wypadek przy pracy

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Sprawdź bezpłatnie wysokość Twojego odszkodowania

czytaj więcej »

Odszkodowanie po wypadku w pracy - jak możemy Ci pomóc?

  1. Minimum formalności
  2. Wyższe odszkodowanie
  3. Profesjonalna pomoc prawna
  4. Przedawnienie roszczeń to nawet 20 lat

Sprawdź wysokość odszkodowania

wypadki w pracy

Wypadek przy pracy

Zajmujemy się sprawami wypadków przy pracy. Jest dla nas ważne, aby każdy klient otrzymał należne odszkodowanie. Rozumiemy że wiele osób długo po wypadku nie może normalnie funkcjonować. Zajmujemy się więc wszystkimi formalnościami i przeprowadzamy cały proces. Chcemy też, abyś dokładnie wiedział, co dla Ciebie robimy w każdym etapie. Sprawdź, ile możemy dla Ciebie wywalczyć.

pon.  -  pt. 8:00 - 18:00


W Polsce notuje się coraz więcej wypadków w zakładach pracy. W związku z tym coraz więcej osób zgłasza się po odszkodowanie. Kiedy można ubiegać się o takie odszkodowanie? Jaka jest definicja tego rodzaju wypadku? O wypadku przy pracy możemy mówić, gdy:

  • wydarzenie przebiegło nagle, a często i gwałtownie
  • poszkodowany nie miał wpływu na przyczyny wypadku
  • zdarzenie było powiązane z miejscem pracy lub wykonywanymi obowiązkami
To oznacza, że do wypadku może dojść nie tylko w miejscu pracy, ale także w innym miejscach, w których poszkodowany pracownik wykonywał swoje obowiązki.

To sprawia, że wypadków w pracy dochodzi w najróżniejszych okolicznościach. Najczęściej zdarzają się one podczas wykonywania obowiązków w miejscu pracy. Najczęściej do wypadków dochodzi tam, gdzie pracownicy mają do czynienia z ciężkim sprzętem, czy maszynami produkcyjnymi. Nie jest to jednak reguła. Do wypadków dochodzi także w biurach, sklepach i innych mniejszych zakładach pracy.

Co istotne, wypadkiem przy pracy jest każde zdarzenie, które ma związek z pracą. Jeżeli pracownik miał przerwę, ale uległ wypadkowi np.: w kuchni pracowniczej ,również może dochodzić odszkodowania powypadkowego. Podobnie jest w innych przypadkach, gdy poszkodowany pracownik znajdował się poza siedzibą firmy, ale wykonywał obowiązki służbowe lub szkolił się.

O odszkodowanie może starać się też każdy pracownik, którego stan zdrowia pogorszył się w wyniku szkodliwych warunków pracy. Występuje wtedy tzw. choroba zawodowa. W razie konieczności, pracodawca powinien także wypłacić rentę z tego tytułu.

Kwestie formalne dotyczące zatrudnienia nie są istotne. Nie jest ważne, jaką umowę pracodawca podpisał z pracownikiem. Jeżeli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej, bądź jest stażystą, albo praktykantem wciąż może starać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy. Swoich praw można domagać się nawet wtedy, gdy pracodawca nie wykupił polisy OC. O odszkodowanie można starać się także po zakończeniu pracy w zakładzie pracy, w który,m doszło do wypadku.

Kto może starać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie może ubiegać się każda osoba, którą spotkał wypadek w pracy. Odszkodowanie należy się także w przypadku, gdy nie doszło do wypadku na terenie firmy, ale pracownik wciąż wykonywał obowiązki służbowe.
Niektóre wypadki mają skutki śmiertelne dla poszkodowanego. W takim, przypadku o odszkodowanie, a także zadośćuczynienie może starać się rodzina zmarłego.
Istnieje także ważny wyjątek uniemożliwiający staranie się wypłatę z polisy przez poszkodowanego. Wypadek nie może być zdarzyć się z winy poszkodowanego pracownika. Jeżeli wypadek będzie następstwem jego zaniedbań lub zaniechań - również odszkodowanie nie będzie wypłacone.

Dokumenty potrzebne do odszkodowania

Wypadek przy pracy to bardzo specyficzna kategoria wypadków. Potrzebne tu są różnorodne dokumenty. Zupełnie inne, niż przy pozostałych wypadkach. Pracodawca ma obowiązek powołać zespół powypadkowy, który ustali okoliczności zdarzenia. Konieczne jest dokonanie oględzin i zebranie dowodów dotyczących wypadku. W ciągu 14 dni od uzyskania zawiadomienia o tym zdarzeniu sporządzony zostanie protokół powypadkowy ustalenia. Są w nim zawarte wszystkie okoliczności i przyczyny wypadku. Dokument ten ma kluczowe znaczenie dla ubezpieczyciela. Pozwala on na ustalenie winowajcy, przebiegu wypadku, a także obrażeń poszkodowanego. Istotna jest także dokumentacja związana z leczeniem. Należą do niej:
  • kopia karty pacjenta
  • zwolnienie lekarskie
  • opinia biegłego
  • wyniki badań lekarskich
  • karta informacyjna ze szpitala
  • diagnoza lekarska
Jeżeli poszkodowany stara się także o zadośćuczynienie powinien także dołączyć opis cierpienia psychicznego i fizycznego, a także wskazać jak zmieniło się jego życie w wyniku wypadku.

