/

Finanse
Sprawdzenie umowy kredytowej – co może zyskać kredytobiorca?

Sprawdzenie umowy kredytowej – co może zyskać kredytobiorca?

Miłosz Marek

Miłosz Marek

14.05.2024

Czy znasz pojęcie sankcji kredytu darmowego? Twoja umowa kredytowa może zawierać błędy. Co za tym idzie, możesz ubiegać się nawet o możliwość spłaty wyłącznie kapitału początkowego kredytu – bez odsetek i dodatkowych kosztów. Przeczytaj o najczęstszych błędach w umowach kredytowych i dowiedz się, jak otrzymać bezpłatną analizę Twojej sprawy.

Sprawdzenie umowy kredytowej – czy w dokumencie mogą znajdować się błędy?

Samodzielna analiza umowy kredytowej jest bardzo trudna dla osoby, która na co dzień nie ma styczności z tematyką finansową. Dokumenty przygotowane przez banki są napisane skomplikowanym językiem do tego stopnia, że... instytucje finansowe same padają ofiarami własnych zapisów.

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, jeśli kredytobiorca znajdzie zapisy, które powodują celowe wprowadzenie w błąd bądź jawnie działają na niekorzyść, wówczas może ubiegać się o spłatę wyłącznie kapitału początkowego. To zagwarantuje mu wielkie oszczędności.

Ustawa o kredycie konsumenckim, Art. 45. kredyt. kons.

Zwrot kredytu bez odsetek w przypadku naruszenia warunków przed kredytodawcę W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 forma umowy o kredyt konsumencki ust. 1, art. 30 elementy umowy o kredyt konsumencki ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17, art 31–33, art. 33a należności w przypadku opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu i opłat za opóźnienie przekraczających maksymalne odsetki za opóźnienie i art 36a–36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Źródło: https://lexlege.pl/ustawa-o-kredycie-konsumenckim/art-45/

Warto mieć świadomość, jakie konkretne błędy prowadzą do tego by zastosowana została sankcja kredytu darmowego.

Analiza kredytowa – najczęściej występujące błędy w umowach kredytowych

Warto sprawdzić dokładnie, co znajduje się w treści umowy o kredyt, bo analiza może doprowadzić do obniżenia raty kredytu, co będzie prowadzić do sporych oszczędności.

Najczęstsze błędy w umowach kredytowych:

  • Przekroczenie maksymalnego poziomu pozaodsetkowych kosztów kredytu lub ich błędne obliczenie – za pozaodsetkowe koszty prowadzenia kredytu uznaje się składowe takie jak koszt prowadzenia rachunku, ubezpieczenie kredytu, prowizja i inne opłaty naliczane przez bank. Gdy będą zbyt wysokie, kredytobiorca ma prawo wnioskować o zastosowanie sankcji kredytu darmowego.
  • Źle obliczone i podane oprocentowanie kredytu – nawet mały błąd w obliczeniach wpłynie na nieprawidłowe podanie całkowitej kwoty kredytu.
  • Różnica między realną a umowną kwotą pożyczonych pieniędzy – nawet jeśli spór dotyczy niewielkiej kwoty, sankcję kredytu darmowego można orzec w momencie, kiedy na konto kredytobiorcy trafi mniejsza kwota kredytu, niż zapisano to w umowie.
  • Błędnie podane informacje lub całkowity ich brak – obowiązkiem banku jest podanie wszystkich kosztów spłacanych razem z ratą kredytu. Mowa o prowizji, ubezpieczeniu kredytu. Konieczne jest także podanie informacji o oprocentowaniu oraz dodatkowych dokumentach stanowiących nieodzowną część umowy, takich jak harmonogram spłaty.

Opinia eksperta

Mogłoby się wydawać, że banki mają tak przygotowane umowy kredytowe, że nie można ich podważyć. Tymczasem w treści umów kredytowych coraz częściej można znaleźć zapisy pozwalające na skorzystanie z sankcji kredytu darmowego. To ciągle nowe pojęcie. Polscy kredytobiorcy nie mają świadomości swoich praw. Zgłoś się do Helpfind po bezpłatną analizę umowy kredytowej i dowiedz się, ile możesz zyskać. Nasi klienci otrzymują średnio 4875 złotych.

