/

Samochód
Przyciemnianie szyb samochodowych – przepisy i cena

Przyciemnianie szyb samochodowych – przepisy i cena

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

27.10.2022

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Przyciemnianie szyb można wykonać poprzez oklejanie szyb samochodowych specjalną folią. Czy istnieją też inne metody? Jeśli chcesz przyciemnić szyby w swoim aucie, to pochyl się nad treścią tego artykułu. Być może chodzi Ci o komfort jazdy lub efekt wizualny. Niezależnie od tego z pewnością zastanawiasz się, czy prawo dopuszcza również przyciemnianie szyb przednich. Poniżej omawiamy wszystkie kwestie związane z całym procesem przyciemniania szyb – cenę, legalność różnych stopni przyciemniania, metody przyciemniania, a także przedstawiamy przebieg samego procesu przyciemniania.

Przyciemnianie szyb – przepisy

Przyciemnianie szyb samochodowych zostało określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 3 stycznia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Konkretne informacje na temat szyb zostały ujęte w punkcie 5. § 8 ustawy.

Najistotniejszy w kontekście przyciemniania szyb jest podpunkt 4. Możesz tam znaleźć informację, że szyby Twojego samochodu muszą osiągać współczynnik przepuszczania światła na poziomie minimum 70%. Dotyczy to oczywiście tylko szyb bocznych i szyby przedniej. Szyba tylna nie jest w żadnym stopniu objęta mocą ustawy, dlatego możesz ją przyciemnić zgodnie z własnymi preferencjami.

jakie jeszcze istotne informacje związane z szybami można odszukać w ustawie? Muszą być skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić kierowcy odpowiednią widoczność. Właśnie dlatego przepis o przepuszczalności światła dotyczy szyb bocznych i szyby przedniej – to one służą do patrzenia na jezdnię.

Przyciemnianie tylnej szyby

Jeśli już zdecydujesz się na przyciemnienie szyb w aucie, to powinieneś skupić się właśnie na tylnej szybkie oraz szybach bocznych z tyłu samochodu. W tym zakresie masz absolutnie pełną dowolność. Możesz przyciemnić szyby nawet w takim stopniu, aby dosłownie zlewały się z karoserią Twojego samochodu, jeśli ta jest czarna. Naklejenie tak ciemnej folii nie jest zabronione.

Przyciemnianie przedniej szyby

Oczywiście możesz przyciemnić również przednią szybę. Czy można przyciemnić przednie szyby w stopniu znacznym? Pamiętaj o tym, co już wcześniej wspomnieliśmy – prawo ogranicza przyciemnienie szyby przedniej i bocznych szyb z przodu do maksymalnie 30%. Bardziej przyciemniane szyby przednie mogłyby oczywiście pozytywnie wpłynąć pozytywnie na Twój komfort jazdy, ale uniemożliwiłyby rozpoznanie Twojej twarzy np. kamerom fotoradarów, a to byłoby nielegalne.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Możesz zatem zdecydować się na przyciemnienie przedniej szyby, ale musisz to zrobić przy użyciu odpowiedniej folii, która zapewni odpowiedni przepływ światła.

przyciemniane szyby przedniej

Przyciemnianie szyb samochodowych – dlaczego warto?

Skoro zastanawiasz się nad przyciemnianiem, to z pewnością masz ku temu jakiś powód. Poniżej wymienimy jednak wszystkie zalety z tym związane, które zauważyliśmy.

 • Dzięki użyciu folii przyciemniającej możesz nadać swojemu samochodowi nowy charakter wizualny – auto w czerni lub z kontrastującymi szybami może się podobać.
 • Drugą zaletę docenisz przede wszystkim latem – samochód nie będzie się aż tak szybko nagrzewać. Przynajmniej w tylnej, przyciemnionej części.
 • Klimatyzacja nie będzie aż tak obciążona, bo temperatura w tylnej części samochodu nie będzie aż tak wysoka. Dodatkowo zastosowanie folii zapewni pasażerom w tej części samochodu bardziej komfortowe warunki podróży, w tym zwiększy ich prywatność.
 • Elementy wyposażenia (tapicerka, tworzywa sztuczne) nie będą się tak szybko zużywać dzięki zastosowaniu folii przyciemniającej, a zatem ich proces blaknięcia zostanie spowolniony.
 • Ze względu na przyklejenie folii od wewnątrz zyskasz również zwiększone bezpieczeństwo dla wszystkich pasażerów pojazdu. Przednia szyba jest skonstruowana w taki sposób, aby nie rozpadła się na drobne kawałki po pęknięciu (zastosowane są dwie tafle szkła i specjalna folia pomiędzy nimi). Niestety nie można powiedzieć tego samego o szybach bocznych i tylnej. Przyklejenie folii przyciemniającej może jednak temu w pewnym stopniu zapobiec.

Mandat za przyciemnione szyby 2022

Przyciemnianie szyb w samochodzie to nic złego, o ile zrobisz to z głową i zgodnie z przepisami. Jak już wiesz, możesz na tym zyskać wiele korzyści. Stopnie przyciemniania szyb bocznych z tyłu i szyby tylnej są dowolne. Co jednak stanie się, jeśli zbyt mocno przyciemnisz szybę przednią lub szyby boczne z przodu samochodu? Jeśli policja zobaczy, że masz przyciemnioną szybę, to z pewnością jej funkcjonariusze nie omieszkają przeprowadzić kontroli drogowej Twojego samochodu.

