/

Samochód
Wyłudzenie odszkodowania – co robić, by nie dać się oszukać?

Wyłudzenie odszkodowania – co robić, by nie dać się oszukać?

Patryk Marzec

Patryk Marzec

13.03.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1591 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Wyłudzenia odszkodowań są częstą praktyką nieuczciwych kierowców, których głównym celem jest uzyskanie dodatkowych środków pieniężnych, kosztem innych uczestników ruchu drogowego, wykorzystując zwykle ich brak uwagi. Na czym polega wyłudzenie odszkodowania? Jak je rozpoznać? Jakie konsekwencje może przynieść wykrycie próby oszustwa? Odpowiedzi na powyższe pytania, znajdą Państwo w poniższym artykule.

Na czym polega wyłudzenie odszkodowania?

Wyłudzenie odszkodowania to przestępstwo, polegające na próbie uzyskania pieniędzy z tytułu ubezpieczenia. Najczęściej, nieuczciwi kierowcy starają się oszukać towarzystwa ubezpieczeniowe, przygotowując zawyżone kosztorysy likwidacji szkód.

Wyłudzeniem odszkodowania nazywa się też sytuacje, w których osoba, działając dla własnej korzyści majątkowej, celowo powoduje zdarzenie mające na celu wyłudzenie pieniędzy za szkodę z ubezpieczenia OC innego kierowcy

Oszustwo ubezpieczeniowe tego typu jest zwykle zaplanowane wcześniej, choć niektórzy nieuczciwi kierowcy starają się wykorzystać okoliczności do spowodowania kolizji, ale w taki sposób, aby zostać uznanym jako poszkodowany w sprawie.

Jaka kara grozi za wyłudzenie odszkodowania?

Wyłudzenie odszkodowane jest traktowane przez Polskie prawo jako przestępstwo, a nie wykroczenie. 

Art. 298 ust. 1 kodeksu karnego

Wyjątkiem od tego prawa są sytuacje, w których pomimo rozpoczęcia próby oszustwa, kierowca decyduje się wycofać swój wniosek o wypłatę odszkodowania. Jeśli dokona tego wystarczająco szybko (czyli do rozpoczęcia oględzin szkód przez rzeczoznawcę lub do momentu wypłaty odszkodowania), może wówczas uniknąć kary pozbawienia wolności.

Ubezpieczyciele mają wypracowane schematy działania, mające zapobiec tego typu praktykom, a każda wykryta próba oszustwa, ma konsekwencje w postaci zgłoszenia sprawy na policję. Warto więc zastanowić się kilka razy, zanim podejmie się próbę wyłudzenia pieniędzy z odszkodowania,

W przypadku wątpliwości związanych z kosztorysem, towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej decydują się na wysłanie rzeczoznawcy samochodowego, który rzetelnie określi rozmiar zniszczeń i ich pochodzenie. 

Szanse na wypłatę odszkodowania są w takiej sytuacji niewielkie, a w przypadku uznania próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu umowy ubezpieczenia, sprawa zostanie zgłoszona na policję.

Co zrobić, aby uchronić się przed oszustwem ubezpieczeniowym? 

Najprostszym sposobem na obronę przed wyłudzeniem odszkodowania jest posiadanie w samochodzie wideorejestratora, rejestrującego wszystko, co dzieje się na drodze. Elektroniczny zapis video jest najważniejszym dowodem przy ewentualnej eliminacji próby oszustwa.

W jaki jeszcze sposób można uchronić się przed oszustwem ubezpieczeniowym? Najważniejsza jest bardzo uważna jazda oraz maksymalne zastosowanie zasady ograniczonego zaufania – nie warto wierzyć w intencje, np. w sytuacji, w której ktoś udziela nam pierwszeństwa, mimo że znajdujemy się na drodze podporządkowanej. 

Skorzystanie z „uprzejmości” może skończyć się przykrym incydentem, ponieważ kierowcy, próbujący wyłudzić odszkodowanie, na pewno skorzystają z takiej sytuacji i spowodują kolizję, jednocześnie zwalając winę na drugiego kierowcę, podejmując próbę wyłudzenia odszkodowania.

Jak zachować się po stłuczce i nie dać się oszukać?

W przypadku, gdy kolizja miała miejsce na drodze publicznej lub parkingu, warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma monitoringu, który mógł zarejestrować przebieg zdarzeń. Jeśli nie ma żadnych dowodów, które mogłyby potwierdzić, że to kierowca drugiego auta spowodował wypadek, należy bezwzględnie wezwać policję na miejsce zdarzenia. 

