/

Samochód
Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – jak to zrobić w 2023?

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – jak to zrobić w 2023?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

16.08.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu może być dobrym rozwiązaniem, jeśli nie planujesz używać samochodu przez jakiś czas. Czy można czasowo wyrejestrować samochód? Kiedy można czasowo wycofać pojazd z ruchu? Jak to zrobić? Co z polisą OC w razie czasowego wyrejestrowania? Odpowiedzi na wszystkie te pytania i inne przydatne informacje znajdziesz w artykule. 

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – na czym to polega?

Od 31 stycznia 2022 r. można czasowo wyrejestrować samochód osobowy. Możesz to zrobić pod warunkiem, że został on poważnie uszkodzony. Dodatkowo obowiązują też konkretne przedziały czasowe. Pojazd nie może być czasowo wycofany z ruchu przez okres krótszy niż 3 miesiące lub dłuższy niż 12 miesięcy.

Po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu nie możesz oczywiście wykorzystywać go do jazdy po drogach, a na dodatek nadal musisz opłacać polisę OC. Możesz jednak obniżyć składki OC w tym okresie, a także zyskać dodatkowe pieniądze, żeby przywrócić pojazd do dawnej sprawności,  a tym samym również do ruchu drogowego. Wystarczy, że przekażesz kosztorys naprawy samochodu do analizy. Wyniki analizy poznasz już w ciągu 48 h i dowiesz się, czy należy Ci się dopłata do odszkodowania.

Kiedy można wyrejestrować samochód?

Czy można czasowo wyrejestrować samochód? Jak już wcześniej wspomnieliśmy, możliwość czasowego wyrejestrowania samochodu osobowego pojawiła się całkiem niedawno, bo w 2022 roku. Wcześniej możliwe było tylko zwykłe wyrejestrowanie pojazdu, które nie wymaga żadnej wyjątkowej sytuacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku czasowego wyrejestrowania.

Samochody osobowe mogą być czasowo wycofane z ruchu, jeśli zostały poważnie uszkodzone. Same uszkodzenia muszą – zgodnie z art. 78a ustawy Prawo o ruchu drogowym – występować w obrębie ramy, nadwozia lub podwozia, czyli elementów nośnych samochodu.

Dodatkowo opcja czasowego wycofania z ruchu dotyczy następujących pojazdów:

 • samochody ciężarowe o masie całkowitej od 3,5 t,
 • ciągniki samochodowe, 
 • autobusy,
 • pojazdy specjalne.

Co ważne, w przypadku wymienionych wyżej pojazdów, łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekroczyć 24 miesięcy i nie może być krótszy niż 2 miesiące. Ten okres można też przedłużyć do 48 miesięcy.

Jeśli zaś chodzi o samochody osobowe, to te mogą być wycofane przez okres od 3 do 12 miesięcy, jeśli spełnią warunek poważnego uszkodzenia elementów nośnych.

Wycofanie pojazdu z ruchu na stałe – czy to możliwe?

Tak, możesz oczywiście wycofać pojazd z ruchu na stałe. Może się przecież zdarzyć tak, że skorzystasz z czasowego wyrejestrowania pojazdu, żeby przeprowadzić naprawę, ale w trakcie naprawy pojawią się komplikacje. 

Może się przecież okazać, że będzie ona droższa, niż wcześniej zakładał ekspert. Może też się okazać, że naprawa jednak nie będzie możliwa, bo pojawiły się nowe uszkodzenia, które wcześniej nie były widoczne. Możesz też po prostu nie mieć pieniędzy na kontynuowanie naprawy, a kończy się już okres 12 miesięcy, podczas których pojazd może być czasowo wycofany z ruchu.

Pamiętaj, że wycofując samochód osobowy z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, musisz jako właściciel pojazdu złożyć oświadczenie, w którym wskażesz, że pojazd wymaga naprawy i właśnie z tego względu wnioskujesz o czasowe wyrejestrowanie. 

Całkowite wyrejestrowanie samochodu nie musi oczywiście oznaczać, że samochód nie będzie już nigdy uczestniczyć w ruchu drogowym, bo możesz go sprzedać, a osoba, która go kupi, może go naprawić, po czym przejdzie on badanie techniczne i zostanie dopuszczony do ruchu drogowego.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie samochodu?

