/

Finanse
Unieważnienie umowy kredytu złotówkowego – czy to możliwe, co należy zrobić

Unieważnienie umowy kredytu złotówkowego – czy to możliwe, co należy zrobić

Miłosz Marek

Miłosz Marek

16.05.2024

Wysokość rat kredytu gotówkowego może być uciążliwa, dlatego kredytobiorcy szukają sposobu na unieważnienie umowy kredytowej. Czy to możliwe? Kto ma szansę na zastosowanie takiego rozwiązania? Przeczytaj o rozwiązaniu, o którym większość Polaków nigdy nie słyszała.

Czy unieważnienie umowy kredytowej jest możliwe?

Unieważnienie kredytu jest możliwe, jednak tylko w konkretnych przypadkach. Kluczowa będą takie informacje o kredycie jak: data zawarcia umowy, kwota kredytu, waluta oraz jego przeznaczenie.

Przez unieważnienie umowy kredytu rozumiemy uznanie, że pożyczka zostanie uznana za niezaciągniętą, ale kredytobiorca będzie obowiązany do zwrotu otrzymanego kapitału.

Oprócz unieważnienia kredytu wyróżniamy także odstąpienie od umowy. W tym przypadku każdy z kredytobiorców ma prawo do zrezygnowania z pożyczki w ciągu 14 dni od podpisania dokumentów z instytucją finansową. Bank nie może dochodzić wynagrodzenia z tytułu korzystania z kapitału.

Ważne!

O unieważnieniu umowy z bankiem może zadecydować wyłącznie sąd. Potrzebne jest złożenie pozwu, a następnie korzystny dla kredytobiorcy wyrok, aby mówić o skutecznym unieważnieniu umowy kredytowej.

Jak unieważnić umowę o kredyt gotówkowy?

Z pomocą kredytobiorcom przychodzą zapisy Ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z art. 45 tego dokumentu istnieje możliwość spłaty wyłącznie kapitału początkowego. Bez odsetek oraz innych kosztów kredytu.

Dzieje się tak, gdy zastosowana zostanie sankcja kredytu darmowego.

Ustawa o kredycie konsumenckim, Art. 45. kredyt. kons.

Zwrot kredytu bez odsetek w przypadku naruszenia warunków przed kredytodawcę W przypadku naruszenia przez kredytodawcę art. 29 forma umowy o kredyt konsumencki ust. 1, art. 30 elementy umowy o kredyt konsumencki ust. 1 pkt 1–8, 10, 11, 14–17, art 31–33, art. 33a należności w przypadku opłat z tytułu zaległości w spłacie kredytu i opłat za opóźnienie przekraczających maksymalne odsetki za opóźnienie i art 36a–36c konsument, po złożeniu kredytodawcy pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Źródło: https://lexlege.pl/ustawa-o-kredycie-konsumenckim/art-45/

Termin można wytłumaczyć jako karę dla banku, który w umowie kredytowej zawarł szereg niekorzystnych zapisów dla kredytobiorcy, zastosował klauzule abuzywne, czy po prostu wprowadził go w błąd i naraził na dodatkowe koszty.

Karą, czyli sankcją, dla instytucji finansowej jest w tym przypadku decyzja o spłacie przez kredytobiorcę wyłącznie kapitału początkowego, czyli kwoty o którą się ubiegał w banku. Bez odsetek i kosztów, stąd termin "darmowy kredyt", bo konsument nie ponosi kosztów, które przy standardowym biegu kredytu stanowiłyby zysk banku.

Co może doprowadzić do unieważnienia umowy kredytu?

unieważnienie umowy kredytowej błędy powodujące anulowanie kredytu

Unieważnienie umowy kredytu – ile można odzyskać? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora

To, ile kredytobiorca odzyska po sukcesie związanym z wprowadzeniem sankcji kredytu darmowego, zależy od wielu czynników.

Jednym z nich jest opłata za zajęcie się sprawą, prowadzenie postępowania sądowego czy analizę umowy kredytowej. Przynajmniej części z nich można uniknąć. Firma Helpfind oferuje swoją pomoc w tych kwestiach bezpłatnie.

Jeśli chcesz poznać konkretną kwotę, jaką możesz otrzymać za swoją sprawę, skorzystaj z kalkulatora sankcji kredytu darmowego.

Opinia eksperta

Sprawy o unieważnienie umowy kredytu przy pomocy sankcji kredytu darmowego zyskują na popularności. Można spodziewać się, że w najbliższych latach gwałtownie wzrośnie liczba składanych pozwów przez kredytobiorców. To może spowodować wydłużenie oczekiwania na rozpatrzenie sprawy, które już teraz nie jest krótkie. Warto rozważyć skorzystanie z usług Helpfind, gdzie zgłaszający się otrzymują propozycje odsprzedaży swojej sprawy. Pieniądze trafiają na konto w ciągu kilku dni, a średnia wypłata wynosi 4875 złotych.