Podczas takiej kontroli możesz dostać mandat w wysokości nawet 3000 zł. Oczywiście mandat może być niższy, jeżeli przekroczysz dopuszczalny stopień (70% w przypadku szyby przedniej i przednich bocznych). Pamiętaj jednak, że funkcjonariusz policji może Ci odebrać dowód rejestracyjny pojazdu do czasu, aż zmienisz folię przyciemniającą na taką, której przepuszczalność światła będzie się mieścić w ustawowych normach. Możesz też oczywiście całkowicie pozbyć się folii. Folie na szybkie tylnej i na szybach tylnych bocznych nie muszą mieć atestu wydanego przez Instytut Szkła i Ceramiki w Krakowie.

Które szyby i w jakim stopniu można przyciemnić?

Przyciemnione przednie szyby muszą zapewniać widoczność kierowcy. Przyciemnienie do 30% jest dopuszczalne, ponieważ nie ogranicza Twoich możliwości bezpiecznego prowadzenia samochodu. Każde przekroczenie tej wartości w przypadku szyby przedniej i przednich szyb bocznych będzie jednak oznaczało łamania obowiązującego prawa.

Szyby tylne można przyciemnić wedle własnego upodobania. W ich przypadku nic Cię nie ogranicza i możesz się zdecydować na dowolny stopień przyciemnienia.

Jakimi metodami można przyciemnić szyby w samochodzie?

przyciemnianie szyb

Istnieją dwie metody przyciemniania szyb. Najpopularniejszą jest naklejanie specjalnej folii. Druga metoda to tzw. metoda piecowa. Jeśli zdecydujesz się na folię, to proces będzie tańszy i odwracalny. Folia może też zostać usunięta bez udziału specjalistów.

Z kolei metoda piecowa jest nieodwracalna. Jeśli zdecydowałbyś się na piecowo przyciemniane przednie szyby w kraju, w którym dopuszczalny poziom przyciemnienia jest wyższy niż w Polsce, to później nie mógłbyś legalnie poruszać się takim samochodem na terenie naszego kraju. Koniecznie miej to na uwadze.

Przyciemnianie szyb – ile kosztuje?

Przyciemniane szyby wcale nie muszą być drogie. Niestety tanie rozwiązania zazwyczaj nie są zbyt trwałe i nie zapewniają zadowalających efektów. Naklejenie folii to zazwyczaj koszt kilkuset złotych. Musisz jednak wziąć na poprawkę wielkość swojego samochodu i pożądaną jakość folii. W przypadku dużego samochodu i folii najwyższej jakości możesz nawet przekroczyć kwotę 1000 zł.

Przyciemnianie szyb – cena metody piecowej

Metoda piecowa wiąże się z kosztami w granicach 1500–2000 zł, niezależnie od tego, gdzie ją wykonasz – w niezależnej firmie czy bezpośrednio u producenta samochodu.

Jak przebiega proces przyciemniania szyb?

przyciemnianie szyb w samochodzie

W przypadku naklejania folii proces wygląda następująco:

 • najpierw specjalista decyduje, czy konieczne będzie całkowite rozebranie drzwi
 • następnie szyba musi zostać całkowicie umyta, odtłuszczona i wysuszona
 • zakładający folię przycina ją do odpowiedniego rozmiaru przy pomocy formatki
 • następuje nałożenie folii na szybę
 • specjalista usuwa nadmiar bąbli przy pomocy bardzo ostrego nożyka tapicerskiego.

Ważne! Naklejenie folii możesz przeprowadzić samodzielnie, ale powierzenie tego zadania specjalistom to bezpieczniejszy wybór.

W przypadku metody piecowej szkło jest metalizowane tlenkami tytanu w specjalnym piecu.

Zacienienie samochodu – alternatywa dla przyciemnienia

Zaciemnianie szyb folią lub metodą piecową jest oczywiście skuteczne, ale nie każdemu musi się podobać. A może wcale nie zależy Ci na poprawie wyglądu i po prostu chcesz ograniczyć dopływ światła do swojego samochodu? Przyciemniane szyby w samochodzie nie są jedynym sposobem na osiągnięcie takiego rezultatu.

Możesz też skorzystać ze specjalnych osłon przeciwsłonecznych. Takie rozwiązanie jest tańsze i nie ogranicza widoczności w samochodzie. Zasłony możesz w prosty sposób zdjąć, nie ingerując w strukturę samochodu. Takie rozwiązanie jest z pewnością prostsze i tańsze, ale niekoniecznie lepsze.

Samochód po zastosowaniu jednego z tych rozwiązań już się tak mocno nie nagrzewa, a jednocześnie pasażerowie nie mają ograniczonej widoczności. Wybierz to, co uważasz za lepiej skrojone pod swoje potrzeby – przyciemnianie jedną z dwóch dostępnych metod lub też zacienienie.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Podsumowanie

 • Przyciemnianie przednich szyb bocznych i szyby przedniej jest niezalecane w jakimkolwiek stopniu, ale prawo wymaga jedynie 70% przepuszczalności światła
 • Przyciemnione szyby boczne z tyłu i szyba tylna są dozwolone w każdym możliwym stopniu
 • Mandat za zbyt mocno przyciemnione szyby może sięgać nawet 3000 zł
 • Szyby możesz przyciemnić metodą piecową lub nakleić specjalną folię

FAQ

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Przyciemnienie szyb przednich i tylnych przy pomocy folii kosztuje od kilkuset do tysiąca złotych. Metoda piecowa zazwyczaj kosztuje od 1500 zł do 2000 zł.

Przyciemnianie szyb – ile procent?

W przypadku szyb przednich bocznych i szyby przedniej maksymalne zaciemnienie to 30%. Szyby tylne boczne i szyba tylna mogą być przyciemnione bez żadnych ograniczeń.

Ile trwa przyciemnianie szyb?

Przyciemniane szyb przy pomocy folii trwa zazwyczaj od 2 do 4 godzin.

Źródła

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line