Kiedy starać się o odszkodowanie?

Gdy wypadek został zgłoszony pracodawcy

check icon

Gdy od zgłoszenia wypadku nie minęły 3 lata

check icon

Gdy nie minęło 20 lat od wypadku, który był skutkiem przestępstwa

check icon

Gdy wystąpił uszczerbek na zdrowiu

check icon

Gdy doszło do śmierci poszkodowanego

check icon

Gdy poszkodowany nie może pracować

check icon

Sprawdź bezpłatnie, czy należy Ci się odszkodowanie

Rekompensata szkód

W Polsce co roku dochodzi do tysięcy wypadków przy pracy. Większość z nich wyłącza pracownika z życia codziennego i zawodowego na krótki czas. Nie mają one też zazwyczaj dużego wpływu na dalsze życie poszkodowanego. Po zakończeniu niezbyt uciążliwej rekonwalescencji może wrócić do życia zawodowego.

Zdarzają się jednak ciężkie wypadki, po których pracownik już nigdy nie wróci do życia zawodowego. To sprawia, że potrzebuje on rekompensaty o szeregu świadczeń. Mają one na celu nie tylko powrót do zdrowia. Dzięki nim poszkodowany może wyrównać swój poziom życia do tego sprzed wypadku, albo zmienić zawód gdy to konieczne. W niektórych przypadkach konieczne są także pieniądze na długoletnie leczenie i rehabilitację. Ich koszty są na tyle wysokie, że muszą być pokrywane przez ubezpieczyciela lub pracodawcę.

Niezależnie od przyczyn i skutków wypadku, zawsze należy się rekompensata. Musi ona całości pokrywać wszystkie straty - zarówno materialne, jak i niematerialne. Taka jest bowiem kluczowa rola odszkodowania.

Wielu poszkodowanych nie wie, jak uzyskać potrzebne. Wielu z nich nie może też- ze względu na uciążliwość leczenia - starać się o to osobiście. W takich sytuacjach warto zainteresować się ofertą firm odszkodowawczych. Pełnomocnicy doradzają najlepsze rozwiązania, a także pomagają zebrać cała dokumentację. W imieniu klienta występują także z roszczeniami do ubezpieczyciela. Jeżeli jest to konieczne, mogą także prowadzić sprawę w sądzie.

Średnia ocena: 4.15

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz na naszej stronie

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Kontakt

z naszym konsultantem w ciągu 48 h

Weryfikacja

przesłanych przez Ciebie dokumentów

Wypłata

należnej kwoty

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Wypadki przy pracy - artykuły na blogu

Wypadek w pracy Kompendium wiedzy... Helpfind - Wypadek w pracy. Kompendium wiedzy dla pracownika

Wypadek w pracy. Kompendium wiedzy dla pracownika

Zadaniem pracodawcy jest dbanie o bezpieczeństwo. Mimo to zawsze może zdarzyć się wypadek w pracy. Co wtedy robić? Jak ubiegać się o odszkodowanie?

Świadczenie wspierające – czy będzie... Helpfind - Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające – czy będzie lepsze od pielęgnacyjnego?

Świadczenie wspierające ma być wprowadzone w 2024 roku. Omawiamy projekt ustawy, a nasz ekspert udziela komentarza w tej sprawie.

KRUS odszkodowania za złamania –... Helpfind - KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

KRUS odszkodowania za złamania – czy OC rolnika daje więcej?

Odszkodowania za złamania z KRUS są wypłacane rolnikom, domownikom gospodarstwa i pomocnikom. Pokazujemy, jakie kwoty możesz uzyskać.

Korzyści, które dostajesz

bez zobowiązań

BEZ ZOBOWIĄZAŃ

Skorzystanie z bezpłatnej analizy do niczego Cię nie zobowiązuje. Nasza współpraca z Klientem musi opierać się na zaufaniu i poszanowaniu decyzji - takie mamy zasady.

bezpłatna weryfikacja

BEZPŁATNA WERYFIKACJA

Na żadnym etapie nie wymagamy opłat. Chcemy, aby każdy nasz Klient ponosił jak najmniejsze koszty. Kontakt z nami jest darmowy, tak samo jak wypełnienie formularza, a następnie jego analiza.

polityka

POLITYKA "ZERO SPAMU"

Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich danych. Nie przekazujemy ich bez Twojej zgody. Twoje dane potrzebne nam są tylko do kontaktu. Nie rozsyłamy spamu, ani innych niepożądanych wiadomości.

bezpieczeństwo

BEZPIECZEŃSTWO

Jesteśmy niezależnym ekspertem. Dzięki temu działamy zawsze na korzyść poszkodowanego. Zaufaj nam i skorzystaj z naszego doświadczenia oraz kompleksowej wiedzy.

Tylko jeden krok dzieli Cię od odszkodowania Sprawdź