Myślisz, że darmowy kredyt to tylko niespełnione marzenie? Mylisz się! Dzięki Ustawie o kredycie konsumenckim to możliwe. Jeśli w Twoim dokumencie podpisanym z tytułu udzielenia kredytu znajdziesz błędy, możesz złożyć oświadczenie, na mocy którego nie będzie konieczne płacenie odsetek oraz innych kosztów pożyczki. Dowiedz się, w jakich sytuacjach możesz uruchomić cały proces.
- Darmowy kredyt – czy to możliwe?
- Darmowy kredyt konsumencki – podstawa prawna
- Kredyt darmowy – warunki skorzystania
- Jakie błędy banku uruchomią proces kredytu darmowego?
- W jakim banku można otrzymać darmowy kredyt?
- Darmowy kredyt wniosek – co musi zawierać?
- Darmowy kredyt – ile rekompensaty można zyskać?
- Ile trwają sprawy sądowe o kredyt darmowy?
- Nie kwalifikujesz się na darmowy kredyt? Są alternatywy
- Najczęściej zadawane pytania
Darmowy kredyt – czy to możliwe?
Darmowy kredyt – brzmi zbyt pięknie, żeby było prawdziwie? Wcale nie! Polskie prawo przewiduje sytuację, w której już po zaciągnięciu pożyczki kredytobiorca jest zwolniony z płacenia pozostałych kosztów kredytu – odsetek, prowizji czy opłat za prowadzenie rachunku.
Szczególny przypadek to wprowadzenie sankcji kredytu darmowego, którą śmiało można nazwać karą dla instytucji finansowej za dopuszczenie do pojawienia się błędów w umowach kredytowych.
To przewiduje Ustawa o kredycie konsumenckim, która chroni pożyczkobiorców przed występowaniem takich sytuacji.
Darmowy kredyt konsumencki – podstawa prawna
Opisywana sytuacja, w której kredytobiorca ma prawo skorzystać z darmowego kredytu, nie jest wymysłem prawników, a konsekwencją obowiązującej w Polsce ustawy o kredycie konsumenckim. W artykule 45 wspomnianego prawa zawarte jest stwierdzenie, że kredytobiorca zwraca instytucji finansowej tylko pożyczony kapitał – bez kosztów.
Ustawa o kredycie konsumenckim, Art. 45. kredyt. kons.
Źródło: https://lexlege.pl/ustawa-o-kredycie-konsumenckim/art-45/
Pojęcie kredytu darmowego ciągle jest mało znane w Polsce, ale stopniowo zyskuje na znaczeniu. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, żeby procedura doszła do skutku.
Kredyt darmowy – warunki skorzystania
Niestety, nie wszyscy pożyczkobiorcy będą mogli skorzystać z darmowego kredytu. Najważniejszym kryterium jest wysokość kredytu – to maksymalnie 255 550 złotych, więc większość pożyczek zaciągnięta na kupno mieszkania będzie na zbyt wysokim poziomie.
Jakie wymogi musi spełnić pożyczka, aby kwalifikować się do wprowadzenia darmowego kredytu:
- wysokość pożyczki: maksymalnie 255 550 zł (albo równowartość w innej walucie)
- kredyt zaciągnięty przez osobę prywatną,
- umowa kredytowa podpisana po 17 stycznia 2014 roku,
- kredyt jest w trakcie spłaty bądź nie minęło więcej niż 11 miesięcy od ostatniego działania kredytowego (np. ostatniej zapłaconej raty, odbioru zwrotu prowizji),
- nieruchomość nie może być zabezpieczeniem pożyczki,
- raty były spłacane terminowo (maksymalne opóźnienie: 30 dni).
Jeśli umowa kredytowa spełnia powyższe warunki, po znalezieniu błędów w umowie kredytowej możliwe będzie złożenie wniosku do banku o wprowadzenie kredytu darmowego.
Jakie błędy banku uruchomią proces kredytu darmowego?
Kryteria formalne to nie wszystko – o wprowadzenie kredytu darmowego można ubiegać się jedynie, gdy w umowie znajdują się niedozwolone klauzule.
Cała umowa kredytu konsumenckiego powinna być precyzyjna i przejrzysta, tak aby nie generować dodatkowych wątpliwości. Potrzebne jest określenie takich kwestii jak: rodzaj kredytu, całkowita kwota kredytu, ewentualne procedury zmiany stopy oprocentowania i przede wszystkim warunki spłaty kredytu.
W jakim banku można otrzymać darmowy kredyt?
Każdy bank działający w Polsce musi dostosować się do prawa panującego w naszym kraju, dlatego wszystkie umowy kredytów konsumenckich, niezależnie od wybranego banku, będzie można analizować pod kątem możliwości wprowadzenia kredytu darmowego.
Dowiedz się szczegółów w kwestii kredytu darmowego w poszczególnych bankach:
- PKO BP,
- Pekao SA,
- Alior Bank,
- Santander Consumer Bank,
- Credit Agricole,
- mBank,
- Millennium,
- VeloBank,
- Citi Handlowy,
- Nest Bank,
- BNP Paribas,
- SKOK,
- Bank Pocztowy.
Opinia eksperta
Patrycja Szczepaniak, specjalistka ds. sankcji kredytu darmowego w Helpfind
Darmowy kredyt wniosek – co musi zawierać?
Oświadczenie o sankcji kredytu darmowego to podstawowy dokument rozpoczynający sprawę, który nie powinien zająć więcej niż jedną stronę.
