Odszkodowanie za złamany palec

Pomożemy Ci uzyskać najwyższe odszkodowanie.

  1. Bezpłatna analiza sprawy
  2. Zwrot kosztów za leczenie i rehabilitację
  3. Pokrycie kosztów opieki w domu
  4. Wyrównanie za utracony dochód
  5. Zadośćuczynienie za ból i cierpienie
Odszkodowanie za złamany palec

Kiedy dochodzi do złamania palca i jakie objawy występują

Kości palców – paliczki – są bardzo wrażliwe na urazy, stąd też łatwo o ich złamania. Wszystkie palce oprócz kciuka i palucha, składają się z 3 paliczków. Taka budowa jest bardzo podatna na wszelkie urazy. Do złamania paliczków palca dochodzi na wiele sposobów, może to być przytrzaśnięcie, uderzenie, przygniecenie, upadek z wysokości. Aby poprawnie zdiagnozować, czy palec został złamany – konieczne jest wykonanie prześwietlenia RTG. Objawy złamania mogą być podobne do zwichnięcia lub stłuczenia. A więc może wystąpić:
  • zasinienie w miejscu urazu
  • ból i obrzęk
  • sztywność i deformacja palca
Ważne jest, aby złamanie jak najszybciej prawidłowo nastawić i unieruchomić. Nieleczony uraz może przyczynić się do powikłań takich jak zapalenie kości, martwica czy staw rzekomy (pojawia się w przypadku braku zrostu kości). Ponadto może dojść do zaburzeń krążenia lub zesztywnienia palca. Podobnie jak w przypadku innych kontuzji, możesz ubiegać się o odszkodowanie za złamany palec i wnosić o zwrot kosztów za późniejszą rehabilitację.

Rodzaje urazów

Uraz głowy Najczęściej spowodowany uderzeniem. Następstwem może być pęknięta kość czaszki, wstrząśnienie mózgu czy krwiak śródczaszkowy. Uraz kręgosłupa szyjnego Do urazu może dojść np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Objawem mogą być nudności, bóle głowy czy odrętwienie. Uraz klatki piersiowej Spowodowany najczęściej upadkiem z wysokości lub silnym uderzeniem. Wynikiem tego mogą być m.in. złamane żebra czy mostek. Uraz barku Do zwichnięcia stawu barkowego często dochodzi podczas uprawiania sportu. Objawem zwichniętego barku jest silny ból i problemy z poruszaniem ręką. Uraz miednicy Najczęściej dochodzi do złamania miednicy. Uraz bardzo niebezpieczny, najczęściej spowodowany przez wypadek komunikacyjny lub upadek z wysokości. Uraz kręgosłupa Najczęstszą przyczyną urazów kręgosłupa są wypadki komunikacyjne. Objawem kontuzji to m.in. zaburzenia czucia, problemy z oddychaniem i niedowład kończyn. Uraz ręki Na uraz ręki składa się kontuzja kości śródręcza, kości nadgarstka oraz kości palców. Objawem urazu może być obrzęk, ból i problemy z poruszaniem. Uraz kolana Z kontuzją kolana często spotykają się sportowcy. Objawem poważnego urazu może być problem z wyprostowaniem nogi, silny ból i wysięk. Uraz stawu skokowego Uraz można podzielić na skręcenie, zwichnięcie lub złamanie stawu skokowego. Objawem kontuzji może być obrzęk, ból, krwiak i niestabilność stawu. rodzaje urazów ciała

Co przysługuje za złamany palec?