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie pojazdu? Prawo o ruchu drogowym stanowi, że opłata za czasowe wyrejestrowanie samochodu nie może być wyższa niż 150 zł i rzeczywiście tak jest. Dokładne koszty, z którymi wiąże się czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, wynoszą:

 • 80 zł – za minimalny okres wyrejestrowania (2 miesiące),
 • 4 zł – za każdy miesiąc w okresie od 3 do 12 miesięcy,
 • 2 zł – za każdy miesiąc w okresie od 13 do 24 miesięcy,
 • 0,25 zł – za każdy miesiąc w okresie od 25 do 48 miesięcy.

Możesz też wyrejestrować pojazd za pośrednictwem pełnomocnika – członka rodziny lub osoby spoza tego grona. Jeśli pełnomocnik nie należy do Twojej rodziny, to wówczas konieczne będzie uiszczenie opłaty skarbowej w kwocie 17 zł.

Wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu – co jest potrzebne?

Jeśli chcesz czasowo wyrejestrować pojazd, to będą Ci potrzebne konkretne dokumenty, które musisz złożyć razem z wnioskiem (sam wzór wniosku znajdziesz na stronie internetowej wydziału komunikacji, w którym jest zarejestrowany pojazd). Potrzebne Ci będą:

 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • kartę pojazdu, jeśli została wydana,
 • Twój dokument tożsamości,
 • dokument potwierdzający Twoja prawa własności pojazdu,
 • tablice rejestracyjne pojazdu,
 • dowód wniesienia opłat związanych z czasowym wyrejestrowaniem.

Jeśli wydział komunikacji pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek, to dostaniesz decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Przyda Ci się ona, gdy naprawisz samochód i złożysz wniosek o przywrócenie go do ruchu drogowego.

Co więcej, w związku z tym, że Twój pojazd jest uszkodzony, prawdopodobnie starasz się o odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli ubezpieczyciel już wypłacił Ci odszkodowanie, to możesz za darmo sprawdzić, czy nie zostało ono zaniżona. Jeśli tak, to dopłacimy Ci do odszkodowania. Analiza dokumentów potrwa nie dłużej niż 48 h. 

czasowe wyrejestrowanie pojazdu

Jakie masz obowiązki po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu?

Po czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu musisz koniecznie zadbać o to, aby wyrejestrowany samochód miał zapewniony postój poza strefą ruchu, strefą zamieszkania i drogą publiczną. Dodatkowo taki samochód nie może mieć założonych tablic rejestracyjnych. Co ważne, tablice będą przechowywane przez urzędników w wydziale komunikacji. Musisz je mieć ze sobą podczas składania wniosku o czasowe wyrejestrowanie.

Co więcej, musisz też odpowiednio zabezpieczyć samochód, żeby osoby trzecie nie mogły się do niego włamać, żeby wprawić pojazd w ruch, o ile jest to możliwe.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a OC

Czasowe wyrejestrowanie polega na tym, że pojazd jest wyłączony z ruchu, ale nadal jest zarejestrowany na Ciebie, czyli na właściciela. W związku z tym musi mieć ważną polisę OC, bo w przeciwnym wypadku możesz się spodziewać kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ile wynosi kara za brak OC?

Ile czasu bez ważnej polisy?Samochód osobowySamochód ciężarowy, ciągnik samochodowy, autobusInny pojazd
Nie dłużej niż 3 dni1440 zł2160 zł240 zł
Od 4 do 14 dni3600 zł5400 zł600 zł
Dłużej niż 14 dni7200 zł10 800 zł1200 zł
Źródło: ufg.pl

Mamy jednak dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość. Ubezpieczyciel ma obowiązek obniżyć Twoją składkę OC o co najmniej 95%, podczas gdy pojazd jest czasowo wycofany z ruchu. Wystarczy, że pisemnie poinformujesz ubezpieczyciela o tym fakcie, a także złożysz wniosek o tymczasowe obniżenie składki OC.