Koniecznie należy uwzględnić w nim takie dane jak:
- datę i miejsce sporządzenia dokumentu,
- dane kredytobiorcy,
- numer kredytu
- podstawy prawne do zastosowania kredytu darmowego,
- uzasadnienie oświadczenia,
- ręczny podpis.
Rozpoczęcie całego procesu będzie proste, ale finalnie, przy samodzielnym zajęciu się sprawą konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość. Czy warto? Zdecydowanie. To widać po kalkulacji potencjalnego zysku ze sprawy.
Darmowy kredyt – ile rekompensaty można zyskać?
W dwie minuty możesz sprawdzić, jaką kwotę możesz wywalczyć w ramach wprowadzenia omawianego rozwiązania. Wystarczy, że wpiszesz podstawowe dane o swojej umowie do kalkulatora kredytu darmowego. Błyskawicznie zobaczysz, o jaka kwota jest możliwa do odzyskania.
Ile trwają sprawy sądowe o kredyt darmowy?
Banki niechętnie przyznają rację klientom w sprawach darmowego kredytu. Konieczne jest złożenie pozwu i proces sądowy. Ten będzie trwał 2-3 lata.
Orzecznictwo sądów nie jest jeszcze ugruntowane, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wydał tylu wyroków i orzeczeń jak w sprawach kredytów frankowych, dzięki czemu tego typu sprawy w większości przypadków rozstrzygane są na korzyść kredytobiorcy.
Banki widzą swoją szansę w negowaniu oświadczenia. Konieczność udania się do sądu i załatwieniu wielu formalności zniechęca kredytobiorców, a dodatkowo nie ma gwarancji sukcesu.
Jak szybciej zagwarantować sobie pieniądze? Zgłoś się do Helpfind, jedynej firmy na rynku, która przy tego typu sprawach zapłaci z góry w ciągu kilku dni od podpisania umowy za możliwość zajęcia się Twoją i przejmie na siebie całą odpowiedzialność za prowadzenie sprawy. To absolutnie bezpieczne i legalne rozwiązanie, bazujące na zawarciu umowy cesji wierzytelności.
Skontaktuj się z nami, a przedstawimy ofertę zajęcia się Twoją sprawą. To nic nie kosztuje.
Nie kwalifikujesz się na darmowy kredyt? Są alternatywy
Jeśli jesteś posiadaczem kredytu mieszkaniowego, prawdopodobnie nie będziesz mógł skorzystać z darmowego kredytu, ale w trudnej sytuacji materialnej możesz skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu. Popularne wakacje kredytowe w 2024 roku pozwalają na odroczenie płatności maksymalnie czterech rat do końca roku.
Należy pamiętać, że zastosowanie tego rozwiązania nie ściąga z kredytobiorcy obowiązku zapłaty. Rata kredytu wzrośnie o wartość pominiętych rat lub okres kredytu zostanie przedłużony.
Duże szanse na odzyskanie odsetek i kosztów kredytu mają także posiadacze umów we frankach szwajcarskich. Kredyt frankowy to obecnie ewenement w skali kraju. Niekorzystne wyroki dla kredytobiorców zdarzają się bardzo rzadko. Banki w swoich budżetach planują coraz większe kwoty na wypłaty rekompensat i ograniczając koszty proponują ugody, bądź nie zgłaszają sprawy do drugiej instancji. W tym przypadku kredytobiorcy mogę odzyskać pieniądze nawet 10 lat po spłacie zobowiązania!
Najczęściej zadawane pytania
Jak uzyskać kredyt darmowy?
Prześledź swoją umowę kredytową pod kątem zastosowania niewłaściwych zapisów i klauzul abuzywnych przez bank, sprawdź, czy kredyt spełnia warunki, a następnie złóż w banku oświadczenie o skorzystaniu z kredytu darmowego.
Jak długo trwa samodzielny proces sądowy o wprowadzenie kredytu darmowego?
2-3 lata. Alternatywą jest zgłoszenie się do Helpfind, gdzie pieniądze otrzymasz nawet kilka dni po podpisaniu umowy.
Ile można zyskać dzięki darmowemu kredytowi?
Każda sprawa jest inna, dlatego warto samodzielnie sprawdzić kwotę przy pomocy kalkulatora kredytu darmowego.
Miłosz Marek
Redaktor
Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.
Poznajmy sięPoprzedni artykuł
Umowa kredytowa – na co zwrócić uwagę przed jej podpisaniem?
artykuły na naszym blogu
Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań
Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!
Czytaj więcej z tej kategorii19.11.2024
10 min
Ubezpieczenie pomostowe – czym jest i jak odzyskać środki?
Ubezpieczenie pomostowe – tymczasowa ochrona dla banku, obowiązująca do wpisu hipoteki w księdze wieczystej....
Finanse
15.11.2024
10 min
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK) – czym jest, komu pomoże?
Kredytobiorcy w potrzebie mogą liczyć nawet na 120 tysięcy złotych wsparcia. Sprawdź, jak działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców....
Finanse
14.11.2024
11 min
Kredyt konsumpcyjny – czy warto się o niego ubiegać?
Dzięki kredytowi konsumpcyjnemu sfinansujesz wydatki prywatne niezwiązane z działalnością gospodarczą....
Finanse
Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie
Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!
Kredyty gotówkowe
Kredyty zaciągnięte po 17.01.2014 r.
Kwota do 255 550,00 PLN
11 miesięcy od zamknięcia kredytu
Bezpłatna analiza 0 zł
Zgłoś sprawę on-line