Patrycja Szczepaniak, specjalistka ds. sankcji kredytu darmowego w Helpfind

Unieważnienie umowy kredytowej – ile trwa proces?

Polskie sądy nie mają jeszcze stałej linii orzecznictwa. Sprawy trwają bardzo długo i łącznie z apelacją mogą trwać przez 3 lata.

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z Helpfind proces może ograniczyć się do zaledwie 14 dni! Nasza firma jako jedyna na rynku gwarantuje szybką wypłatę. Dzieję się tak przez zastosowanie umowy cesji wierzytelności.

Najprościej ujmując, kredytobiorca sprzedaje swoje prawo do wniesienia pozwu przez Helpfind. Wówczas na firmę przechodzi cała odpowiedzialność procesowa. W tym czasie masz już pieniądze na koncie i batalia sądowa zupełnie Cię nie interesuje. W twojej kwestii nic się nie zmieni.

Czy unieważnienie umowy występuje tylko przy kredytach złotówkowych?

Sprawy frankowe to obecnie najbardziej medialne przypadki sądowych zwycięstw kredytobiorców w sporach z bankami. Unieważnienie umowy frankowej jest obecnie orzekane w zdecydowanej większości wnoszonych spraw i zdarza się, że banki chcąc oszczędzić pieniądze, nie decydują się nawet na apelację od wyroku sądu.

Jednak sama batalia na potrafi trwać między 2 a 3 lata. Także w przypadku takich umów kredytowych z pomocą przychodzi Helpfind, który zapewni bezpłatną analizę dokumentu, a następnie obliczy możliwą kwotę, jaką możemy wypłacić w ciągu 14 dni za zajęcie się sprawą.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Na czym polega unieważnienie umowy kredytowej?

Skutkiem unieważnienia kredytu jest przede wszystkim uznanie umowy za niezawartą. Konieczny jest jednak zwrot całego pożyczonego kapitału przez kredytobiorcę.

Co się dzieje po unieważnieniu umowy?

Zadaniem kredytobiorcy jest oddanie kapitału początkowego, czyli kwoty, o jaką zwracał się do banku o kredyt. Jeśli w trakcie trwania pożyczki wartość kapitału kredytu została spłacona, wówczas bank zwraca kredytobiorcy nadpłaconą różnicę.

Jeśli kwota jest niższa, kredytobiorca jest zobligowany do zapłaty pozostałej części kapitału, jednak nie musi tego robić od razu, tylko w określonym i rozłożonym w czasie terminie.

Kiedy umowa o kredyt jest nieważna?

Umowa kredytu jest nieważna dopiero, gdy zostanie wydane orzeczenie sądu w tej sprawie.

Czy stworzono rozwiązanie korzystne dla posiadaczy kredytu hipotecznego?

W 2024 roku możliwe jest zawieszenie spłaty kredytu hipotecznego jeśli kredytobiorca poświadczy w banku, że znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. W takim przypadku można skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwolą na maksymalnie odroczenie spłaty na 4 miesiące.

Miłosz Marek

Miłosz Marek

Redaktor

Doświadczony redaktor internetowy z biegłością w temacie odszkodowań. Jego specjalizacją jest problematyka szkód na pojazdach. Za główny cel stawia sobie tłumaczenie trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
jak sprawdzać klauzle w umowach kredytowych

28.05.2024

9 min

Klauzule i warunki umowy kredytowej – na co zwrócić uwagę, jakie są konsekwencje

Sprawdź, jakie błędy najczęściej występują w umowach kredytowych. Jeśli powstały z winy banku, masz szansę na spory zysk....

Finanse

unieważnienie umowy kredytowej kiedy można

24.05.2024

10 min

Odstąpienie od umowy kredytowej – jak to zrobić, kto się kwalifikuje

Kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez podawania powodu. Zobacz, co musisz zrobić, żeby anulować kredyt....

Finanse

darmowy kredyt warunki

23.05.2024

11 min

Darmowy kredyt – kto go otrzyma, jakie są warunki

Pomożemy bezpłatnie sprawdzić, czy możesz darmowy kredyt można zastosować dla Twojej pożyczki...

Finanse

empty_placeholder

Uzyskaj dodatkowe środki za błędne zapisy w Twojej umowie

Analiza Twojej umowy kredytowej potrwa maksymalnie 3 dni!

Kredyty gotówkowe

Kwota do 255 550,00 PLN

Kredyty po 17.01.2014 r.

Rok od zamknięcia kredytu

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line