/

Samochód
Jak obliczyć spalanie samochodu? Wzór na spalanie i porady

Jak obliczyć spalanie samochodu? Wzór na spalanie i porady

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

29.08.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,3/1271 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Jak obliczyć spalanie auta na 100 km? Do czego w ogóle mogą Ci się przydać takie wyniki? Wiele osób sprawdza spalanie, żeby ograniczyć miesięczne wydatki w gospodarstwie domowym. Pokazujemy, jak obliczyć spalanie i podpowiadamy, jak je ograniczyć w kilku prostych krokach. Czytaj dalej, jeśli chcesz zmniejszyć miesięczne wydatki na korzystanie z samochodu.

Spalanie paliwa – co to w ogóle jest?

Spalanie paliwa to jeden z najważniejszych czynników, jeśli chodzi o miesięczne utrzymanie samochodu. Średnie spalanie auta jest w Europie liczone w litrach na 100 km (l/100 km). Zupełnie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie liczy się liczbę mil, które można przejechać na jednym galonie paliwa (MPG – mile na galon, miles per gallon). Warto przy tym zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych i Królestwie Wielkiej Brytanii używa się innych galonów. W UK są to imperialne galony, które wielkością odpowiadają 1,2 galona amerykańskiego.

Oczywiście to tylko ciekawostka, bo na Twoje potrzeby musimy się skupić na wartości w litrach zużytego paliwa na przejechane 100 km. 

Średnie spalanie – do czego może się przydać?

Wartość średniego spalania samochodu może Ci się przydać przede wszystkim przy planowaniu miesięcznych wydatków. Możesz z góry założyć, ile i jakich tras odbędziesz w trakcie miesiąca. Z łatwością policzysz wtedy, jaką odległość pokonasz w tym czasie. Możesz wtedy podzielić to na kategorie trasy:

 • jazda po mieście,
 • jazda po drogach krajowych i ekspresowych,
 • jazda na autostradzie przy prędkości powyżej 120 km/h. 

W ten sposób obliczysz, jakie będzie średnie spalanie samochodu w każdej z tych 3 kategorii i dowiesz się, jakie będą miesięczne wydatki na paliwo. W przypadku prawie każdego samochodu odnotujesz większe zużycie paliwa, jeżdżąc w terenie zabudowanym. 

Wyjątkiem mogą być samochody hybrydowe z silnikami o dużej pojemności i mocy. Te dzięki układowi hybrydowemu będą miały lepsze lepsze spalanie właśnie w terenie zabudowanym, gdzie silnik spalinowy nie rozwija dużej mocy, więc samochód korzysta głównie z silnika elektrycznego, wykorzystując jego możliwości. Oczywiście w ich przypadku spalanie i tak oblicza komputer pokładowy.

Możesz samodzielnie obliczyć zużycie paliwa także w przypadku planowanego wyjazdu na wakacje. Dzięki takiemu planowaniu dowiesz się, jakie wydatki poniesiesz na paliwo. Razem z kosztami noclegu i wyżywienia da Ci to łączny koszt wakacji, co może być bardzo ważne.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Od czego zależy cena paliwa?

Cena paliwa jest uzależniona głównie od wartości baryłki ropy. Jakie inne wskaźniki mają wpływ na ceny paliwa?

 • Kursy na rynkach walut,
 • aktualna stawka opłaty paliwowej,
 • globalna cena ropy naftowej,
 • aktualna wysokość akcyzy za paliwo.

Czy lepsze paliwo może spowodować mniejsze spalanie?

Tak, jak najbardziej, Niektóre samochody nawet wymagają paliwa premium, żeby silnik pracował na pełnej mocy. Jeśli chcesz mieć pewność, czy akurat w Twoim samochodzie lepsze paliwo przełoży się na niższe koszty miesięcznego utrzymania samochodu, to musisz to sprawdzić, obliczając koszt przejechania 100 km na jednym i drugim paliwie. W tym celu skorzystaj z naszego wzoru, który znajdziesz w dalszej części artykułu.

Ile pali auto? Porównanie różnych modeli

Jeśli przed zakupem chcesz się dowiedzieć, ile pali konkretny model samochodu, to możesz skorzystać z branżowych raportów spalania paliwa. Jak to wygląda w przypadku modeli różnych klas? Wszystkie samochody z poniższej tabeli to wersje z silnikiem benzynowym.

