/

Samochód
Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Co pomaga poszkodowanemu?

Sprawca wypadku nie przyznaje się do winy. Co pomaga poszkodowanemu?

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

05.09.2023

Przeanalizujemy bezpłatnie, czy należy Ci się dopłata

logo google

4,4/1190 opinii

Twoje dane są u nas bezpieczne

Sprawca kolizji drogowej nie przyznaje się do winy. Czy to oznacza, że sprawa jest przegrana? Jeżeli masz pewność, że nie spowodowałeś kolizji, to podejmij odpowiednie kroki. Dzięki temu sprawca nie uniknie odpowiedzialności, a Ty dostaniesz odpowiednią kwotę, żeby naprawić samochód.

Kolizja drogowa – co robić?

Najważniejsze po kolizji drogowej jest spisania oświadczenia ze sprawcą. Taki dokument może służyć do potwierdzenia okoliczności zdarzenia. Można w nim też zamieścić informacje o ewentualnie wykonanych zdjęciach szkody. Uszkodzenia i rozmieszczenie pojazdów na miejscu zdarzenia pozwolą biegłym na rekonstrukcję zdarzenia.

Sprawca wypadku może nie przyznawać się do winy z różnych powodów. Niekiedy nie zdaje sobie sprawy z własnego błędu, np.: gdy nie zna wystarczająco przepisów ruchu drogowego lub poszkodowany znajdował się w martwym polu i sprawca go nie widział.

W niektórych przypadkach sprawca liczy także, że uda mu się przekonać poszkodowanego, że to on spowodował wypadek. Ma to miejsce szczególnie, gdy poszkodowany jest młodym i niedoświadczonym kierowcą. Niekiedy sprawca stara się „zakrzyczeć” poszkodowanego, grozi mu lub wręcz stara się zbiec z miejsca wypadku. Oczywiście można się przed tym bronić, wzywając policję na miejsce zdarzenia.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Stłuczka z mojej winy – co dalej?

Dlaczego sprawcy nie chcą przyznać się do spowodowania kolizji? Z różnych powodów chcą uniknąć odpowiedzialności. Obawiają się, że stracą zniżki i będą musieli płacić wyższe OC. Niekiedy też nie mają obowiązkowego ubezpieczenia.

Najlepiej spisz z osobą poszkodowaną wspólne oświadczenie, bo wtedy czeka Cię tylko podwyższenie stawki składki OC, którego i tak nie unikniesz, jeśli policja w toku postępowania ustali Twoje dane.

Stłuczka samochodowa nie z mojej winy – co robić?

Stłuczka samochodowana nie z mojej winy - nie wiesz jak się zachować? Jako osoba poszkodowana masz różne możliwości, żeby zadbać o swój interes. Wszystko zależy jednak od postawy i zachowania sprawcy.

Sprawca chce podpisać oświadczenie

Jeżeli szkoda jest niewielka i nikt nie ucierpiał, to możliwe jest podpisanie oświadczenia na miejscu zdarzenia. Oświadczenie powinno zawierać następujące informacje:

 • potwierdzenie winy jednego z kierowców,
 • wskazanie okoliczności powstania kolizji,
 • wskazanie szkody,
 • zawiera nazwę ubezpieczyciela, a także numer polisy,
 • zawiera dane sprawcy zdarzenia.

Jak napisać opis zdarzenia do odszkodowania? Powinien zawierać najważniejsze informacje i musi być sporządzony w taki sposób, aby nie było wątpliwości co do tego, kto jest sprawcą.

Sprawca nie chce podpisać oświadczenia

Sprawca może odmówić podpisania oświadczenia. To nie oznacza jednak, że  jako osoba poszkodowana musisz zrezygnować z dochodzenia sprawiedliwości.

