/

Finanse
Zawieszenie spłaty kredytu 2024 – jak działa, kto może skorzystać

Zawieszenie spłaty kredytu 2024 – jak działa, kto może skorzystać

Miłosz Marek

Miłosz Marek

10.05.2024

W kwietniu uchwalono ustawę przedłużającą wakacje kredytowe, z których będzie można skorzystać także w 2024 roku. Dowiedz się, czy masz szansę na zawieszenie spłaty kredytu i co należy zrobić, żeby skorzystać z udogodnienia. Sprawdź również, jakie są alternatywne sposoby działania, które mogą zagwarantować jeszcze większe korzyści.

Zawieszenie spłaty kredytu – czym jest?

Zawieszenie spłaty kredytu to ustawowo wprowadzona możliwość odroczenia w czasie opłacenia wybranych rat kredytu. Z rozwiązania wprowadzonego w Polsce i obowiązującego w 2024 roku nie można korzystać bez ograniczeń.

Odroczenie spłaty kredytu może zostać wprowadzone wyłącznie za zgodą i na pisemny wniosek kredytobiorcy.

Ważne!

Z wakacji kredytowych można skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy od 1 czerwca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. oraz w okresie od 1 września 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., również w wymiarze dwóch miesięcy.

W 2024 r. w Polsce o zawieszenie spłaty kredytu wystąpić mogą jedynie posiadacze kredytu hipotecznego, którzy spełnią warunki ściśle określone w ustawie.

Kto może skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego?

Ustawodawcy postawili kilka warunków, jeśli chodzi o możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego. Nie każdy będzie miał taką możliwość.

Opinia eksperta

Pomagamy osobom, które mają trudność ze spłatą kredytu hipotecznego i przedłużamy wakacje kredytowe na 2024 r. Z rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, których kredyt nie przekracza 1,2 mln zł oraz ponoszą wydatki związane z kredytem w wysokości przekraczającej 30% dochodów lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci. Zmieniamy również przesłanki do uzyskania wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, po to aby mogło z niego skorzystać jeszcze więcej osób - zwiększamy kwotę dochodu uprawniającą do uzyskania wsparcia, wydłużamy także okres jego udzielania

Andrzej Domański, minister finansów

Spłatę kredytu możesz zawiesić, kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji finansowej. W ustawie przyjęto kryterium dochodowe – w ostatnich 3 miesiącach przed złożeniem wniosku wysokość raty musiała przekraczać 30% dochodu domowego budżetu.

Poza tym kwota kapitału początkowego nie może przekraczać 1,2 mln złotych, a sama umowa mogła zostać zawarta najpóźniej pod koniec pierwszego półrocza 2022 roku.

Ważne!

Nie próbuj oszukać banku. Wniosek o zawieszenie zawiera również klauzulę o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Warunki skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • kwota kapitału początkowego nie przekracza 1 200 000 zł,
  • rata kredytu przekracza 30% miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • umowę zawarto przed 1 lipca 2022 r.,
  • planowa spłata kredytu co najmniej po upływie 6 miesięcy.
warunki zawieszenia spłaty kredytu 2024

Na czym polega zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego – wady i zalety

Kredytobiorca decydujący się na zwieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego musi mieć świadomość, że to decyduje się na odroczenie płatności wynikających z umowy zawartej z bankiem. 

Prędzej czy później będzie musiał uregulować należność – obowiązek zapłaty nie przepada.

W tym czasie zgodnie z prawem bank nie może naliczyć dodatkowych odsetek ani nałożyć dodatkowych opłat za skorzystanie z zawieszenia. W tym czasie może nadpłacić swoją pożyczkę bądź też bez konsekwencji poczekać na nowy obligatoryjny termin. 

Czy można zawiesić spłatę kredytu we frankach szwajcarskich?

Obowiązująca propozycja Ministerstwa Finansów uwzględnia możliwość zawieszenia spłaty rat kredytowych tylko w kredytach hipotecznych spłacanych w złotówkach.

Jeśli posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich, powinno Cię zainteresować inne rozwiązanie.

Firma Helpfind za pomocą cesji wierzytelności proponuje odkup możliwości skierowania Twojej sprawy na drogę sądową. Jeśli zdecydujesz się na współpracę i zgodzisz się na przedstawione warunki, wówczas pieniądze otrzymasz w ciągu maksymalnie 14 dni roboczych, a przede wszystkim unikniesz wieloletniego procesu sądowego.

To firma bierze na siebie odpowiedzialność procesową i nie przejmujesz się tym, co dzieje się ze sprawą. Unikasz kosztów, a nasza analiza jest bezpłatna.

Co zamiast zawieszenia spłaty rat kredytu?

Jeśli posiadasz kredyt gotówkowy, możesz pomyśleć o zastosowaniu sankcji kredytu darmowego.

Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim kredytobiorca ma prawo domagać się spłaty wyłącznie kapitału początkowego w sytuacji, kiedy został wprowadzony w błąd lub w umowie zastosowano klauzule rażąco działające na jego niekorzyść.

Efektem tego jest darmowy kredyt – zwrot poniesionych kosztów obsługi pożyczki, odsetek od rat oraz różnych opłat nakładanych przez bank. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać zarówno osoby nadal spłacające swoje pożyczki, jak również te, które zamknęły ją nie później niż rok temu.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy można zawiesić spłatę kredytu gotówkowego?

Obecna ustawa przedłużająca wakacje kredytowe przewiduje wyłącznie rozwiązania dla kredytów hipotecznych.

Czy można zawiesić kredyt hipoteczny?

Tak. Obecne prawo pozwala zawiesić spłatę dwóch rat do końca pierwszej połowy 2024 r i dwóch w drugim półroczu, jeśli kredytobiorca spełnia warunki określone w ustawie.

Gdzie należy złożyć wniosek o zawieszenie spłaty kredytu?

Wniosek o zawieszenie spłaty kredytu należy przedstawić bankowi, w którym został zaciągnięty. Można to zrobić zarówno przez Internet, jak i w stacjonarnej siedzibie placówki.

Czy bank może zablokować zawieszenie spłaty kredytu?

Po złożeniu wniosku o odroczenie spłaty kredytu bank ma 21 dni potwierdzenie jego przyjęcia, choć jego brak nie ma wpływu na rozpoczęcie okresu zawieszenia. Bank nie powinien zablokować takiej możliwości, jeśli tylko kredytodawca spełnia warunku zapisane w ustawie.

Źródło:

gov.pl

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie

Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!

Kredyty gotówkowe

Kwota do 255 550,00 PLN

Kredyty po 17.01.2014 r.

Rok od zamknięcia kredytu

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line