Model samochodu Średnie spalanie (l/100 km)Deklaracja producenta nt. spalania
Audi Q5 I SUV 2.0 TFSI 211 KM 155 kW10,38,4
Mazda MX-5 I 1.6 115 KM 85 kW9,47,8
Toyota Yaris III hatchback 5d 1.33 Dual VVT-i 99 KM 73 kW6,35,3
Honda Civic X hatchback 5d 1.5 VTEC Turbo 182 KM 134 kW7,16,0
Ford Kuga II SUV 1.5 EcoBoost 150 KM 110 kW8,47,0
Peugeot 3008 I 1.6 THP 156 KM 115 kW8,17,4
Fiat Panda III hatchback 5d 1.2 8v 69KM 51 kW5,75,2
Volkswagen Golf VI 1.4 TSI 122 KM 90 kW7,46,1
BMW Seria 3 touring E91 2.0 318i 143 KM 105 kW8,36,0
Nissan GT-R coupe facelifting 3.8 550 KM 405 kW15,011,8
źródło: autocentrum.pl

Z powyższej tabeli możesz z łatwością wywnioskować, że jeśli zależy Ci na niewielkim zużyciu paliwa, to dobrym wyborem będzie samochód kompaktowy. 

Najwyższy poziom spalania wykazały oczywiście SUV-y oraz Nissan GT-R, a także stara Mazda MX-5 Miata. W przypadku SUV-ów jest to spowodowane dużą masą i zarazem większą mocą silnika w przypadku Audi Q5. Nissan GT-R ma silnik o dużej pojemności i mocy, dlatego też poziom spalania jest aż tak wysoki. Z kolei Mazda MX-5 I to stary samochód (1989–1998), a nowe samochody palą zdecydowanie mniej niż te starsze.

Jak obliczyć spalanie paliwa na 100 km?

Ile paliwa na 100 km pali Twój samochód? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, to z pewnością komputer pokładowy w Twoim samochodzie nie oblicza spalania samodzielnie. Jest to jak najbardziej normalne, bo dopiero od jakiegoś czas producenci montują w pojazdach takie komputery, które zajmują się takimi obliczeniami.

Nic straconego! Możesz samodzielnie obliczyć spalanie i nie będzie to wcale szczególnie trudne ani zajmujące. Wystarczy, że wykonasz kroki, które opisaliśmy poniżej.

 1. Zatankuj swój samochód do pełna, do drugiego odbicia pistoletu.
 2. Wyzeruj licznik trasy, jeśli masz taką możliwość. Jeśli nie, to po prostu zapisz aktualny przebieg na kartce lub w telefonie.
 3. Przejedź tyle km, ile zdołasz na pełnym baku.
 4. Znowu zatankuj do pełna.

W ten sposób dowiesz się, ile kilometrów możesz przejechać na pełnym baku. Na liczniku dystrybutora paliwa zobaczysz, ile litrów zostało zatankowane. Tę ilość paliwa musisz podzielić przez przebyty dystans i pomnożyć przez 100. Wynik takie działania to spalanie wyrażone w litrach na przebyte 100 km. 

jak obliczyć spalanie paliwa na 100 km

Jak obliczyć, ile spali auto na konkretnej trasie?

Przede wszystkim musisz mieć już wiedzieć, jak obliczyć koszt paliwa, korzystając z naszego wzoru. Jeśli już wiesz, ile Twoje auto pali podczas jazdy w terenie zabudowanym, na trasie i na autostradzie, to wówczas możesz z łatwością policzyć, ile będą Cię kosztować konkretne etapy trasy i ile litrów paliwa spali Twój samochód. 

Przykład

Planujesz udać się w trasę, w której musisz przebyć 46 km w terenie zabudowanym (w drodze i w trakcie pobytu), 290 km autostradą i 865 km drogami krajowymi lub ekspresowymi. Twój samochód ma spalanie na poziomie 8,0 l/100 km w terenia zabudowanym, 7,2 l/100 km na autostradzie i 6,4 l przy prędkości 90–120 km/h, czyli na drodze ekspresowej lub krajowej. 