Tutaj może pomóc tylko powiadomienie policji. Zazwyczaj do niewielkich kolizji nie trzeba dzwonić na policję. Istnieją jednak wyjątki, kiedy wezwanie policji będzie konieczne:

 • sprawca nie przyznaje się do winy;
 • trudno ustalić, kto jest winny;
 • kierowcy mają wątpliwości co do okoliczności wypadku;
 • poszkodowany podejrzewa przestępstwo;
 • szkody materialne są bardzo poważne;
 • są ranni lub zabici,
 • sprawca nie ma wykupionego ubezpieczenia OC.

Patrol przyjedzie na miejsce i ustali, kto jest sprawcą. Nałoży także mandat i punkty karne na sprawcę.

Protokół policyjny jest także pewniejszym dowodem w sprawie. Jeżeli trafi ona już do ubezpieczyciela, to wówczas sprawca nie może wycofać się z ustaleń policji. 

policja nie ustaliła sprawcy kolizji

Ustalenie sprawcy kolizji przez policję

Sprawca nawet po ustaleniach policjantów może odmówić przyjęcia mandatu. Ile jest czasu na ustalenie sprawcy kolizji przez policję? Jeśli policja nie ustaliła sprawcy kolizji, to w takim przypadku kieruje wniosek do sądu o ustalenie sprawcy kolizji. Przekazuje także protokół z miejsca kolizji oraz dowody świadczące o winie. 

To oznacza, że odbędzie się sprawa sądowa, na którą muszą stawić zarówno sprawca, jak i poszkodowany. Pojawić mogą się także policjanci, którzy spisali protokół. Sąd może też wezwać świadków zdarzenia, aby złożyli zeznania. Oczywiście dane świadków przekażą do sądu funkcjonariusze policji. 

W niektórych przypadkach, gdy wina nie jest jasna, może pojawić się także biegły sądowy. Rozprawy odbywają się w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zdarzenia.

Ustalenie sprawcy kolizji przez sąd

Jeśli wina osoby, która nie przyjęła mandatu, jest oczywista, to taka osoba nie musi się nawet stawić w sądzie, aby złożyć zeznania.  Dzieje się tak, gdy jego wina jest bezsprzeczna i wynika z okoliczności wypadku, np.: gdy obwiniony wymusił pierwszeństwo, jadąc drogą podporządkowaną. Sprawca może odwołać się do sądu II instancji, jeżeli nie zgodzi się ze stanowiskiem wydanym przez sąd rejonowy.

Jako osoba poszkodowana nie musisz obawiać się żadnych dodatkowych kosztów, gdy ustaleniem sprawcy będzie się zajmować sąd. W takim przypadku nie potrzebujesz nawet pełnomocnika. Dlaczego nie poniesiesz też żadnych kosztów sądowych? Po zakończeniu sprawy ponosi je jedynie sprawca, jako strona przegrana.

Co w takim przypadku z odszkodowaniem? Zazwyczaj ubezpieczyciel czeka na wyrok sądu. Odszkodowanie przed wyrokiem jest możliwe, o ile dostarczone dowody bezsprzecznie potwierdzają winę drugiego uczestnika zdarzenia. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel może dokonać własnych ustaleń, niezależnie od postępowania sądowego.

Sprawa w sądzie po kolizji

Jak wygląda sprawa w sądzie po kolizji? Jeśli policja będzie zmuszona, żeby wnieść sprawę do sądu, to nie ma praktycznie żadnych szans, żeby osoba podejrzewana o sprawstwo mogła uniknąć konsekwencji. Przytoczymy poniżej jeden wyrok sądowy, który dotyczy właśnie takiej sprawy.

Sprawa została założona na wniosek Komendy Powiatowej Policji, której patrol przyjechał na miejsce zdarzenia. Uczestnicy złożyli wyjaśnienia, a kierowca ciągnika odmówił przyjęcia mandatu, mimo że funkcjonariusze policji uznali go za sprawcę po wysłuchaniu relacji.

W trakcie całego przebiegu rozprawy kierowca ciągnika utrzymywał, że „nie wie, dlaczego doszło do kolizji”. Z kolei kierowca samochodu uszkodzonego wskutek kolizji przedstawiał wiarygodny obraz sytuacji. 

