/

Samochód
Jak wysoka jest kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

Jak wysoka jest kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

Patryk Marzec

Patryk Marzec

28.08.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

1 sierpnia 2023 roku zmieniły się zasady dotyczące rejestracji i kar za nieprzerejestrowanie samochodu. Dowiedz się, jakie konsekwencje grożą za niedopełnienie obowiązków i w jakim terminie trzeba zarejestrować auto, by uniknąć kary finansowej. Sprawdź również, jakie opłaty skarbowe należy uiścić, w przypadku nabycia lub sprzedaży samochodu.

Kto musi przerejestrować pojazd?

Wraz ze wspomnianą zmianą przepisów, właściciele pojazdów otrzymali nowe obowiązki, których niedopełnienie wiąże się z otrzymaniem kary za nieprzerejestrowanie samochodu.

Kiedy należy to zrobić? Przede wszystkim, rejestracja auta na nowo, musi odbyć się za każdym razem, gdy zmienia ono właściciela, bez względu czy otrzymuje pojazd w wyniku aktu darowizny lub spadku, czy podstawą przekazania praw własności jest umowa kupna sprzedaży samochodu.

Również dopisanie współwłaściciela pojazdu wymusza jego ponowną rejestrację. Bez względu na proporcje, w jakich dzieli się prawa własności do auta (np. 50/50%), konieczne jest złożenie wizyty w wydziale komunikacji, w celu aktualizacji dowodu rejestracyjnego.

Nabycie oraz zbycie pojazdu – jak zmieniły się przepisy?

Przed nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym, każdy, kto zakupił lub otrzymał pojazd, miał obowiązek zgłosić jego nabycie do starostwa powiatowego pod groźbą kary grzywny wynoszącej od 200 do 1000 złotych.

Nowe przepisy zniosły z właścicieli pojazdów ten obowiązek, jednocześnie utrzymując konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zwolnienie z tej opłaty jest możliwe przy zakupie pojazdu z komisu samochodowego oraz w przypadku, w którym wartość pojazdu nie przekracza 1000 złotych.

Jeśli chodzi o zgłoszenie sprzedaży auta, to przepisy pozostały takie same – obowiązek dokonania tej czynności wciąż spoczywa na osobie, która sprzedała samochód. W celu zgłoszenia zbycia pojazdu sprzedający musi złożyć pisemne zaświadczenie w odpowiednim dla miejsca swojego zamieszkania, wydziale komunikacji.

Kary za nieprzerejestrowanie samochodu zakupionego w Polsce

Nowe przepisy, obowiązujące od 1 sierpnia 2023 roku zniosły konieczność powiadomienia starostwa o nabyciu samochodu, ale narzuciły konieczność jego przerejestrowania (wcześniej było to nieobowiązkowe).

Rejestracja samochodu musi odbyć się w terminie 30 dni od podpisania umowy kupna, w przypadku zakupu pojazdu przez osobę prywatną lub firmę. Wyjątek stanowią przedsiębiorcy, których działalność opiera się na handlu używanymi samochodami – mają na to 90 dni.

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu w terminie wynosi 500 złotych, a w przypadku przekroczenia daty rejestracji o ponad 180 dni (o 90 w przypadku komisów), kara grzywny może wynieść nawet 1000 złotych.

Obowiązek poinformowania starostwa o zbyciu auta, musi zostać spełniony w ciągu 30 dni od podpisania umowy, pod groźbą kary finansowej w wysokości 250 złotych. Przepisy zmieniły wysokość kary grzywny za spóźnienie – wcześniej nakładano karę od 200 do 1000 złotych.

Kary za nieprzerejestrowanie auta zakupionego za granicą

Ile wynosi kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

Co grozi za nieprzerejestrowanie samochodu z Unii Europejskiej? Podobnie jak w przypadku pojazdów z Polski, przerejestrowanie samochodu po terminie wiąże się z nałożeniem kary grzywny w wysokości 500 złotych, a przy przekroczeniu daty rejestracji o 180 dni, wzrasta ona do 1000 złotych.

30 dni na rejestrację, nie jest liczone od chwili podpisania umowy, a od momentu przywiezienia samochodu do kraju. Będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z UE, jego nowy właściciel musi złożyć do urzędu skarbowego deklarację VAT-25 o zwolnieniu z podatku VAT. 

