. Czas liczony jest od daty zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela.

Za bezsporną kwotę odszkodowania uznajemy pieniądze, które towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci bez konieczności kierowania sprawy do sądu czy podpisywania ugody. To ważne tym bardziej, że jeśli poszkodowany przystanie na ugodę, wówczas bezpowrotnie straci możliwość ubiegania się o dopłatę.

Warto pamiętać, że samo posiadanie polisy ubezpieczeniowej może nie wystarczyć do otrzymania odszkodowania. Warto prześledzić ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdzić potencjalne wykluczenia.

Czy wypłacone odszkodowanie za zalanie mieszkania może być zaniżone?

Niestety, stosowanie zaniżeń w wypłaconych odszkodowaniach to dość powszechny proceder w działaniach firm ubezpieczeniowych. W interesie zakładu nie jest wypłata jak największej kwoty.

Możliwe powody zaniżonego odszkodowania:

  • nieadekwatne stawki za roboczogodziny fachowców,
  • nieuwzględnienie prac koniecznych do wykonania,
  • przedstawienie w kosztorysie materiałów gorszej jakości.

Jeśli wypłata otrzymana od ubezpieczyciela na pokryła kosztów likwidacji szkody, albo zastanawiasz się, czy przelana kwota jest adekwatna, zgłoś się do Helpfind. Lider branży odszkodowań online w Polsce i jego zespół specjalistów bezpłatnie sprawdzi, czy otrzymany kosztorys zawiera zaniżenia.  

Jak otrzymać wysoką dopłatę do odszkodowania za zalanie mieszkania od Allianz?

Najprostszy sposób na otrzymanie dopłaty do odszkodowania za zalanie mieszkania to zgłoszenie się do Helpfind.

Firma potrzebuje następujących dokumentów, aby zająć się Twoją sprawą:

  • decyzja towarzystwa ubezpieczeniowego o przyznaniu odszkodowania,
  • polisa ubezpieczeniowa mieszkania,
  • kosztorys prac naprawczych.

Jeśli w kosztorysie występują zaniżenia, poszkodowany ma pełne prawo domagać się dopłaty do otrzymanej już kwoty.

Może zająć się sprawą samodzielnie, ale bez specjalistycznej wiedzy, jego zmaganie się w ubezpieczycielem jest skazane na niepowodzenie. Może też skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów z Helpfind, którzy zagwarantują kompleksowe zajęcie się sprawą i brak dodatkowych kosztów. Analiza otrzymanej decyzji oraz kosztorysu jest darmowa, a firma gotowa jest wypłacić pieniądze od ręki.

Po przejściu pozytywnej weryfikacji przez firmę, otrzymasz propozycję dopłaty. Taka kwota trafi na Twoje konto w ciągu kilku dni roboczych. Następnie, po podpisaniu umowy z Helpfind, firma przejmie odpowiedzialność procesową i zajmie się sprawą, walcząc o należne odszkodowanie. Na tym etapie będzie działać już bez Twojej obecności.

Najczęściej zadawane pytania

Co potrzebuje Allianz do rozliczenia zgłoszonej szkody?

Przede wszystkim zdjęcia szkody oraz numer polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel poprosi o wszystkie wymagane dokumenty po zgłoszeniu szkody. Warto zadbać o sporządzenie protokołu szkód już w pierwszych chwilach po zdarzeniu – może być bardzo przydatny do zgłoszenia.

Kiedy zgłosić szkodę zalania mieszkania do Allianz?

Poszkodowany ma najczęściej 3-7 dni na zgłoszenie szkody. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie z tytułu polisy mieszkaniowej, nie możesz czekać w nieskończoność.

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za zalane mieszkanie?

W skrajnych przypadkach może dojść do takiej sytuacji w sytuacji, gdy osoba ubezpieczona nie przeprowadziła prawidłowej kontroli okresowej budynku.

Czy polisa mieszkaniowa chroni przed skutkami zalania sąsiada?

Zalanie mieszkania sąsiadowi najczęściej nie jest elementem, które obejmuje polisa mieszkaniowa. Odszkodowanie dla poszkodowanego w wyniku zalania cudzego mieszkania zagwarantuje polisa OC w życiu prywatnym.

Sąsiad zalał moje mieszkanie. Kto wypłaci odszkodowanie?

Poszkodowany powinien ubiegać się o odszkodowanie z polisy sprawcy, o ile ten miał wykupione ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Odszkodowanie za skutki gradobicia dla nieruchomości

06.09.2024

7 min

Odszkodowanie za gradobicie na nieruchomości. Kto może je otrzymać?

Gradobicie spowodowało szkody na Twojej nieruchomości. Sprawdź, czy wypłacono Ci odpowiednią kwotę lub zgłoś się po dopłatę....

Nieruchomości

Zalałem mieszkanie sąsiada nie mam ubezpieczenia – co robić

31.07.2024

8 min

Zalałem mieszkanie sąsiada, nie mam ubezpieczenia – co robić?

Brak ubezpieczenia od zalania mieszkania może słono kosztować. Jest jeszcze szansa, że zapłata za powstałe szkody nie będzie konieczna....

Nieruchomości

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry

29.07.2024

9 min

Zalanie mieszkania przez sąsiada z góry – co robić, jak otrzymać odszkodowanie

Sąsiad zalał Ci mieszkanie? Sprawdź, co musisz wykonać po kolei, żeby otrzymać odszkodowanie, a na dalszym etapie także dopłatę....

Nieruchomości

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania za szkodę na nieruchomości

Przeanalizujemy Twój kosztorys budowlany i sprawdzimy, czy należy Ci się dopłata.

Aż 96% kosztorysów ma zaniżenia

Dopłacamy nawet w 72 h w dni robocze

Średnia wartość zaniżenia to prawie 7 tysięcy zł

Szkody na nieruchomości przedawniają się po upływie 3 lat

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line