Pamiętaj jednak, że takie obniżenie składki nie musi nastąpić od razu. Prawdopodobnie trzeba będzie opłacić polisę w całości, a po wygaśnięciu umowy dostaniesz zwrot, bo wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe będzie wiedzieć, że pojazd rzeczywiście był wyłączony z ruchu podczas trwania umowy i nie brał udziału w żadnej kolizji.

Zawieszenie ubezpieczenia OC – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Zawieszenie ubezpieczenia OC jest niemożliwe w przypadku czasowego wyrejestrowania samochodu. Ma to związek z tym, że czasowe wyrejestrowanie pojazdu nie jest tożsame ze “zwykłym” wyrejestrowaniem pojazdu, a to właśnie takie wyrejestrowanie umożliwia zawieszenie ubezpieczenia OC. 

Zawieszenie OC – jak to zrobić?

Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż samochodu, bo zrezygnujesz z naprawy czasowo wyrejestrowanego pojazdu, to do zawieszenia OC (rozwiązania umowy) będzie Ci potrzebne pismo, w którym zawrzesz:

 • swoje dane osobowe (jeśli jesteś osobą, która kupiła polisę OC),
 • nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • numer polisy OC,
 • numer rejestracyjny i markę samochodu,
 • datę i miejsce sporządzenie wniosku,
 • podstawę prawną, która pozwala Ci wypowiedzieć umowę OC (np. darowizna samochodu).
wniosek o wyrejestrowanie pojazdu

Jak przywrócić pojazd do ruchu drogowego po czasowym wyrejestrowaniu?

Jeśli uda Ci się naprawić pojazd, to możesz się starać o przywrócenie go do ruchu drogowego. Nie będą Ci potrzebne dokumenty do rejestracji samochodu, bo pojazd był wycofany z ruchu na podstawie czasowego wyrejestrowania, a zatem dalej jest na Ciebie zarejestrowany, wystarczy więc przywrócić go do ruchu drogowego, a nie rejestrować.

Co będzie Ci potrzebne?

 • Decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu (czasowym wyrejestrowaniu),
 • Twój dowód tożsamości,
 • pozytywny wynik badania technicznego pojazdu.

Jeśli uważasz, że wypłacone Ci odszkodowanie było zaniżone, bo trzeba było dopłacać do naprawy samochodu, to zgłoś się po dopłatę. Nasi rzeczoznawcy bezpłatnie przeanalizują Twój kosztorys naprawy samochodu i sprawdzą, czy należy Ci się więcej pieniędzy. Analiza będzie przeprowadzona w ciągu 48 h, więc szybko się dowiesz, czy możesz dostać dodatkową gotówkę. 

Podsumowanie

 • Czasowe wyrejestrowanie pojazdu pozwoli Ci obniżyć składkę OC na czas naprawy.
 • Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu drogowego nakłada na Ciebie obowiązek zabezpieczenia pojazdu, aby nikt nie mógł wprawić go w ruch.
 • Po naprawie pojazdu możesz złożyć wniosek o ponowne włączenie go do ruchu drogowego.
 • Samochód osobowy nie może być czasowo wycofany z ruchu krócej niż przez 2 miesiące i dłużej niż przez 12 miesięcy.

Źródła

Ustawa Prawo o ruchu drogowym

ufg.pl

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Samochód zastępczy z AC, kiedy nie można się ubiegać

26.04.2024

13 min

Samochód zastępczy z AC – czy polisa gwarantuje pojazd?

Samochód zastępczy to w wielu przypadkach wybawienie po kolizji lub wypadku. Co w przypadku, gdy zamierzamy skorzystać z ubezpieczenia autocasco?...

Samochód

Samochód zastępczy z OC sprawcy – kiedy i komu przysługuje?

23.04.2024

11 min

Samochód zastępczy z OC sprawcy – na co uważać

Samochód zastępczy z OC sprawcy to przywilej poszkodowanych. Dowiedz się, jak z niego skorzystać....

Samochód

likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku

11.04.2024

15 min

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – jak wygląda proces?

Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – sprawdź, jak wygląda ten proces, na co powinieneś uważać i gdzie zgłosić się po odszkodowanie....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line