 • teren zabudowany – 3,68 l (23,88 zł)
 • autostrada – 20,88 l (135,51 zł)
 • drogi krajowe i ekspresowe – 55,36 l (359,29 zł)

Przebyta odległość – 1201 km

Liczba spalonych litrów paliwa – 79,92 l

Cena litra paliwa – 6,49 zł

Łączna cena przejechania trasy – 518,68 zł

Spalanie paliwa – jak zaoszczędzić?

Żeby skutecznie zmniejszyć zużycie paliwa, najpierw trzeba się zastanowić, od czego zależy spalanie samochodu. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, że styl jazdy może mieć bardzo duży wpływ na spalanie paliwa. 

 1. Zwróć uwagę na hamowanie silnikiem podczas jazdy w mieście. Silnik wytworzy tylko tyle mocy, ile musi, żeby samochód przejechał konkretną odległość. Jeśli użyjesz hamulca, to zmarnujesz część mocy, którą silnik już wytworzył. 
 2. Jeśli masz samochód z manualną lub półautomatyczną skrzynią biegów, to korzystaj z takich przełożeń, które będą utrzymywać silnik na odpowiednich obrotach, w przypadku większości samochodów z dieslem będzie to +/- 2000 RPM, natomiast w przypadku samochodów z napędem benzynowym obroty powinno to być powyżej 2200 RPM.
 3. Dostosuj rozwijanie prędkości do warunków jazdy. Nie przyspieszaj zbyt gwałtownie i nie zmniejszaj prędkości zbyt szybko, to wszystko ma wpływ nie tylko na zużycie paliwa, ale także na zachowanie części samochodowych w dobrym stanie technicznym. 
 4. Regularnie sprawdzaj ciśnienie w oponach. Jeśli będzie ono o 1 bar niższe niż zalecana wartość, to spalanie w Twoim samochodzie może wzrosnąć aż o 10%. Co więcej, dbałość o ogumienie zapewni Ci też bezpieczeństwo, bo pojazd zachowa większą przyczepność. 
 5. Zadbaj, aby auto nie było nadmiernie obciążone. Jeśli nie ma potrzeby przewożenia bagażu, to wyciągnij go z bagażnika. Obciążenie również ma niemały wpływ na spalanie.
 6. Staraj się wyłączyć silnik podczas postoju
 7. Wyłącz klimatyzację, jeśli nie jest potrzebna. Układ klimatyzacji wymaga zasilania, a zatem silnik musi wytworzyć więcej energii, żeby umożliwić klimatyzowanie samochodu. Warto też zadbać o klimatyzację poza zakresem, bo badanie techniczne pojazdu nie sprawdza funkcjonowania tego elementu – w końcu nie jest on niezbędny ze względów bezpieczeństwa na drodze.
 8. Zadbaj o dobry stan techniczny pojazdu. Poza obowiązkowym badaniem technicznym możesz się zdecydować na przegląd auta
 9. Jeśli Twój samochód zaczął więcej palić po szkodzie, to sprawdź, czy silnik nie został uszkodzony i ewentualnie napraw go za kwotę z odszkodowania od ubezpieczyciela.

Kiedy samochód zużywa najmniej paliwa?

Samochód zużywa najmniej paliwa, kiedy poruszasz się z prędkością od 90 km/h do 120 km/h. O ile możesz się poruszać w taki sposób, jadąc autostradą i obniżając prędkość właśnie do 120 km/h, o tyle w terenie zabudowanym nie możesz zoptymalizować zużycia paliwa. 

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Podsumowanie

 • Możesz obliczyć spalanie paliwa w swoim samochodzie, korzystając z naszego wzoru. To tylko kilka prostych kroków, z którymi każdy sobie poradzi.
 • Spalanie paliwa jest liczone w spalonych litrach na każde przebyte 100 km. 
 • Możesz zmniejszyć spalanie paliwa, jeśli zastosujesz się do zasad ekonomicznej jazdy.
 • Większość samochodów wykazuje wyższy poziom spalania podczas jazdy w terenie zabudowanym, a najniższy podczas jazdy z prędkością 90–120 km/h.

Źródła

Autocentrum.pl

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line