/

Samochód
Mandat za złe parkowanie – jaka kara grozi?

Mandat za złe parkowanie – jaka kara grozi?

Patryk Marzec

Patryk Marzec

06.02.2023

Pozostawienie pojazdu w miejscu, w którym jest to zabronione, wiąże się zwykle z koniecznością zapłaty mandatu za złe parkowanie. Kiedy można go dostać? Czy warto się odwoływać od kary grzywny? Kto ma prawo wystawić karę mandatu? Czym różni się parkowanie od postoju w miejscu niedozwolonym? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy można dostać mandat za nieprawidłowe parkowanie? Kto może go wystawić?

Mimo że Polskie drogi są dość dobrze oznakowane, mandaty za parkowanie w miejscu niedozwolonym są wystawiane codziennie. Dzieje się to praktycznie w każdym mniejszym i większym mieście.

Karę grzywny mogą otrzymać kierowcy, którzy stają:

 • w miejscu uniemożliwiającym lub utrudniającym wjazd i wyjazd do garażu, bramy, lub parkingu,
 • w bezpośredniej bliskości (10 metrów) przejazdu kolejowego. W niektórych przypadkach zatrzymanie auta blisko torowiska może zostać potraktowane jako sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym,
 • w odległości 10 metrów od przejścia dla pieszych lub przystanku tramwajowego czy autobusowego,
 • w miejscu utrudniającym dostęp do pojazdów zaparkowanych w sposób prawidłowy,
 • przy punkcie postoju taksówek,
 • w miejscu, w którym przebiega droga pożarowa,
 • na autostradzie lub drodze ekspresowej poza pasem awaryjnym.
Utrudnianie dostępu do pojazdu poprzez parkowanie może poskutkować mandatem

W przypadku samochodów ciężarowych restrykcje, które przewiduje prawo, są jeszcze większe. Kierowcy TIR-ów mogą stawać tylko i wyłącznie w lokalizacjach specjalnie do tego przeznaczonych.

Wszystkie te zasady zawarte zostały w art. 49. ustawy prawo o ruchu drogowym. Ustawa ta definiuje też, że mandat za stanie na zakazie (poza parkingiem prywatnym) może wystawić tylko policja i straż miejska.

Ile wynosi mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu? Ile punktów karnych można dostać?

Wysokość mandatów za nieprawidłowe parkowanie zmieniła się wraz z nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym z dnia 17 września 2022 roku. Jak zatem prezentuje się taryfikator mandatów za to wykroczenie?

Mandat w wysokości 100 złotych otrzyma kierowca, który:

 • parkuje na chodniku w miejscu do tego nieprzeznaczonym,
 • parkuje na chodniku, nie pozostawiając pieszym ustawowego 1,5 metra wolnego miejsca,
 • narusza zakaz postoju w miejscu znajdującym się nie mniej niż 10 metrów od przedniej strony znaku zakazu (pojazd musi zasłaniać znak),
 • łamie zakaz postoju w odległości mniejszej niż 15 metrów od tablicy oznaczającej przystanek lub punktów krańcowych wysepki,
 • zatrzyma pojazd na pasie między jezdniami lub przy lewej krawędzi jezdni,
 • parkuje na drogach rowerowych,
 • zatrzymuje się w miejscu utrudniającym wyjazd innemu kierowcy, który miał prawidłowo zaparkowany pojazd,
 • narusza zakaz postoju w strefie zamieszkania (parkowanie w innym miejscu niż przewidziano),
 • parkuje pojazd na odcinku pomiędzy słupkami wskaźnikowymi z jedną kreską, znajdującymi się przed i za przejazdem kolejowym.

Mandat od 100 do 300 złotych, mogą otrzymać:

 • kierowcy niestosujący się do zakazu zatrzymywania pojazdu na przejściu dla pieszych lub rowerzystów,
 • kierowcy, którzy bez awarii pojazdu zatrzymują się w tunelu, na wiadukcie lub moście,
 • kierujący zatrzymujący swój pojazd mniej niż 10 metrów od skrzyżowania lub przejazdu kolejowego/tramwajowego.

Maksymalny mandat za złe parkowanie można otrzymać za jednoczesne posługiwanie się fałszywą kartą parkingową i pozostawianie pojazdu na miejscu dla niepełnosprawnych. Kara może wynieść nawet 1200 złotych.

Policja i straż miejska do mandatu dodają też zwykle punkty karne. Widełki wahają się od 1 do 7 punktów w zależności od tego, jak poważne jest wykroczenie.

Czy można otrzymać mandat za złe parkowanie na terenie prywatnym?

Parkingi przed sklepami, supermarketami, galeriami handlowymi czy na osiedlach należy uznać za teren prywatny, na którym możliwości policji i straży miejskiej co do wystawiania kary grzywny są znacznie ograniczone.

Nie mogą oni bowiem wystawić mandatu za złe parkowanie na terenie prywatnym. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której pojazd w znacznym stopniu zagraża bezpieczeństwu drogowemu oraz wpływa negatywnie na płynność ruchu na parkingu prywatnym.

Przy parkingach prywatnych stawiane są zazwyczaj parkomaty. To czy zakup biletu jest obowiązkowy, zależy od zarządcy terenu

Co ciekawe, mandat za nieprawidłowe parkowanie na terenie prywatnym nie jest wcale rzadkością. Osobą uprawnioną do nakładania kary jest kontroler biletów parkingowych.