Co ciekawe, przy zakupie samochodu sprowadzonego spoza granic Unii Europejskiej, ustawodawca nie przewiduje terminu, w którym trzeba go zarejestrować. Nie ma też obowiązku składania deklaracji VAT-25 i opłacenia tego dokumentu. W zamian za to kupujący musi zapłacić akcyzę. 

Kary za nieuiszczenie opłat skarbowych przy nabyciu i zbyciu auta

Przy zakupie auta z rynku wtórnego, nowy właściciel musi nie tylko zarejestrować pojazd, ale i zgłosić się do urzędu skarbowego w celu uiszczenia opłat skarbowych. Jeśli tego nie zrobi, może spodziewać się kar finansowych.

Kara za brak opłaty skarbowej przy nabyciu auta

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Po zakupie samochodu w Polsce nabywca musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2% wartości zakupionego samochodu. Jeśli nie dokona on płatności w ciągu 14 dni od podpisania umowy, naczelnik urzędu skarbowego ma prawo nałożyć karę według swojego uznania. 

Ustawodawca dał urzędnikom bardzo szerokie kompetencje w tym zakresie, ponieważ kara może wynieść od 360 do nawet 72 tys. złotych (jej wysokość zależy od poziomu minimalnego wynagrodzenia).

Właściciele, którzy zgłoszą się do urzędu skarbowego w celu uregulowania należności po terminie, mogą uniknąć kary. W tym celu należy złożyć dokument oświadczający o tzw. czynnym żalu, o ile urzędnicy nie zorientowali się, że spóźniono się z opłatą. 

W piśmie należy podać przyczynę opóźnienia, np. wizyta w szpitalu czy choroba bliskiego członka rodziny.

Deklaracja VAT-25 i akcyza

W przypadku, gdy samochód został zakupiony w granicach Unii Europejskiej (z wyłączeniem Polski) i nie złożono deklaracji VAT-25 w terminie do 25 dnia następnego miesiąca (po przywiezieniu pojazdu do kraju), nakłada się właściciela taką samą karę, jak w przypadku braku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych – od 360 do 72 tys. złotych. 

Nieprzerejestrowanie samochodu sprowadzonego spoza granic Unii Europejskiej wiąże się z koniecznością zapłacenia akcyzy w ciągu 30 dni od dnia przywiezienia go do Polski. Rzecz jasna, należy wykupić również ubezpieczenie OC – w przeciwnym przypadku, UFG może nałożyć karę, a przy spowodowaniu wypadku, sprawca będzie musiał zapłacić odszkodowania dla poszkodowanych z własnej kieszeni.

Brak płatności w tym terminie, wiąże się z doliczeniem do kwoty podatku ustawowych odsetek za zwłokę, która wynosi 10,25% w skali roku za każdy dzień opóźnienia.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi kara za nieprzerejestrowanie samochodu?

Wraz ze zmianą przepisów, przywrócona została kara za nieprzerejestrowanie samochodu. Niedopełnienie tego obowiązku w terminie 30 dni, wiąże się z grzywną w wysokości 500 złotych. Każdy właściciel, który nie przerejestruje swojego pojazdu w ciągu 180 dni, może otrzymać karę 1000 złotych.

W jakich przypadkach trzeba dokonać przerejestrowania pojazdu?

Przerejestrowania pojazdu trzeba dokonać każdorazowo przy zmianie właściciela – nie tylko w przypadku jego nabycia drogą kupna, ale również przy otrzymaniu samochodu drogą darowizny lub spadku. 

Czy muszę zgłosić nabycie i zbycie auta do starostwa?

O ile nowe przepisy zniosły obowiązek nabycia samochodu do starostwa, o tyle sprzedający lub przekazujący, wciąż musi poinformować o zbyciu pojazdu. Jeśli nie zrobi tego w terminie do 30 dni, może otrzymać karę grzywny w wysokości 250 złotych.

Źródła:

1. gov.pl
2. uniqa.pl
3. legeartis.pl 

Patryk Marzec

Patryk Marzec

Redaktor

Redaktor, trudniący się głównie tematyką szkód na pojeździe oraz kredytów bankowych. W Helpfind zajmuje się tłumaczeniem trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego, na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line