Zgadzali się z tym również przybyli na miejsce zdarzenia policjanci, którzy widzieli, w jakich pozycjach znajdowały się pojazdy po kolizji i wysłuchali relacji obu uczestników. Co więcej, dowody fotograficzne również wskazywały na to, że zdarzenia doszło w taki sposób, jaki opisał kierowca samochodu osobowego, ponieważ uszkodzenia pojazdu mogły wynikać właśnie z takiego przebiegu.

Co spotkało kierowcę ciągnika, który odmówił przyjęcia mandatu? Musiał zapłacić grzywnę w wysokości 200 zł, a także ponieść koszty postępowania. Stracił nie tylko czas, ale także pieniądze. Gdyby zamiast tego sporządził z poszkodowanym oświadczenie sprawcy kolizji, to uniknąłby grzywny i nie dostałby punktów karnych.

Wszystkie dane pochodzą z Wyroku Sądu Rejonowego w Złotoryi z dnia 16 kwietnia 2014 roku (VII W 30/14)

Czy sprawca może się wycofać z ustaleń zawartych w oświadczeniu?

Jeśli sprawca podpisze oświadczenie, a Ty zgłosisz szkodę, to może to nie rozwiązać Twojego problemu. Po zgłoszeniu szkody towarzystwo ubezpieczeniowe przesyła dokumenty do sprawcy i prosi go o potwierdzenie okoliczności wypadku. Niektórzy sprawcy upatrują w takiej sytuacji okazję do uniknięcia odpowiedzialności. Mogą więc nie odsyłać dokumentów, wycofać swoje oświadczenie lub zmienić niektóre okoliczności zdarzenia.

Sprawcy zwykle w takiej sytuacji stwierdzają, że podpisali oświadczenie pod wpływem stresu. Dopiero po czasie przypominają sobie wszystkie okoliczności kolizji i dochodzą do wniosku, że nie oni zawinili. Niekiedy też wskazują, że drugi kierowca zmusił go do podpisania oświadczenia. Sprawcy wskazują na takie przyczyny wycofania oświadczenia, ponieważ jest to oświadczenie woli i musi być ono odpowiednio umotywowane. W tym przypadku są to następujące przyczyny:

 • popełnienie błędu,
 • działanie pod wpływem stresu lub szoku,
 • wprowadzenie w błąd przez drugiego kierowcę,
 • zmuszenie do podpisania oświadczenia.

Dodatkowo poszkodowany może mieć problem z udowodnieniem, jak w rzeczywistości wyglądała kolizja, a sprawca rzeczywiście nim jest. Dochodzi do sytuacji, w której słowo sprawcy staje przeciwko słowu poszkodowanego.

To nie oznacza jednak, że poszkodowany nie uzyska swojego odszkodowania. Ubezpieczyciel mając dwie sprzeczne wersje powinien sam dojść do tego, kto jest winny. Może to zrobić np.: na podstawie oświadczeń świadków, zapisów monitoringu czy zdjęć z miejsca zdarzenia.

Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel nie może ustalić prawdziwych okoliczności zdarzenia. Jest to możliwe, gdy brak jednoznacznych dowodów, a sprawca nie popełnił ewidentnego błędu. Jeżeli poszkodowany jest przekonany o winie drugiego kierowcy, może złożyć pozew do sądu cywilnego. 

Jestem sprawcą kolizji – co dalej?

Zarysowanie samochodu na parkingu to nic strasznego. Jeśli  jako sprawca kolizji uciekniesz z miejsca zdarzenia, to mogą Cię spotkać przykre konsekwencje. Odpowiesz nie tylko za zarysowanie czyjegoś pojazdu, ale także za ucieczkę z miejsca zdarzenia. 

Lepiej wypełnić oświadczenie sprawcy i mieć nieco wyższą składkę OC niż borykać się z konsekwencjami prawnymi. A pamiętaj, że odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę i tak nie unikniesz, jeśli szkoda parkingowa powstała w miejscu, przy którym są kamery monitoringu. 

