W roku 1999 na podstawie reformy emerytalnej zaczęły działać Otwarte Fundusze Emerytalne. Ich zadaniem było gromadzenie i inwestowanie środków pieniężnych, przeznaczonych na przyszłą emeryturę. Co miesiąc, część składki odprowadzanej z tytułu ubezpieczenia do ZUS-u trafiała na rachunek w OFE. Od roku 2011 zaczęły działać tzw. subkonta w ZUS, czyli specjalne konta, które posiadają osoby będące członkami OFE. Wysokość środków gromadzonych na rachunkach OFE i subkontach ZUS są uzależnione od wysokości otrzymywanego wynagrodzenia i stażu pracy. Decyzja o przekazywaniu składek do ZUS lub OFE nie jest ostateczna. Wybór można zmienić w okresie tzw. “okienek transferowych”- co 4 lata od 2016 r. Subkonta są prowadzone również dla osób, które po 31.01.2014 nie zdecydowały się na zawarcie umowy z OFE.
Niewiele osób wie, że po śmierci bliskiej osoby, która była członkiem OFE, może ubiegać się o prawo do dziedziczenia jej środków. Ustawodawca nie nałożył na żaden z tych podmiotów obowiązku o informowaniu spadkobiercy o należnych mu pieniądzach. Oznacza to, że do momentu, dopóki najbliżsi zmarłego nie wystąpią o należne im środki, nie zostaną im one wypłacone.
Kto i kiedy może się starać o wypłatę?
Małżonek lub były małżonek członka funduszu emerytalnego/ subkonta ZUS
Osoba uprawniona przez zmarłego członka funduszu/ subkonta ZUS
Spadkobierca, w przypadku gdy nie zostaną wskazani uposażeni
Członek najbliższej rodziny zmarłego członka funduszu/ subkonta ZUS: małżonek i dziecko. W przypadku ich braku rodzice i wnuki, jeśli śmierć bliskiego nastąpiła przed 17.02.2001 r. a zmarły nie wskazał osób uposażonych.
Na kontach Otwartych Funduszy Emerytalnych znajduje się kilka miliardów złotych, po które mogą się zgłosić bliscy osób zmarłych. Jednak często nie zdają sobie oni sprawy, że takie pieniądze się im należą. Nie wiedzą jak, wygląda procedura i formalności oraz jakie warunki trzeba spełniać, by starać się o te środki. Długa droga i szereg niejasnych procedur powodują, że na samym początku rezygnują oni z dalszego ubiegania się o należne im pieniądze. W tym przypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kancelarii odszkodowawczej. Specjalizuje się ona w odzyskiwaniu pieniędzy z OFE po zmarłym członku rodziny.
Jak to działa?
Wypełniasz
bezpłatny formularz
Kontaktujemy
się z Tobą najszybciej jak to możliwe
Analizujemy
przesłane przez Ciebie dokumenty
Rozpoczynamy
proces odzyskiwania środków z OFE
Nie wygrasz
nie płacisz
Potrzebne dokumenty
Zgromadzone dokumenty powinny być oryginałami lub w formie uwierzytelnionych kserokopii. W zależności od stopnia pokrewieństwa, potrzebne będą dokumenty różnego rodzaju: odpis skróconego aktu zgonu, aktu małżeństwa, oświadczenie o stosunkach majątkowych, dowód osobisty lub paszport czy postanowienie sądu o ustanowieniu opiekuna osoby małoletniej. Często osoby bliskie nie mają pojęcia, czy ich najbliższy należał do jakiegoś funduszu i rezygnują ze starania się o należne środki. W takich przypadkach nieoceniona będzie pomoc kancelarii odszkodowawczej, która przeprowadzi przez ten proces.
Rekompensata szkód
Sam proces dziedziczenia OFE składa się z kilku etapów i może być długotrwały. Warto jednak przedłożyć stosowne dokumenty, powierzyć sprawę specjaliście i uzyskać stosowne środki. Trzeba pamiętać, że środki te będą pomniejszone o podatek dochodowy w wysokości 19%, a uzyskane środki nie podlegają pomniejszeniu o podatek od spadków i darowizn. Nawet niewielka kwota na rachunku OFE lub subkonta ZUS stanowiła kapitał, który odkładał zmarły. Pieniądze te były zabezpieczeniem jego przyszłości. Jeśli zatem ktoś ma do nich prawo, warto skorzystać z tego przywileju.
Historie naszych klientów
Kuba, Goleniów
Wszystko na jasnych zasadach, bez opłat przedwstępnych. Uzyskane pieniądze z OFE szybko znalazły się na moim koncie. Duży plus za szybki kontakt i bezpłatną analizę mojej sprawy. Firma uzyskała dla mnie dodatkowe pieniądze, o które nie wiedziałem, że mogę walczyć. Dziękuję Wam bardzo!!!
Stefan, Kędzierzyn-Koźle
Pomimo tego, że nie posiadałem dużej wiedzy na temat OFE, na infolinii uzyskałem sporo informacji. Przesłałem formularz i ruszył cały proces! Co ważne, analiza mojej sprawy była bezpłatna, a ja nie poniosłem z tego tytułu dodatkowych kosztów. Naprawdę warto skorzystać.
Magdalena, Jasło
Nie wiedziałam, że przysługiwały mi pieniądze z OFE małżonka po jego śmierci. O odzyskaniu należnych mi środków dowiedziałam się dzięki Helpfind. Firma rzetelnie zajęła się moim przypadkiem i przeprowadziła przez całą procedurę. Dziękuję Wam za pełne wsparcie i nieocenioną pomoc!
Sprawdź wysokość swojego odszkodowania
Twoja ocena:
0
Średnia ocena:
4.46
Dziedziczenie OFE
Zajmujemy się sprawami dziedziczenia OFE. Wciąż niewielka liczba osób wie, że może ubiegać się o prawo do jego dziedziczenia. Dokładamy wszelkich starań, by pozyskać je dla naszego klienta. Od początku do końca prowadzimy całą sprawę. Nie pobieramy opłat przedwstępnych, a rozliczamy się dopiero po uzyskaniu satysfakcjonującej kwoty. Gwarantujemy pełne wsparcie prawne. Sprawdź, co możemy dla Ciebie uzyskać.
Skorzystanie z bezpłatnej analizy do niczego Cię nie zobowiązuje. Nasza współpraca z Klientem musi opierać się na zaufaniu i poszanowaniu decyzji - takie mamy zasady.
BEZPŁATNA WERYFIKACJA
Na żadnym etapie nie wymagamy opłat. Chcemy, aby każdy nasz Klient ponosił jak najmniejsze koszty. Kontakt z nami jest darmowy, tak samo jak wypełnienie formularza, a następnie jego analiza.
POLITYKA "ZERO SPAMU"
Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoje i swoich danych. Nie przekazujemy ich bez Twojej zgody. Twoje dane potrzebne nam są tylko do kontaktu. Nie rozsyłamy spamu, ani innych niepożądanych wiadomości.
BEZPIECZEŃSTWO
Jesteśmy niezależnym ekspertem. Dzięki temu działamy zawsze na korzyść poszkodowanego. Zaufaj nam i skorzystaj z naszego doświadczenia oraz kompleksowej wiedzy.
Dla niektórych członków rodziny ofe dziedziczenie środków po śmierci będzie uzyskaniem dodatkowych pieniędzy. Wciąż mało osób wie, jak się je dziedziczy.
Warto wiedzieć, komu przysługuje dziedziczenie środków z OFE. Oraz kiedy wystąpić o ich przyznanie. Procedura ta opiera się na jasnych przepisach prawnych.