Patrycja Szczepaniak, specjalistka ds. sankcji kredytu darmowego w Helpfind

Należy mieć świadomość, że banki bardzo niechętnie przyznają się do popełnionych błędów. Warunkiem zastosowania sankcji kredytu darmowego jest złożenie oświadczenia do banku, w którym zaciągnięto pożyczkę. Po otrzymaniu odmownej odpowiedzi jedynym sposobem na walkę o swoje prawa jest skierowanie sprawy do sądu. Ta będzie trwała wiele miesięcy, ale włożony trud powinien zostać zrekompensowany odszkodowaniem.

sprawdzenie umowy kredytowej najczęstsze błędy

Czy darmowa analiza umowy kredytowej jest możliwa?

Helpfind gwarantuje, że zespół specjalistów zajmie się analizą Twojej umowy kredytowej bezpłatnie.

Co więcej, jeśli znajdziemy w niej błędy, przedstawimy ofertę odkupu wierzytelności. Zawierając z nami umowę cesji, zagwarantujesz sobie wypłatę pieniędzy w ciągu 14 dni roboczych, zamiast czekania na werdykt w procesie sądowym, który może trwać nawet 2-3 lata.

Zapłacimy z góry za możliwość prowadzenia sporu z bankiem. Cała odpowiedzialność procesowa przechodzi na Helpfind. Podpisując z nami umowę, masz gwarancję otrzymania przedstawionej kwoty, a dalszy przebieg sprawy na to nie wpłynie.

korzyści wynikające z analizy umowy kredytu

Analiza umowy kredytu hipotecznego – na co może liczyć kredytobiorca?

Niestety dla kredytobiorców, sankcja kredytu darmowego obowiązuje wyłącznie w przypadku kredytu gotówkowego, którego kwota nie przekracza 255 550 zł.

Jeśli posiadasz kredyt hipoteczny, możesz złożyć wniosek o zastosowanie wakacji kredytowych. Pozwoli to na zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego na łącznie 4 miesiące w 2024 roku. Zapoznaj się ze szczegółami ustawowej propozycji. Potrzebna będzie sprawdzenie umowy kredytu hipotecznego, aby upewnić się, czy kredytobiorca spełnia warunki skorzystania z wakacji kredytowych.

Pamiętaj jednak, że zastosowanie tego rozwiązania nie sprawi, że unikniesz zapłaty rat. Będzie to wymagane, ale w późniejszym terminie. W tym czasie możesz nadpłacić kredyt hipoteczny lub poczekać na nowy, obligatoryjny termin.

Bezpłatne sprawdzenie umowy kredytu frankowego – zgłoś się do nas

Nie tylko posiadacze kredytu gotówkowego w złotówkach mogą liczyć na sporą ulgę dla portfela w momencie, kiedy analiza umowy kredytowej wykaże błędy.

Jeśli posiadasz kredyt frankowy, warto pomyśleć o wnikliwiej analizie.

analiza umowy kredytowej franki szwajcarskie

Orzecznictwo sądów oraz kolejne wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pokazują, że Frankowicze mają o co walczyć. Zdecydowana większość spraw kończy się po myśli kredytobiorców, którzy odzyskują nadpłacone odsetki i zawyżone koszty prowadzenia kredytu.

Podobnie, jak w przypadku kredytu w polskiej walucie, analiza umowy jest bezpłatna.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie umowy kredytowej?

Sprawdzenie umowy kredytu gotówkowego lub kredytu frankowego przez specjalistów Helpfind jest bezpłatne. Niczego nie ryzykujesz, a możesz otrzymać propozycję, która zapewni Ci kilka tysięcy złotych.

Czego mogą dotyczyć błędy w umowie kredytowej?

Błędy najczęściej dotyczą nieprawidłowo podanej całkowitej kwoty kredytu lub zapisów dotyczących obowiązków po stronie banku.

W mojej umowie kredytowej są błędy. Co mogę z tym zrobić?

Jeśli znajdziesz w swojej umowie rażące błędy, wówczas możesz wnioskować nawet o zastosowanie sankcji kredytu darmowego, co doprowadzi do tego, że spłacisz wyłącznie kapitał początkowy, czyli wnioskowaną od banku kwotę. Wrócą nadpłacone odsetki i pozaodsetkowe koszty.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie

Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!

Kredyty gotówkowe

Kwota do 255 550,00 PLN

Kredyty po 17.01.2014 r.

Rok od zamknięcia kredytu

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line