Próby załatwienia sprawy polubownie, bez udziału policji i bez zgłoszenia do ubezpieczyciela są zwykle bezcelowe. Oszuści w celu uzyskania odszkodowania, nie cofną się przed kłamstwem oraz manipulacjami. Dążenie do likwidacji szkody bez udziału ubezpieczyciela, nie ma większego sensu, zwłaszcza w sytuacji, gdy ma się wątpliwości co do swojej winy.

Jeśli zauważysz świadków zdarzenia, warto poprosić ich o dane kontaktowe w celu spisania oświadczenia. Zeznanie osoby postronnej może okazać się kluczowym dowodem, eliminującym próbę wyłudzenia odszkodowania. Istotna będzie również notatka policyjna, w której mundurowi spiszą wszystkie okoliczności sprawy.

Wyłudzenie odszkodowania – najczęściej stosowane sposoby

Do najczęściej stosowanych sztuczek, które mają na celu doprowadzenie do powstania szkody i wyłudzenie odszkodowania należą:

  1. Jazda na stłuczkę – czyli celowe działania, których głównym celem jest wywołanie kolizji drogowej i powstania szkody na pojeździe. Nieuczciwi kierowcy zwykle stosują ten zabieg poprzez skorzystanie z wymuszenia lub pozorne ustąpienie pierwszeństwa, w sytuacji, gdy stłuczki można było uniknąć.
  2. Wymuszenie wykonania manewru – tego typu sytuacje zdarzają się najczęściej na autostradzie, co jest bardzo niebezpieczne i ma kluczowe znaczenie przy ewentualnym wykryciu i wymierzeniu kary za próbę oszustwa ubezpieczeniowego. Najczęściej do zdarzenia dochodzi poprzez zajeżdżanie drogi, czego skutkiem jest zwykle nagłe hamowanie.
    W niektórych przypadkach policja może stwierdzić, że próba oszustwa doprowadziła do niebezpieczeństwa sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, co może poskutkować o wiele wyższymi karami, niż w przypadku prób wyłudzenia rekompensaty za szkody.
  3. Zawyżanie wartości szkody – najczęściej stosowane przy próbie uzyskania odszkodowania z AC. Polega na zawyżonej wycenie szkody samochodu, czego efektem docelowym ma być wypłata zbyt wysokiego odszkodowania względem realnej kwoty naprawy.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Na czym polega wyłudzenie odszkodowania?

Wyłudzenie odszkodowania to proceder, którego dopuszczają się nieuczciwi kierowcy. Polega on na celowym spowodowaniu sytuacji drogowej, w której dochodzi do uszkodzenia pojazdu z winy innego kierowcy. 

Jako oszustwo ubezpieczeniowe uznaje się też sprawy, w których kierowca próbuje zawyżyć kosztorys szkód pojazdu, w celu uzyskania wyższego odszkodowania.

Jaka kara grozi za wyłudzenie odszkodowania?

Wyłudzenie odszkodowania jest przez polskie prawo traktowane jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 

Czy istnieją sposoby na ochronę przed oszustwem ubezpieczeniowym?

Najprostszym sposobem na ochronienie się przed próbami wyłudzeń rekompensaty za szkodę jest zainstalowanie w pojeździe kamerki samochodowej. Zarejestrowanie zdarzenia na elektronicznym zapisie video może być kluczowym dowodem w sprawie.

Patryk Marzec

Patryk Marzec

Redaktor

Redaktor, trudniący się głównie tematyką szkód na pojeździe oraz kredytów bankowych. W Helpfind zajmuje się tłumaczeniem trudnych zagadnień z dziedziny prawa drogowego, ubezpieczeniowego i kredytowego, na prosty i zrozumiały dla każdego język.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
Odszkodowanie za wypadek samochodowy

21.08.2024

11 min

Odszkodowanie za wypadek samochodowy – jak je otrzymać?

Dowiedz się, komu przysługuje odszkodowanie za wypadek samochodowy. Pamiętaj o dopłacie, którą możesz otrzymać....

Samochód

01.07.2024

11 min

Uderzenie w tył samochodu - czyja wina, odszkodowanie, dopłata

Dowiedz się, jak wysokie odszkodowanie uzyska poszkodowany po uderzeniu w tył auta i jakie są koszty naprawy....

Samochód

uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line