Praktycznie każdy parking przed supermarketem czy galerią handlową posiada swój regulamin, który określa, kiedy można otrzymać mandat za złe parkowanie. Zwykle do zasad korzystania z miejsc postojowych, ustanawia się opłaty, które należy uiścić, aby móc pozostawić pojazd w tym miejscu.

Mandat za nieprawidłowe parkowanie na terenie prywatnym zwykle nie jest spowodowany pozostawieniem pojazdu w złym miejscu, czy w sposób utrudniający wyjazd innym uczestnikom ruchu drogowego. Chociaż znajdą się i takie przypadki, to najczęstszym powodem otrzymania kary jest… brak biletu. 

Na większości parkingów można spotkać się z parkomatami – urządzeniami, które wydają czasowe zezwolenie na postój auta dla klientów sklepu. Co ciekawe, coraz powszechniejszą praktyką jest wycofywanie się z opłaty za pozostawienie pojazdu przed sklepem czy galerią handlową – wystarczy pobrać bilet i umieścić go za przednią szybą samochodu, w miejscu, z którego możliwe będzie odczytanie danych. 

Niestety, sporo kierowców wciąż otrzymuje kary pieniężne za brak biletu od zarządcy terenu. Jaki jest powód faktu, że kierujący nie pobierają darmowych biletów parkingowych? Trudno powiedzieć, choć można się domyślić, że jest to zazwyczaj zapominalstwo.

Czy można odwołać się od mandatu za złe parkowanie?

Mandat za złe parkowanie jest jedną z najczęściej wystawianych kar przez stróżów prawa. W 2020 roku karę za parkowanie pojazdu w niewłaściwym miejscu otrzymało ponad 100 tys. kierowców. Nie oznacza to jednak, że każdy mandat za złe parkowanie został nałożony zgodnie z zasadami.

Jeśli kierowca uzna, że kara grzywny, którą otrzymał, została na niego nałożona błędnie, ma prawo nie przyjąć mandatu. Wówczas sprawa kierowana jest na drogę sądową. Rzecz jasna, od przyjętego już mandatu istnieje możliwość odwołania się. Nie zawsze jest to dobre wyjście, ponieważ w przypadku, gdy sąd uzna winę oskarżonego, ten ma obowiązek opłacić nie tylko karę za złe parkowanie, ale i koszty postępowania sądowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Mandat za parkowanie – kiedy można go otrzymać?

Unieruchomienie auta i pozostawienie go w niedozwolonym miejscu wiąże się zwykle z otrzymaniem kary grzywny. Najpopularniejszymi przewinieniami kierowców jest pozostawienie pojazdu:

 • przy przejeździe kolejowym,
 • w miejscu utrudniającym wjazd do bramy/na parking,
 • 15 metrów od zatoczki lub tabliczki oznaczającej przystanek,
 • przed przejściem dla pieszych, na skrzyżowaniu,
 • na chodniku lub drodze rowerowej,
 • w miejscu utrudniającym wyjazd innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu.

Jaka jest wysokość mandatu za złe parkowanie?

Najwyższym mandatem, jaki może otrzymać kierowca za parkowanie w złym miejscu, jest 1200 złotych. Jest to jednak wyjątek – tak wysoka kara dotyczy tylko tych, którzy jednocześnie posługują się kartą parkingową (bezpodstawnie) i zostawiają pojazd w miejscu dla niepełnosprawnych. Najczęściej, kara za niewłaściwe miejsce postoju pojazdu mieści się w przedziale od 100 do 300 złotych.

Rzecz jasna, kierowca, który otrzymał od policji mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu, może spodziewać się również tego, że jego konto może zostać zasilone dodatkowymi punktami karnymi. Widełki wynoszą od 1 do 7 punktów.

Mandaty za parkowanie – kiedy i jak zapłacić?

Zaparkowanie pojazdu w niewłaściwym miejscu niesie za sobą konsekwencję w postaci mandatu. Jak i kiedy trzeba zapłacić karę? Można tego dokonać na dwa sposoby – przez Internet lub przy pomocy poczty. Bez względu na wybraną formę zapłaty, mandat za parkowanie w niedozwolonym miejscu należy wpłacić w ciągu 7 dni od otrzymania kary. 

Patryk Marzec

Patryk Marzec

Redaktor

Redaktor, trudniący się głównie tematyką szkód na pojeździe oraz kredytów bankowych. W Helpfind zajmuje się tłumaczeniem trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego, na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis

04.12.2023

10 min

Czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis za jedną szkodę?

Czy można dostać odszkodowanie z dwóch polis za jedną szkodę? Nie do końca, choć w przypadku szkody w pojeździe jest to pewnym sensie możliwe....

Samochód

pozew o odszkodowanie

27.11.2023

15 min

Pozew o odszkodowanie za uszkodzony samochód – czy warto?

Masz uszkodzony samochód i chcesz złożyć pozew? Sprawdź, jak go przygotować i dowiedz się, czy warto się tego podejmować....

Samochód

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – kiedy można to zrobić?

10.11.2023

11 min

Odstąpienie od umowy kupna samochodu – kiedy można to zrobić?

Odstąpienie od umowy kupna samochodu to możliwość, która przysługuje praktycznie każdemu kupującemu. Dowiedz się, kiedy i jak możesz to zrobić!...

Samochód

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line