Zgłoszenie kolizji po fakcie – ile masz czasu?

Masz 3 lata od momentu zdarzenia na zgłoszenie kolizji po fakcie. Ten okres jest liczony od dnia zdarzenia i będzie liczony od nowa, gdy już zgłosisz swoje roszczenia do towarzystwa ubezpieczeniowego. Może Ci się to przydać, jeśli postanowisz dochodzić wyższej kwoty odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy. Pamiętaj, że im szybciej zgłosisz szkodę, tym szybciej zostanie wykonana wycena szkody i wypłata odszkodowania. W przypadku zaniżonego odszkodowania możesz otrzymać dopłatę do odszkodowania z OC. Proces sprzedaży szkody OC jest krótki i pozbawiony zbędnych formalności.

Bezpłatny poradnik dla kierowcy po szkodzie komunikacyjnej

Dowiesz się, jak możesz uzyskać odszkodowanie z OC lub AC w możliwie najwyższej kwocie.

Pobieram e-book
E-book odszkodowanie

Podsumowanie

 • Sprawca z różnych powodów może nie przyjmować odpowiedzialności za kolizję lub wycofać swoje oświadczenie. 
 • Możesz w takiej sytuacji wezwać policję lub skierować sprawę do sądu. 
 • W przypadku wycofania oświadczenia jako osoba poszkodowana musisz liczyć na ustalenia ubezpieczyciela.
 • Oświadczenie sporządzone wspólnie ze sprawcą kolizji stanowi dla towarzystwa ubezpieczeniowego potwierdzenie okoliczności zdarzenia i może być bardzo użyteczne podczas dochodzenia odszkodowań. 

Źródła

Wyrok Sądu rejonowego w Złotoryi z dnia 16 kwietnia 2014 roku (VII W 30/14)

Kodeks cywilny

Kodeks wykroczeń

Beniamin Niśkiewicz

Beniamin Niśkiewicz

Redaktor

Autor kilkuset artykułów o tematyce związanej z odszkodowaniami komunikacyjnymi i produktami finansowymi. Wcześniej zajmował się również kwestią świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, w tym głównie świadczeniem pielęgnacyjnym dla opiekunów osób dorosłych. Na co dzień ściśle współpracuje z ekspertami ds. dochodzenia roszczeń. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Poznajmy się

artykuły na naszym blogu

Wiedza o odzyskiwaniu odszkodowań

Najnowsza wiedza odszkodowawcza czeka na Ciebie. Znamy się na tym!

Czytaj więcej z tej kategorii
uszkodzona felga ile odszkodowania

19.06.2024

9 min

Uszkodzony rant felgi aluminiowej – odszkodowanie, dopłata

Masz wątpliwości, czy należy Ci się odszkodowanie za uszkodzoną felgę? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości....

Samochód

17.06.2024

10 min

Uszkodzenie szyby przez kamień odszkodowanie – ile za naprawę, możliwa dopłata

Dowiedz się, w jakich sytuacjach można otrzymać odszkodowanie po uszkodzeniu szyby przez kamień....

Samochód

ile dostanę odszkodowania za uszkodzony zderzak

14.06.2024

8 min

Uszkodzony zderzak odszkodowanie – ile z OC, bezpłatna wycena, możliwa dopłata

Ile może wynieść zaniżenie na uszkodzonym zderzaku? Odpowiedź Cię zaskoczy. Sprawdź i zgłoś się po dopłatę....

Samochód

empty_placeholder

Dopłata do odszkodowania szkody na pojeździe

Prześlij do nas swoje dokumenty i zaczekaj na darmową analizę kosztorysu

Bezpłatna analiza dokumentacji

Brak opłat wstępnych

Jesteśmy niezależnym ekspertem

Zaufaj nam i skorzystaj z doświadczenia

Bezpłatna analiza 0 zł

Zgłoś sprawę on-line