W ramach wypłaty odszkodowania, lista możliwych świadczeń jest całkiem spora. Poszkodowany może ubiegać się o nie w ciągu 3 lat od wypadku. W przypadku polis NNW, terminy zgłoszeń wypadku i kwoty o jakie można się ubiegać, zapisane są w warunkach umowy oraz Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Odszkodowanie za złamany palec obejmuje m.in.:
  • jednorazowe odszkodowanie z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu
  • zwrot pieniędzy za poniesione koszty leczenia – można zaliczyć do nich: pobyt w szpitalu, dojazdy na zabiegi, usługi pielęgnacji świadczone przez osoby trzecie (w tym członków rodziny), zakup leków i urządzeń rehabilitacyjnych.
  • zwrot pieniędzy za utracony dochód, jeżeli w wyniku kontuzji poszkodowany nie mógł kontynuować pracy zarobkowej
  • w przypadku, gdy zabieg lub inne działania mające na celu przyśpieszyć powrót do zdrowia, wymagają wcześniejszej opłaty – poszkodowany może wnosić o wypłatę zaliczki na ten cel.
Niestety, nawet kontuzja palca może wiązać się ze stałym uszczerbkiem na zdrowiu, a skrajne powikłania mogą przyczynić się do utraty stabilności finansowej. Na rzecz poszkodowanych w tak dużym stopniu, możliwe jest ubieganie się o przyznanie renty. Zależnie od potrzeb, można wyróżnić ich kilka rodzajów:
  • renta z tytułu niezdolności do pracy – może zostać przyznana osobie, która wskutek urazu straciła możliwość kontynuowania i podjęcia pracy. Dotyczy to również prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
  • renta z tytułu zwiększonych potrzeb życiowych – przyznawana w przypadku, gdy poszkodowany w związku z uszczerbkiem na zdrowiu, będzie ponosił stałe i dodatkowe koszty utrzymania np. specjalnie wyżywienie, opieka osób trzecich.
  • renta z tytułu zmniejszenia się widoków na przyszłość – można się o nią ubiegać, jeśli uraz uniemożliwił lub stanowczo ograniczył dalszy rozwój zawodowy

Potrzebne dokumenty

Podczas wnoszenia o odszkodowanie za złamany palec, należy skompletować i przedstawić jak najwięcej dokumentów na temat historii choroby oraz poniesionych kosztów z nią związanych. W szczególności poszkodowany powinien przygotować:
  • wszystkie opinie lekarzy i specjalistów, związane z przebiegiem choroby oraz dalszym rokowaniem
  • wypisy ze szpitala, skierowania na dalsze leczenie i zabiegi rehabilitacyjne
  • rachunki i faktury potwierdzające wydatki związane z leczeniem, zakupem potrzebnych leków i sprzętu rehabilitacyjnego
  • opinie psychologiczne w przypadku ubiegania się o zadośćuczynienie
Dodatkowo bardzo pomocne będą fotografie miejsc urazu. Odszkodowanie powinno także pokryć wszelkie koszty związane z dojazdami na: wizyty lekarskie, zabiegi rehabilitacyjne, do szpitala czy apteki. Trzeba zaznaczyć, że kwoty jednorazowych odszkodowań mogą nieco się różnić, w zależności od tego, po której stronie ciała wystąpił uraz (prawej czy lewej).

Kiedy należy Ci się odszkodowanie za złamanie palca?

Możesz wnosić o odszkodowanie, jeżeli:

Doznałeś urazu wskutek błędu medycznego

akceptacja ikona

Miałeś wypadek komunikacyjny

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w pracy

akceptacja ikona

Miałeś wypadek w rolnictwie

akceptacja ikona

Doznałeś urazu wskutek poślizgnięcia lub potknięcia

akceptacja ikona

Nadal się leczysz lub rehabilitujesz

akceptacja ikona

Od chwili wypadku nie minęły 3 lata

akceptacja ikona

Posiadasz dokumentację medyczną

akceptacja ikona

Wypełnij formularz, a my sprawdzimy bezpłatnie czy należy Ci się odszkodowanie

Jak to działa?

Wypełniasz

formularz weryfikacji

(to nic nie kosztuje!)

Oddzwaniamy

do Ciebie w ciągu 48h

(lub najszybciej jak to możliwe)

weryfikujemy

czy możesz starać się o odszkodowanie

wybieramy

dla Ciebie najlepszą Kancelarię Prawną

Nie wygrasz

nie płacisz

Historie naszych klientów

Średnia ocena: 3.52

Artykuły na blogu